Każdy może przyjąć Ewangelię – Dzień 19 – Podróż przez List do Filipian

Swoje pozdrowienia przesyłają również inni święci, szczególnie ci, którzy pracują na dworze cezara. – List do Filipian 4:22

List do Filipian Paweł kończy pozdrowieniami i błogosławieństwami. Zaczyna od osobistych pozdrowień (Flp. 4:21, po czym przekazuje pozdrowienia od osób razem z nim przebywających (Flp. 4:21-22). Na koniec kreśli słowa modlitwy: „Niech Pan, Jezus Chrystus, obdarza was swoją łaską” ,powtarzając słowa z początku jego listu (Flp. 4:23, 1:2). Mimo, ze zakończenie listu jest zwyczajową uprzejmością, nie powinno być tutaj odczytane jako zwykła formalność. Nawet w tych kilku zdaniach Paweł chciał coś niezwykłego przekazać swoim czytelnikom w Filippi, a także i nam, czytającym te słowa dzisiaj.

Przekazując słowa pozdrowień od osób przebywających z nim, Paweł specjalną uwagę zwraca na jedną grupę osób: „Swoje pozdrowienia przesyłają również inni święci, szczególnie ci, którzy pracują na dworze cezara” (Flp. 4:22). Trwa debata na temat tego, co Paweł miał na myśli pisząc „dwór cesarza”, a jest ona powiązana z miejscem, z którego Paweł pisał ten list. W jednym wszyscy uczeni się zgadzają: osoby o których wzmienia w tym zdaniu Paweł, w jakimś wymiarze pracowały dla cesarza rzymskiego, prawdopodobnie jako niewolnicy, lub wyzwoleni niewolnicy. Wynika to z setek inskrypcji dotyczących cesarskiego dworu, jakie archeolodzy odkryli na terenach rzymskiego imperium.

Czytający te słowa wierni z Filippi na pewno dostrzegli wagę tych słów. Podwładni cesarza, który sam siebie oznajmił bogiem, zbawcą i władcą wszechświata, wyznali Jezusa i to Jezusowi zdeklarowali swoje pełne oddanie, jako swojemu Panu i jedynemu prawdziwemu Zbawcy świata. To przykład tego, że nikt, nawet sam cesarz rzymski nie mógł powstrzymać rozprzestrzeniania się Dobrej Nowiny – Ewangelii (Flp. 1:12-13). To także było źródłem pocieszenia dla prześladowanych przez cesarskich popleczników Filipian. To właśnie ci, którzy bezpośrednio pracowali dla cesarza, mieli największy powód do lęku przed cierpieniami za ich wiarę (Flp. 1:27-29). Ta zamierzona wzmianka dała znać chrześcijanom w Filippi, że inni dzielą ich cierpienia.

My też powinniśmy się zastanowić nad znaczeniem tego pozdrowienia. Jeśli ktokolwiek z nas lęka się, jak inni zareagują na nasza wiarę, to powinniśmy czerpać pocieszenie z postawy należących do cesarskiego dworu chrześcijan. Już wielu przed nami stawiało czoła prześladowaniom i z wiarą parli do przodu. A jeśli kiedykolwiek byśmy wątpili, czy dana osoba lub grupa osób może kiedykolwiek stać się uczniami Chrystusa, to słowa tego pozdrowienia powinny dać nam na to nadzieję. Każdy, niezależnie jak bardzo wydaje się to niemożliwe, może być dotknięty przez Ewangelię i dojść do poznania Jezusa jako Pana i Zbawiciela.

List do Filipian 4:21-23

Pozdrówcie wszystkich świętych—ode mnie i od przyjaciół, którzy są ze mną. 22 Swoje pozdrowienia przesyłają również inni święci, szczególnie ci, którzy pracują na dworze cezara.

23 Niech Pan, Jezus Chrystus, obdarza was swoją łaską!

 

Pytania

  1. Zauważ, jak zwrot „święci” powtarza się w tym fragmencie. W jaki sposób wiąże się to w tym liście z nawoływaniem przez Pawła  do jedności? Czy w twoim otoczeniu masz osoby, które postrzegasz w inny sposób niż resztę i izolujesz się od nich? Czy będąc w kościele masz osoby, których tam unikasz? W jaki sposób swoim zachowaniem mógłbyś być bardziej otwarty na wszystkich, by z każdym zawsze być gotowym nawiązać kontakt?
  2. Czy zmagasz się z osiągnięciem poczucia satysfakcji w życiu? Co mógłbyś zrobić, by osiągnąć to dzisiaj?
1P3A3405
Świątynia kultu rzymskiego cesarza, Filippia

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s