Miłość nie postępuje nieprzystojnie

Miłość nie postępuje nieprzystojenie (tł. Biblia Warszawska) – aschemonei – słowo to dotyczy bezwstydnego zachowania, aroganckiego i nieprzyzwoitego, nieodpowiedniego do sytuacji i nieodpowiadającego moralnym i etycznym normom.

Przykładem może być zachowanie Koryntian przy stole komunijnym. Nie przestrzegali powagi i znaczenia tego momentu. Jedli bezmyślnie i aby się tylko najeść, pili do upicia. Kłótnie i spory miały miejsce przy stole, przy którym powinno się wspominać śmierć  i zmartwychwstanie Pana Jezusa. (1 Koryntian 11:17-22)

Idealnym przykładem miłości jest Pan Jezus. Mimo, że ówcześni przywódcy religijni uważnie obserwowali Go w nadziei, że przyłapią Go na niegodnym, nieprzyzwoitym zachowaniu, to nie mogli Mu nic zarzucić. Z Samarytanką spotkał się w miejscu publicznym, by nikt nie mógł Go o nic niepoprawnego posądzić. Zawsze otaczał się swoimi uczniami, żeby mieć świadków swojego postępowania, by nikt nie mógł Go oskarżyć o łamanie Prawa. Biednym nie dawał odczuć, że są mniej warci, wchodził i do biednych i do bogatych domów, nie zwracając przy tym uwagi na stan majątkowy czy społeczny odwiedzanych osób.

Kiedy się tak nad tym zastanawiam, to myślę o swoim zachowaniu. Czy nikt nie ma mi nic do zarzucenia, jeśli chodzi o moje postępowanie? Czy są takie momenty mojego życia, które chciałabym ukryć przed ludzkim okiem? Czy ludzie w mojej obecności czują się dobrze i bezpiecznie? A mój język? Czy panuję nad nim? Czy „wyrywają mi się” nieprzyzwoite słowa, stwierdzenia? Salomon tak to ciekawie określił:

„Złoty kolczyk w ryju świni to to samo, co piękna niewiasta bez obyczajności.”

Zachęcam ciebie do takich samych rozmyślań, do uważnego i szczerego spojrzenia wewnątrz siebie. W jakim aspekcie swojego życia powinieneś zmienić swój sposób postępowania? Czy twoje usta wypowiadają słowa nie przystające uczniowi Jezusa? Czy swoim zachowaniem starasz się podobać Bogu, czy innym? Na jakie kompromisy jesteś gotowy pójść, aby tylko coś w życiu uzyskać?

List jakuba 1:26

„Jeśli ktoś sądzi, że jest pobożny, a nie powściąga języka swego, lecz oszukuje serce swoje, tego pobożność jest bezużyteczna.”

Psalm 34:13-15

Jaki ma być człowiek, który kocha życie, lubi oglądać dobre dni? ….Strzeż języka swego od zła, a warg swoich od słów obłudnych!”

Przypowieści Salomona 4:24, 10:9, 29, 32

” Oddal od siebie fałsz ust i trzymaj z dala od siebie przewrotność warg! „

„Kto postępuje ninagannie, postępuje bezpiecznie,”

„Pan jest twierdzą dla tego, kto postępuje ninagannie”, „Wargi sprawiedliwego wypowiadają to, co jest miłe, lecz usta bezbożnych tylko to, co jest przewrotne”.

Przypowiesci Salomona 11

– – niecny ustami niszczy swojego bliźniego, człowiek nierozumny gardzi swoim bliźnim, 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s