Ludzie są ważniejsi od pozycji i dumy – Dzień 6 – Podróż przez List do Filipian

Tłumaczenie Biblii – NT Słowo Życia
Skróty: Flp. – List do Filipian; Dz. Ap. – Dzieje Apostolskie

„Nie drażnijcie się nawzajem i nie okazujcie pychy. Przeciwnie, w pokorze uważajcie innych za ważniejszych od siebie  i dbajcie o ich sprawy, a nie tylko o własny interes.” – Filipian 2:3-4

Za czasów Pawła, w społeczeństwie rzymskim o wszystkim decydował hierahiczny układ klas społecznych. Od tego zależało, w co będziesz mógł się ubierać, z kim możesz się pobrać, nawet to, gdzie możesz usiąść! Naturalnie więc, wielu starało się wspinać po drabinie socjalnej. Jednym ze sposobów osiągania wyższej pozycji było zdobycie jakiegoś zaszczytu. Widać to wyraźnie na przykładzie życia cesarzy rzymskich. W tamtych czasach, cesarze rzymscy zaczęli ogłaszać się bogami i wymagać od innych oddawania im czci i uwielbienia. W ten sposób przypisywali sobie zaszczyty i umacniali swoją pozycję na szczycie drabiny socjalnej.

W Filipian 2:1-11 Paweł krytykuje tę strukturę socjalną. Robi to, ukazując kontrast pomiędzy Jezusem a cesarzem. W wersetach 6-7 pisze: „On (Jezus), chociaż od zawsze był Bogiem, nie pragnął za wszelką cenę zachować swoich boskich przywilejów. Wręcz przeciwnie, wyrzekł się wszystkiego, przyjął postawę sługi i stał się człowiekiem podobnym do innych”. Paweł w domyśle daje do zrozumienia, jak bardzo różni się Jezus od cesarza. Cesarz był człowiekiem, który dla własnej korzyści chciał być traktowany i uwielbiany jak bóg, ale Jezus stał się człowiekiem dla naszego zysku. W rzeczywistości, Jezus stał się „sługą” – pozycja, która była najniższą w rzymskiej hierarchii społecznej, zmarł na krzyżu śmiercią, która zarezerwowana była tylko dla sług i niewolników. Ironia tego polega na tym, że poniżenie Jezusa w rezultacie zakończyło się Jego wywyższeniem i każdy, nawet cesarz, wyzna Go jako prawdziwego Pana (Flp. 2:9-11). Tak więc, Jezus wywrócił do góry nogami całą strukturę  społeczną Rzymu.

Paweł jednak nie zatrzymuje się tylko na tym. Kontynuuje swoją krytykę rzymskiego układu społecznego, polecając czytającym ten list, by naśladowali Jezusa: „Nie drażnijcie się nawzajem i nie okazujcie pychy. Przeciwnie, w pokorze uważajcie innych za ważniejszych od siebie i dbajcie o ich sprawy, a nie tylko  o własny interes”(Flp. 2:3-4). Najwyraźniej, niektórzy chrześcijanie z Filippi, nie zważając na szkodę innych, w bezwzględny sposób starali się podnieść swój status społeczny, co stało się źródłem podziałów w kościele. Paweł daje im do zrozumienia, że jako obywatele Nieba, nie mogą się zachowywać na sposób rzymski, ale mają robić to, co Jezus. Jezus nie ubiegał się o zaszczyty dla siebie. Jezus uniżył się, gdyż ludzie mieli dla niego większą wartość niż Jego pozycja czy duma.

Dużo się zmieniło od czasów cesarstwa rzymskiego, ale wciąż wielu z nas czuje nieprzepartą potrzebę wspinania się po drabinie socjalnej. Paweł poucza nas, aby imitując Jezusa, stawiać drugich na pierwszym miejscu. To właśnie poprzez akt uległości Ojcu i pokory Jezus naprawił naszą relacje z Bogiem, i to poprzez postawę pełną pokory możemy utrzymywać zdrowe relacje z innymi.

List do Filipian 2:1-11

„Przykład Chrystusa stanowi dla was zachętę, Jego miłość niesie wam pocieszenie, a Duch Święty pomaga wam żyć w jedności i okazywać innym współczucie oraz miłość. Sprawcie więc, żeby moja radość była pełna—bądźcie jednomyślni, zgodni i okazujcie sobie miłość oraz gotowość do współpracy! Nie drażnijcie się nawzajem i nie okazujcie pychy. Przeciwnie, w pokorze uważajcie innych za ważniejszych od siebie i dbajcie o ich sprawy, a nie tylko o własny interes.

Niech postawa Jezusa Chrystusa będzie dla was wzorem:

On, chociaż od zawsze był Bogiem,
nie pragnął za wszelką cenę
zachować swoich boskich przywilejów.
Wręcz przeciwnie,
wyrzekł się wszystkiego, przyjął postawę sługi
i stał się człowiekiem podobnym do innych.
Co więcej, uznano Go za zwykłego człowieka!
On jednak poniżył się jeszcze bardziej
i posłusznie poszedł na śmierć
—haniebną śmierć na krzyżu!

Ale właśnie dlatego Bóg niezwykle Go wywyższył
i nadał Mu tytuł, który przewyższa wszystkie inne.
10 Słysząc go, każda istota,
żyjąca w niebie, na ziemi i pod ziemią,
padnie na kolana
11 a każdy, kto może mówić,
wyzna, że Jezus Chrystus jest Panem,
oddając w ten sposób chwałę Bogu Ojcu.”

 

Dzień 6 – pytania

  1. W Filipian 2:5-11, Paweł poucza swoich czytelników, aby za przykładem Jezusa ich nastawienie umysłu było ukierowane na pokorną służbę. Paweł jednak nie poprzestaje tylko na słowach – Paweł pokazuje to swoim przykładem. Wspominając na słowa z rozdziału pierwszego (Flp. 1:1, 15-18,23-25), w jaki sposób postawa Pawła odzwierciedlała jego podejście do pokornej służby? Kto w twoim życiu jest przykładem pokornej służby?
  2. W Filipian 2:2 Paweł prosi swoich czytelników z Filippi, by byli jednomyślni. To nie pierwszy ani ostatni raz, kiedy Paweł nakazuje to w tym liście (Flp. 1:27, 2:4, 4:2). Najwyraźniej, jednomyślność była problemem w kościele w Filippi, ale dlaczego Paweł przykładał do tego tak dużą wagę? Dlaczego, nawet w dzisiejszym kościele, tak trudno jest osiągnąć jednomyślność i jedność? Dlaczego jednomyślność powinna mieć i dla nas duże znaczenie?
default
Starożytna chrzcielnica w Filippi „On, chociaż od zawsze był Bogiem, nie pragnął za wszelką cenę zachować swoich boskich przywilejów. Wręcz przeciwnie, wyrzekł się wszystkiego, przyjął postawę sługi i stał się człowiekiem podobnym do innych”. – Filipian 2:8

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s