Żyjąc w tym świecie jak obywatele Nieba – Dzień 4 – Podróż przez List do Filipian

 „Tymczasem postępujcie w sposób godny dobrej nowiny o Chrystusie. Chciałbym bowiem—niezależnie od tego, czy jestem z wami, czy nie—mieć pewność, że zachowujecie jedność, że wspólnie walczycie, głosząc dobrą nowinę” – Filipian 1:27

W fragmencie z Filipian 1:27, Paweł odchodzi od opisywania swoich okoliczności, aby swoim przyjaciołom z Filippi udzielić wskazówek. Pierwsza wskazówka wydaje się najważniejszą. Paweł pisze: „Tymczasem postępujcie w sposób godny dobrej nowiny o Chrystusie”. Słowo „tymczasem” może też być przetłumaczone: przede wszystkim, pomimo wszystkiego, jedynie – co jeszcze bardziej podkreśla wagę tego polecenia. Celem było zwrócenie uwagi na coś, o czym nie powinni zapominać. Ale nawet bez tych słów, filipianie czytający list Pawła, nie mogli nie dostrzec ważności tego zalecenia. Te słowa na pewno bardzo ich dotknęły i poruszyły.

W zrozumieniu tego pomogą nam informacje o Filippi tamtych czasów. Filippia była jednym z miast Macedonii, które korzystały z przywilejów bycia kolonią rzymską. Obywatele kolonii rzymskich automatycznie stawali się też rzymskimi obywatelami. Ten status był dla Filipian powodem do chluby i źródłem wielu przywilejów. Ale oznaczało to też, że byli zobowiązani do wypełniania pewnych rzymskich socjalnych i społecznych zobowiązań. Jako dobrzy obywatele rzymscy musieli brać udział w świętach i celebracjach oddawania czci rzymskiemu cesarzowi. Nie poddanie się temu mogło pociągnąć za sobą ciężkie kosekwencje.

Polecenia, jakie Paweł zawarł na początku swojego listu, bezpośrednio konfrontowały rzymskie obywatelstwo filipian.  Greckie słowo, przetłumaczone tutaj jako „postępujcie w sposób godny” było w rzeczywistości politycznym zwrotem słownym, rzadko używanym w Biblii. Zwrot ten oznaczał dosłownie „żyć jako obywatel”. Celowo używając tych słów, Paweł chciał w jasny sposób dać filipianom do zrozumienia, że chociaż mają tutaj na ziemi obywatelstwo rzymskie, to jednak muszą pamiętać, że przede wszystkim są obywatelami Nieba (Fil. 3:20). Jako obywatele Nieba, mogą się cieszyć i korzystać z przywilejów, które są przecież nieskończenie lepsze nad to, co Rzym może im zaoferować. Powinno to być dla nich źródłem pocieszenia, kiedy przy odmowie udziału w pogańskich obrządkach Rzymu, jak na przykład oddawanie czci cesarzowi, będą musieli przechodzić przez cierpienia (Fil. 1:29). Niemniej, wymaga to od nich również, by żyli jak obywatele Nieba, jak to Paweł określił: „w sposób godny dobrej nowiny o Chrystusie”(Fil. 1:27).

To wyzwanie Pawła odnosi się również i do nas. My wszyscy, w wielu przypadkach składamy różne obietnice lojalności. Wielu z nas składa ślubowanie w pracy, szkole, w drużynach sportowych, partii politycznej, rodzinie czy ojczyźnie. Przykładanie wartości do tych rzeczy samo w sobie nie jest złe. Niemniej, może być problematyczne, kiedy wymagają one od nas zachowania, działania, czy wypowiadania się w sposób sprzeczny z tym, co reprezentuje Ewangelia Chrystusa. Paweł pragnie tu przekazać, że lojalność Jezusowi musi być na pierwszym miejscu i styl naszego życia powinien to odzwierciedlać. To prawda, żyjemu tutaj będąc obywatelami ziemskiego państwa, ale nade wszystko jesteśmy obywatelami Nieba.

List do Filipian 1:27-30

„Tymczasem postępujcie w sposób godny dobrej nowiny o Chrystusie. Chciałbym bowiem—niezależnie od tego, czy jestem z wami, czy nie—mieć pewność, że zachowujecie jedność, że wspólnie walczycie, głosząc dobrą nowinę, 28 i że nie dajecie się zastraszyć przeciwnikom. Taka postawa będzie dla nich zapowiedzią zagłady, dla was zaś—zapowiedzią Bożego zbawienia. 29 Bóg dał wam bowiem wielki przywilej—możecie nie tylko wierzyć Chrystusowi, ale także dla Niego cierpieć. 30 Teraz więc przechodzicie te same cierpienia, które kiedyś widzieliście w moim życiu i o których zresztą nadal słyszycie.”

Pytania

  1. Jak w opisie Pawła wygląda życie godne Ewangelii Chrystusa? Czy twoje życie i twoja wiara odpowiadają charakterystyce zawartej w słowach Pawła?
  2. Słowa wersetu 28 mówią, że żyjąc niustraszenie w sposób godny Ewangelii Chrystusa, nasze życie staje się dla innych „przekaźnikiem” prawdy tego, w co wierzymy. Jak myślisz, dlaczego tak się dzieje? W jaki sposób twoje życie i działania mogłyby w lepszy sposób ukazywać autentyczność twojej wiary?
default
Forum w Filippi, zbudowane na wzór rzymskiego Forum.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s