Jedność w Panu – Dzień 16

„Gorąco zachęcam Ewodię i Syntychę, aby ze względu na Pana żyły w zgodzie.” – List do Filipian 4:2

W całym liście Paweł często wyraża pragnienie, by wierzący w kościele w Filippi żyli ze sobą w jedności. W Filipian 1:27 Paweł zachęca czytelników listu: „zachowujecie jedność, że wspólnie walczycie, głosząc dobrą nowinę”(Flp.1:27). W Filipian 2:2 Paweł prosi: “bądźcie jednomyślni, zgodni i okazujcie sobie miłość oraz gotowość do współpracy!”. To nawoływanie do jedności, razem z poleceniami jak np.: “nie narzekajcie ani nie sprzeczajcie się”(Flp.2:14), dają do zrozumienia, że w kościele w Filippi w jakimś stopniu brakował jedności.

Czytając dzisiejszy fragment natkniemy się na prawdopodobny powód nawoływania do jedności. Używając tego samego słownictwa co w Filipian 2:2, Paweł teraz błaga dwie osoby, aby były “jednomyślne”: “Gorąco zachęcam Ewodię i Syntychę, aby ze względu na Pana żyły w zgodzie”(Flp. 4:2). Niestety,  nie wiemy nic więcej, kim były te dwie kobiety, ani jaki był powód ich niezgody. Z imion możemy wywnioskować, że były to dwie kobiety i raczej greczynki, nie rzymianki. Wygląda też na to, że obie spełniały jakąś ważną rolę w tamtejszym kościele. Paweł określa je mianem “współpracowników” i wykopaliska archeologiczne i źródła biblijne potwierdzają, że kobiety w Filippi często zajmowały prominentne pozycje w kościele(Flp. 4:3; Dz. Ap. 16:13-15). Jeśli chodzi o powód ich niezgody, to możemy się tego tylko domyślać. Biorąc pod uwagę milczenie Pawła w tej mierze, większość uczonych przyjmuje, że była to raczej sprawa natury osobistej niż teologicznej.

Niezależnie od powodu, niezgoda pomiędzy nimi zakłócała ich pracę w” głoszeniu dobrej nowiny”(Flp. 4:3). Paweł nawołuje, by żyły w zgodzie i tutaj dodaje dodatkową kwalifikację: “w Panu”.  To bardzo ważny przypisek. Prawie niemożliwym jest, by ludzie żyli z sobą w nieustannej zgodzie. Nawet najszczersi chrześcijanie od czasu do czasu nie zgadzają się ze sobą w jakiejś sprawie. Niestety, kiedy chrześcijanie się z czymś ze sobą nie zgadzają, często wzajemne pretensje odciągają ich uwagę od pracy głoszenia Dobrej Nowiny, co przecież jest dużo ważniejsze. Gorzej, nasze sprzeczki czasami przybierają tak okropną postać, że zniechęcają innych od przyjmowania Ewangelii. Niemniej, jedność jest możliwa do osiągnięcia, jeśli tylko jej korzenie będą miały początek w Chrystusie. Musimy pamiętać, że wszyscy chrześcijanie mają tego samego Pana, i że mamy do spełnienia tę samą misję daną nam przez Pana. W praktyce wymaga to, żeby  nad nasze racje i dumę stawiać przede wszystkim dobro drugiego człowieka tak, jak sam Pan Jezus poświęcił wszystko dla naszego dobra (Flp. 2:5-8). Podsumowując, nie musimy się we wszystkim zgadzać, ale pamiętać, że Chrystus wraz z Jego wiernymi, oraz misja, jaką nam zlecił do wykonania, są najważniejsze.

List do Filipian 4:1-3

 Kochani przyjaciele, jesteście moją radością i nagrodą za mój trud! Wiernie trzymajcie się więc Pana!

Przestrogi

Gorąco zachęcam Ewodię i Syntychę, aby ze względu na Pana żyły w zgodzie. A ciebie, mój prawdziwy towarzyszu, proszę, abyś pomógł im w tym, bo naprawdę ciężko pracowały głosząc dobrą nowinę razem ze mną, z Klemensem oraz z innymi moimi współpracownikami, których imiona zapisane są w księdze życia.

Pytania

  1. Zauważ, jak wiele razy Paweł prosi i wymieniając po imieniu, zachęca każdego z osobna do jednomyślności i jedności z drugimi w Panu. Jak myślisz, dlaczego robi to w ten sposób? Dlaczego czasami jest tak trudno w sporze dojść do ugody?
  2. W 3 wersecie Paweł prosi nieznaną nam osobę, by pomogła Ewodii i Syntychce dojść do wspólnego porozumienia. Dlaczego zaangażowanie osób postronnych może być pomocnym w rozwiązaniu konfliktu? Może ty sam też powinieneś poprosić drugą osobę o pomoc w rozwiązaniu konfliktów w twoim życiu? Czy jesteś gotowy przyjąć mądrość i pomoc drugich osób?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s