Przykład wiernego naśladowania – Dzień 8 – Podróż przez List do Filipian

„Dobrze znacie oddanie Tymoteusza—w głoszeniu dobrej nowiny pomagał mi jak rodzony syn!” – List do Filipian 2:22

Filipian 2:19  Paweł zaczyna powiadamiając, że planuje posłać do Filippi niektórych ze swoich partnerów w służbie. Ten wątek często powtarza się w listach Pawła. Paweł niejednokrotnie powiadamiał czytelników listów o planach swoich wizyt , czy też wizyt swoich pomocników. W tym przypadku powiadomienia o planach podróży, interesującym jest miejsce, w którym o tym wspomina i jak wiele o tym pisze.  Paweł na ogół nie rozpisywał się za bardzo na temat swoich podróży (2 Koryntów 13:10; Filemona 22). Zazwyczaj powiadomienia te znajdowały się pod koniec jego listów (Rzymian 15:22-29). To powiadomienie zajmuje aż 12 wersetów i znajduje się w samym środku Listu do Filipian.

Wielu uczonych zastanawiało się nad tym, niektórzy sugerowali, że ten list jest składanką wielu listów, przy czym raport o podróży jest końcem pierwszego listu ze składanki. Ale to niekoniecznie musi tak musi być, gdyż ten raport o planach podróży ma też inny cel do spełnienia. Napisany zaraz po nakazie naśladowania Chrystusa (Flp. 2:1-11), ten raport podróży naświetla dwie osoby, które są przykładem „postawy Jezusa Chrystusa” (Fil. 2:5).

Widać to w szczególności, kiedy czytać dzisiaj będziemy pierwszą część tego raportu. Paweł pisze, że ma nadzieję posłać Tymoteusza, by odwiedził kościół w Filippi. Opisując Tymoteusza, Paweł podkreśla, że Tymoteusz nie szuka własnej korzyści, ale szczerze troszczy się o potrzeby drugich (Flp. 2:20-21). Tymoteusz jest uosobieniem polecenia w Filipian 2:3-4: „w pokorze uważajcie innych za ważniejszych od siebie i dbajcie o ich sprawy, a nie tylko  o własny interes”. Paweł wskazuje też, że Tymoteusz razem z nim służył w „głoszeniu dobrej nowiny” (Flp. 2:22). Robiąc tak, Tymoteusz podążał śladami Jezusa, który stał się „sługą” w Jego dziele Ewangelii. (Flp.2:7).

Ten raport podróży jest o wiele więcej niż tylko historycznym zapiskiem o podróżach partnerów służby Pawła.  Pokazuje nam, że życie odzwierciedlające postawę Jezusa jest możliwe, a najprawdopodobniej jest najlepszym sposobem na wzmacnianie i budowanie wiary ludzi dookoła nas. Dla nas też to ma ogromne znaczenie. Ostatnia rzecz, której potrzebuje nasz świat, to chrześcijanie głoszący Ewangelię słowami, a których zachowanie temu przeczy. Dzisiejszy świat pragnie autentyczności i przykłada wielką uwagę do ludzi, którzy żyją według tego, co głoszą.

Pytania

  1. W Filipians 2:22 Paweł zwraca uwagę, że Tymoteusz służył przy jego boku jak rodzony syn. Teraz zaś, Paweł powierza Tymoteuszowi dobro kościoła w Filippi. W jaki sposób postawa Pawła uczy nas, jak nauczać i prowadzić w wierze drugich?
  2. Kto w twoim życiu był dla ciebie „Pawłem”, przyczyniając się do twojego wzrostu w wierze? Kto w twoim życiu spełnia rolę Tymoteusza? W jaki sposób pomagasz tej osobie wzrastać w rolę przyszłego lidera chrześcijańskiego?
1P3A3558
„Via Egnatia” – przebiegająca przez Filippię główna arteria komunikacyjna, łącząca Europę z Azją. „Chciałbym dowiedzieć się, co u was słychać. Dlatego mam nadzieję, że Pan pozwoli mi wkrótce wysłać do was Tymoteusza. ” – List do Filipian 2:19

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s