Zadowolenie w każdej sytuacji – Dzień 18 – Podróż przez List do Filipian

Wiem, jak znosić biedę i jak żyć w dostatku. Jestem przygotowany do życia w każdych warunkach: z pełnym i z pustym żołądkiem, w dobrobycie i w niedostatku. 13 Dzięki Temu, który dodaje mi sił, umiem radzić sobie w każdej sytuacji. – List do Filipian 4:12-13

Dzisiaj przeczytamy podsumowanie głównej myśli listu Pawła. W tym fragmencie Paweł dziękuje Filipianom za dary, jakie niedawno mu przesłali. Nie po raz pierwszy wyraża w liście swoją wdzięczność. W Filipian 1:3-5, dziękował Bogu za to, że są „wiernymi współpracownikami w głoszeniu jej(Ewangelii) innym ludziom”. W Filipian 2:25-30, uhonorował Epafrodyta za dostarczenie tych darów. Tym razem jednak jest to dużo głębsze podziękowanie, zabierające aż pełne 10 wersetów.

Pośrodku tego obszernego podziękowania Paweł robi coś dziwnego. Wzmienia, że tak naprawdę nie potrzebował tych darów: „ Nie wspominam o tym dlatego, że nadal mi czegoś brakuje. Nauczyłem się bowiem radzić sobie w różnych sytuacjach. 12 Wiem, jak znosić biedę i jak żyć w dostatku. Jestem przygotowany do życia w każdych warunkach: z pełnym i z pustym żołądkiem, w dobrobycie i w niedostatku” (Flp. 4:11-12). Jest to dziwna uwaga, bo wydaje się podważać szczerość jego”dziękuję”. Ale Paweł zamieścił tutaj tę dygresję dla paru powodów. Po pierwsze, w społeczeństwie w Filippi, które kierowało się prawami honoru i hańby, dawanie i otrzymywanie darów mogło nieść ze sobą wiele uzależnień. Dawcy darów mogli podnieść poprzez to swoją pozycję społeczną, a odbiorca darów mógł nagle w zobowiązaniu stać się sługą darującego. Podkreślając, że umie dać sobie radę we wszelkich okolicznościach, Paweł sugerował Filipianom, że ich dary nie są dla niego w żadnej mierze zobowiązujące. Ich dary nie czyniły z Pawła ich sługi ani podwładnego. W Królestwie Nieba, dawanie darów powinno wynikać z hojności serca, a nie z pragnienia pozyskania pewnych wpływów.

Po drugie, wiedząc, że Filipianie stoją w obliczu nadchodzących prześladowań za wiarę, Paweł chciał im przekazać własne życiowe doświadczenie odnajdywania uczucia zaspokojenia. Nie można go znaleźć w materialnych dobrach, ani też w wewnętrznej sile, jak to niektórzy współcześni greccy filozofowie nauczali. Prawdziwą satysfakcję można znaleźć tylko „dzięki Temu, który dodaje mi sił„(Flp. 4:13).

Dla na żyjących we współczesnej Ameryce, jest to ważna lekcja. Niezależnie od ogromnych błogosławieństw, którymi większość z nas na co dzień może się cieszyć, mamy ogromną tendencję do narzekania i porównywania naszej sytuacji z innymi. Wydaje się nam, że kiedy wreszcie będziemy mieli tę pożądaną pracę, odpowiedni dom, pewne dobra materialne, właściwego osobę w małżeństwie, wtedy nagle staniemy się szczęśliwi. Ale zazwyczaj doznajemy wtedy tylko zawodu. Paweł pokazuje nam, że w każdej sytuacji możliwe jest osiągnięcie satysfakcji i zadowolenia.Aby osiągnąć ten stan musimy pamiętać, że najcenniejszą w naszym życiu jest relacja z Jezusem i że jedynie „Bóg, do którego wszystko należy, zaspokoi każdą waszą potrzebę—a stanie się tak dzięki Jezusowi Chrystusowi” (Flp. 3:8, 4:19)

List do Filipian 4;10-20

Ogromnie się ucieszyłem z dowodu waszej troski o mnie. Wiem, że o mnie pamiętacie, choć ostatnio nie mieliście okazji tego wyrazić. 11 Nie wspominam o tym dlatego, że nadal mi czegoś brakuje. Nauczyłem się bowiem radzić sobie w różnych sytuacjach. 12 Wiem, jak znosić biedę i jak żyć w dostatku. Jestem przygotowany do życia w każdych warunkach: z pełnym i z pustym żołądkiem, w dobrobycie i w niedostatku. 13 Dzięki Temu, który dodaje mi sił, umiem radzić sobie w każdej sytuacji. 14 Dobrze jednak zrobiliście, pomagając mi w obecnych kłopotach.
15 Zapewne pamiętacie, że na samym początku, gdy opuściłem Macedonię, aby dalej głosić dobrą nowinę, żaden kościół nie pomagał mi finansowo—tylko wy, Filipianie. 16 Gdy byłem w Tesalonice, aż dwa razy udzieliliście mi pomocy! 17 Mówiąc o tym, nie sugeruję, że powinniście przesłać mi kolejny dar, ale pragnę, abyście doświadczyli szczęścia płynącego z pomagania innym.
18 Na razie mam wszystkiego pod dostatkiem, a po tym, jak Epafrodyt przyniósł mi wasz dar, nawet w nadmiarze. Dar ten jest jak zapach kadzidła i jak ofiara, która podoba się Bogu. 19 Wiem, że teraz mój Bóg, do którego wszystko należy, zaspokoi każdą waszą potrzebę—a stanie się tak dzięki Jezusowi Chrystusowi.
20 Bogu, który jest naszym Ojcem, niech będzie wieczna chwała. Amen!

Pytania

  1. Filipian 4;13 jest jednym z najbardziej znanych wersetów Biblii. Czytając go jednak w oderwaniu od reszty Pisma, a czasami i w innych tłumaczeniach, można by było odnieść wrażenie, że wierzący mają zdolność osiągnąć wszystko, do czego się tylko przyłożą: „Dzięki Temu, który dodaje mi sił, umiem radzić sobie w każdej sytuacji„. Ale w jaki sposób reszta listu kształtuje znaczenie tego fragmentu? Co tak naprawdę ma Paweł ma na myśli mówiąc, że we wszystkim może sobie dać radę?
  2. Czy w swoim życiu też zmagasz się z osiągnięciem zadowolenia i satysfakcji? Jak myślisz, w jaki sposób mógłbyś je osiągnąć w sytuacji i okolicznościach w jakich postawił ciebie dzisiaj Bóg?

1P3A3717.jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s