Radość pomimo niepewnej przyszłości – Dzień 3 – Podróż przez List do Filipian

Tłumaczenie Biblii – NT Słowo Życia
Skróty: Flp. – List do Filipian; Dz. Ap. – Dzieje Apostolskie; Rz. – List do Rzymian; Hbr – List do Hebrajczyków; P – List Piotra

Życie oznacza bowiem dla mnie służbę Chrystusowi, a śmierć—to czysty zysk!” – List do Filipian 1:21

Wczoraj czytaliśmy, jak Paweł opisywał swoje położenie i okoliczności, a pomimo więziennej rzeczywistości, zakończył słowami: „a z tego mogę się tylko cieszyć”. Piękny obraz determinacji i niewzruszenia pośrodku tak trudnej sytuacji. Może nawet jeszcze bardziej niezwykłym jest jego wytrwałość, o której przeczytamy w dzisiejszym fragmencie. Paweł kieruje teraz swoją uwagę na przyszłe okoliczności, mówiąc: „z tego mogę się tylko cieszyć”, niezależnie od tego, co się wydarzy, czy będzie żył, czy umrze (Flp. 1:18-20). Aż się prosi by zapytać, w jaki sposób Paweł był w stanie nieustannie się cieszyć mimo, że jego przyszłość była niepewna?

Paweł daje nam na to dwie odpowiedzi. Po pierwsze, mógł się nieustannie cieszyć, bo wiedział, że żywy czy umarły, doświadczy „uwolnienia”. W wersecie 19 pisze: „bo wiem, że dzięki waszym modlitwom i pomocy Ducha Jezusa Chrystusa, wszystko to przyczyni się do mojego uwolnienia”. Słowo przetłumaczone tutaj jako „uwolnienie”, może mieć różnorodne znaczenie. Z jednej strony może się odnosić do uwolnienia z więzienia. Z drugiej strony, słowo to wiele razy jest użyte w odniesieniu do naszego wiecznego zbawienia (Rz. 1:16, Hbr. 5:9, P 1:5). Wygląda na to, że Paweł nakreśla tutaj szerokie znaczenie tego słowa, by dać nam do zrozumienia, że niezależnie od tego, czy będzie żyć, czy umrze, doświadczy uwolnienia w jakiejś formie, czy to od wyroku ziemskich władz, czy też od ostatecznego sądu Bożego. I to właśnie jest powód, dla którego mógł się nieustannie cieszyć.

Następnym powodem, dla którego Paweł mógł się cieszyć nieustannie, było jasne i pełne zrozumienie celu jego życia. W wersecie 21 pisze:”Życie oznacza bowiem dla mnie służbę Chrystusowi, a śmierć—to czysty zysk!”. Paweł wziął popularne w tamtych czasach greckie powiedzenie „życie jest dobre” (zen chrestos), i utworzył z niego nowe, choć fonetycznie podobnie brzmiące stwierdzenie „życiem jest Chrystus” (zen Christos). Dał w ten sposób do zrozumienia, że w jego pojęciu życie nie polega na ziemskich przyjemnościach i doświadczeniach. Dla Pawła , życie polegało i koncentrowało się przede wszystkim na Jezusie. Oznaczało to, że ujrzenie Chrystusa wywyższonego jest o wiele ważniejsze niż samo życie czy śmierć.

To powinno posłużyć nam za przykład. Dla nas często życie obraca się wokół pracy, pieniędzy, rodziny, przyjaciół i rozrywek. Te rzeczy niekoniecznie są złe, kiedy jednak stają się głównym motorem naszego życia, nie są w stanie być dla nas wsparciem i pomocą. Tylko Jezus ma moc spełniać tę rolę w naszym życiu. Czyniąc Chrystusa celem i motorem naszego życia, odkryjemy nieustanne źródło radości, nawet pośród niepewnej przyszłości.

List do Filipians 1:19-26

(…)bo wiem, że dzięki waszym modlitwom i pomocy Ducha Jezusa Chrystusa wszystko to przyczyni się do mojego uwolnienia.
20 Jestem też przekonany, że niczego nie będę musiał się wstydzić. Wręcz przeciwnie! Jak zawsze, tak i teraz—żywy czy martwy—oddam chwałę Chrystusowi. 21 Życie oznacza bowiem dla mnie służbę Chrystusowi, a śmierć—to czysty zysk! 22 Jeśli więc mam pozostać przy życiu, to nadal będę Mu służył. Ale nie wiem, co wybrać, 23 pragnę bowiem zarówno śmierci, jak i życia. Gdybym zakończył życie, to znalazłbym się już z Jezusem—a to jest coś, o czym marzę. 24 Gdybym jednak pozostał przy życiu, to mógłbym jeszcze zrobić dla was wiele dobrego. 25 A mam pewność, że tak właśnie się stanie—że zostanę jeszcze z wami, aby dbać o wasz duchowy wzrost i pomóc wam czerpać radość z wiary. 26 Gdy się więc spotkamy, będziecie mogli być dumni z tego, że służę Jezusowi.”

Pytania

  1. Paweł widzi tylko dwa rozwiązania jego uwięzienia: albo będzie dalej żył, albo umrze. Jakiego rozwiązania on sam chciabły doświadczyć? Jak myślisz dlaczego, i co powinniśmy z tego dla siebie wyciągnąć?
  2. A dla ciebie, na czym polega życie? Czy mógłbyś podpisać się pod słowami Pawła :”Życie oznacza bowiem dla mnie służbę Chrystusowi”?
default
Budynki sądowe, przypuszczalne miejsce, gdzie podczas pierwszej wizyty w Filippi Paweł był biczowany (Dzieje Apostolskie 16:19-22) „Życie oznacza bowiem dla mnie służbę Chrystusowi, a śmierć—to czysty zysk!” – Flp. 1:21

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s