Niepojęty pokój Boży – Dzień 17 – Podróż przez List do Filipian

O nic się nie martwcie, ale ze wszystkimi sprawami zwracajcie się do Boga. Proście Go o pomoc, ale i dziękujcie Mu. A Jego pokój, przekraczający najśmielsze ludzkie wyobrażenia, opanuje wasze serca i umysły. Wszystko to jest możliwe dzięki Chrystusowi.” – List do Filipian 4:6-7

Dochodząc do końca listu, Paweł dzieli się kilkoma krótkimi i zwięzłymi pouczeniami tak, jak to robi wiele razy w swoich pozostałych listach (1 Tesaloniczan 5:12-22, 1 Koryntian 16:13-18, 2 Koryntian 13:11). Na pierwszy rzut oka, te krótkie polecenia mogłyby wydawać się przypadkowe i niepowiązane ze sobą, ale podsumowują one to, co wcześniej czytaliśmy już w tym liście. Na przykład, w wersecie 9 Paweł pisze: ”  Postępujcie zgodnie z tym, czego się ode mnie nauczyliście, co przejęliście, co słyszeliście i co widzieliście”. Odnosi się to do poprzednio napisanego polecenia: ”Przyjaciele, naśladujcie mnie oraz tych, którzy nauczyli się ode mnie, jak żyć”(Flp. 3:17). I ponownie, w 4 wersecie Paweł poucza czytających list, aby się “cieszyli”. Tego zwrotu Paweł użył w liście aż sześć razy (Flp. 1:18, 2:17, 2:18, 2:28, 3:1).

Jedno z Pawła najbardziej znanych poleceń, zawartych w tej sekcji listu, odnosi się do tego, co już wcześniej powiedział, ale wydaje się ono trochę ironiczne. W 6 wersecie Paweł pisze: “O nic się nie martwcie”, choć wcześniej pisał, że on sam się niepokoi (Flp. 2:28). Niesie to w sobie ironię też i dlatego, że to samo słowo przetłumaczone tutaj jako “martwić się”, w Filipian 2:20 przetłumaczone jest jako “niepokoić się”: “ Szybko wysłałem go do was, aby sprawić wam radość jego przybyciem i bym ja nie musiał się już o niego niepokoić”. Paweł nie próbuje nakłonić Filipian do ignorowania lub zapomnienia o swoich uczuciach zmartwień i niepokoju, i nie zabrania im troski o drugich. Paweł poucza ich, aby porzucili bezcelowe myśli, które odzwierciedlają jedynie brak zaufania w bliskość Boga, zachęcając ich jednocześnie, aby zastąpili zamartwianie się modlitwą: “ale ze wszystkimi sprawami zwracajcie się do Boga. Proście Go o pomoc, ale i dziękujcie Mu”(Flp. 4:6).

Następnie Paweł dzieli się z nimi obietnicą tego, co będą mogli doświadczać, jeśli tylko w modlitwie powierzą Bogu swoje zmartwienia: ”A Jego pokój, przekraczający najśmielsze ludzkie wyobrażenia, opanuje wasze serca i umysły. Wszystko to jest możliwe dzięki Chrystusowi” (Flp. 4:7). Dla ówczesnych Filipian czytających ten  list, ta obietnica była szczególnie zaskakującą.  W czasie, kiedy ten list był napisany, w Filippi stacjonowały garnizony wojsk rzymskich, których zadaniem było chronienie czegoś, co było źródłem rzymskiej dumy: Pax Romana (pokój rzymski). Używając gry słów i pojęć Paweł naucza, że Bóg obiecuje pokój, który przewyższa ludzkie zrozumienie, nieporównywalny z niczym w tym świecie, któremu nie równa się nawet tak celebrowany pokój rzymski. Tu, gdzie pokój ustalony przez Rzym muszą nieustannie chronić żołnierze, Bóg daje pokój, który sam w sobie ma moc chronić nasze serca i umysły.

Prawda tego nauczania jest aktualna i dzisiaj. Żyjemy w czasach, gdzie niepokój i zatroskanie są powszechne, ale Bóg nie chce byśmy się zamartwiali o to, co będzie lub może nastać. On pragnie, byśmy byli ogarnięci pokojem – byśmy odnaleźli odpoczynek w fakcie, że Jezus jest Panem i że jest blisko. Wszystko, czego On pragnie to to, byśmy poddali Jemu nasze zatroskane i pełne niepokoju myśli i zaufali Mu, że poprowadzi nas tak, jak to tylko On może zrobić.

List do Filipian 4:4-9

Zawsze cieszcie się z tego, że należycie do Pana. Cieszcie się! I niech wszyscy wokół doświadczają waszej życzliwości—przyjście Pana jest już bowiem coraz bliższe!
O nic się nie martwcie, ale ze wszystkimi sprawami zwracajcie się do Boga. Proście Go o pomoc, ale i dziękujcie Mu. A Jego pokój, przekraczający najśmielsze ludzkie wyobrażenia, opanuje wasze serca i umysły. Wszystko to jest możliwe dzięki Chrystusowi.
Przyjaciele, myślcie o tym, co jest zgodne z prawdą, dobre, prawe, czyste, miłe, szlachetne, doskonałe i godne pochwały. Postępujcie zgodnie z tym, czego się ode mnie nauczyliście, co przejęliście, co słyszeliście i co widzieliście. A Bóg, który obdarza ludzi pokojem, będzie z wami.

Pytania

  1. W Filipian 4:8 Paweł poucza swoich czytelników, że powinni kierować swoje myśli na to, „co jest zgodne z prawdą, dobre, prawe, czyste, miłe, szlachetne, doskonałe i godne pochwały”. Jak to wygląda w praktyce? Jakie negatywnych myśli powinieneś wyeliminować ze swojego umysłu? Na których z dobrych i wspaniałych myśli powinieneś się zatrzymać na dłużej?
  2. Czytając Filipian 4:6, jak ci się wydaje, jak powinny wyglądać nasze modlitwy o pokój? Zastanów się przez chwilę, jakie niepokoje i zmartwienia okupują twoje myśli, a które powinieneś oddać Bogu w modlitwie? Napisz swoją modlitwę o pokój.
default
Miejsce bitwy o Filippię, pomiędzy wojskami Oktawiana i Marka Antoniego a oddziałami Brutusa i Kasjusza, zaraz po udanym zamachu na Juliusza Cezara

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s