Podążając do celu – Dzień 13 – Podróż przez List do Filipian

„Przyjaciele, jeszcze nie ukończyłem mojego biegu, więc nie oglądam się do tyłu, ale wytężam siły, aby zdobyć Bożą nagrodę w niebie, zapewnioną przez Chrystusa Jezusa.” – Filipian 3:13-14

Sporty odgrywały ogromną rolę w kulturze greko-rzymskiej , w której żyli chrześcijanie w Filippi. Wykopaliska archeologiczne  odkryły w Grecji wiele stadionów i posągów atletów. W samej Filippi znajdowała się budowa zwana palestrą, do której lokalni obywatele przychodzili ćwiczyć się w różnych sportach. Ilustrując przykład chrześcijańskiego życia, Paweł często używał sportowych odniesień i metaphor. Na przykład w Filipian 1:27-30, zachęcając filipian do “wspólnej walki z przeciwnikami”, Paweł posługuje się żargonem gladiatorów. W Filipian 4:1, będziemy czytać, jak Paweł określa swoich uczniów mianem “korony”, co było odniesieniem do wieńców oliwnych lub laurowych, wręczanych zwycięzcom starożytnych olimpiad i zawodów sportowych (porównaj Flp 2:16 i 4:3).

Dzisiaj będziemy czytać najbardziej kolorową sportową metaforę, która Paweł zawarł w tym liście. “Przyjaciele, jeszcze nie ukończyłem mojego biegu, więc nie oglądam się do tyłu, ale wytężam siły, 14 aby zdobyć Bożą nagrodę w niebie, zapewnioną przez Chrystusa Jezusa”(Flp. 3:13-14). Paweł przyrównuje tutaj chrześcijańskie życie do biegu. W starożytnych zawodach, biegacze koncentrowali swój wzrok na celu, który widniał na końcu toru. Wygrani byli ogłaszani jako ci, którzy osiągnęli niebiańskie wyżyny i otrzymywali nagrodę na podwyższonym podium.  Używając porównania do wyścigów, Paweł naucza, że chrześcijanie są powołani do zabiegania o nagrodę od Boga. Jednak, aby ją otrzymać, musimy “wytężać siły” i podążać wytrwale aż do linii końcowej.

To był bardzo ważny punkt listu Pawła. Po podkreśleniu , że “sprawiedliwość” mamy z wiary nie z uczynków,  Paweł upewnia się, że jego czytelnicy nie pomyślą sobie, że w takim razie ich zadanie tutaj na ziemi jest już spełnione(Flp. 3:9-11). Tak naprawdę, ich praca dopiero się zaczęła. Trzeba, żeby Kościół tak myślał i dzisiaj.. Łatwo by było dojść do konkluzji, że ostatecznym celem chrześcijańskiego życia jest sama decyzja podążania za Jezusem. Jednak “podążanie za Jezusem” to dużo więcej niż jednorazowe “tak”. Każdego dnia musimy podejmować decyzje mówiąc “tak” wszystkiemu, do czego danego dnia powołuje nas Bóg. W niektórych sezonach naszego życia przychodzi to łatwo, ale w niektórych jest to trudnym wyzwaniem. Jednak nagroda, którą na mecie ma dla nas Bóg, jest tego warta. Jezus już wygrał za nas ten bieg. My tylko musimy dobiec do końca.

List do Filipian 3:12-16

 Nie mówię, że osiągnąłem mój cel lub że jestem już doskonały. Nadal biegnę i zmierzam do celu, do którego wezwał mnie Chrystus. 13 Przyjaciele, jeszcze nie ukończyłem mojego biegu, więc nie oglądam się do tyłu, ale wytężam siły, 14 aby zdobyć Bożą nagrodę w niebie, zapewnioną przez Chrystusa Jezusa.

15 My wszyscy, będąc dojrzali w wierze, powinniśmy właśnie w taki sposób patrzeć na nasze życie. Jeśli jednak jesteście innego zdania, to Bóg i tak doprowadzi was do właściwego zrozumienia, 16 o ile będziecie Mu posłuszni.

Pytania

  1. Paweł używa tutaj ciekawej gry słów. W wersecie 12 używa greckiego słowa „teleioo”, by zaznaczyć, że jeszcze celu nie osiągnął. W wersecie 15 używa pochodnego słowa  – ”teleios”, by podkreślić, że „dojrzali” chrześcijanie też powinni tak to widzieć. Dojrzali chrześcijanie powinni rozumieć, że tak naprawdę nie są jeszcze dojrzali. Jak myślisz, co to znaczy? Co to znaczy być dojrzałym chrześcijaninem i jak można to osiągnąć?
  2. Jak w swoim chrześcijańskim życiu powinieneś wytrwale podążać do przodu? O czym powinieneś zapomnieć i co odrzucić, by efektywnie posuwać się do przodu?

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s