Miłość jest – miłość nie zazdrości, nie jest chełpliwa, nie nadyma się

Poprzednio rozmyślaliśmy nad pozytywnymi cechami miłości, nad tym, czym miłość jest i jak się przejawia. Dzisiaj porozmawiamy o tym, czym miłość nie jest, ale tak właśnie świat często pojmuje miłość. Pytania do rozważania znajdują się w środku dzisiejszego tekstu i są zaznaczone czerwonym kolorem.

Miłość nie zazdrości.

Zauważyłam, że dzisiejszy świat uczy nas zazdrości i niedosytu. Reklamy w telewizji, wystawy sklepowe, cały czas sugerują, że są lepsze rzeczy, których jeszcze nie masz, a które inni już mają i są szczęśliwsi. Jak się przed tym obronić? Sama wiele razy zadrościłam innym, że jeżdżą na wakacje w miejsca, w które sama chciałabym pojechać(czytaj: polecieć), a nie mogę, czy też nie mam czasu. Czwórka dzieci, zaciśnięty na maxa budżet i nie ma szansy na większe wydatki. Ale problem nie był w tym, że nie mogłam. Problem tkwił w postawie mojego serca. W braku wdzięczności za to, co mam i w braku zrozumienia, jak wiele Bóg mi już ofiarował. Być szczęśłiwym tu i teraz z tym, co już mam, cieszyć się dniem dzisiejszym, to moje wyzwanie. Jak nie porównywać swojego życia z życiem drugich ludzi? Jak najlepiej wykorzystać i czas, i to, co teraz mamy? Jak umieć cieszyć się powodzeniem drugiej osoby bez zazdroszczenia tego, co im przynosi szczęście? Dla mnie osobiście: jak zorganizować czas wspaniałego wypoczynku z dziećmi i mężem tu i teraz, w domu, który mam dzięki łasce Bożej, po pracy, którą dzięki Bogu wciąż mamy, z dziećmi, które nas kochają i chcą z nami przebywać, z przyjaciółmi, których postawił na naszej drodze Bóg. Wakacje, to mogą być dwie godziny szczęścia na naszym podwórku, z grillem, zapalonymi wieczorem lampkami i z muzyką. To już mam, to dał mi Bóg. „Niech twoje serce nie zazdrości grzesznikom, lecz niech zawsze zabiega o bojaźń Pana, bo wtedy jest przed tobą przyszłość i twoja nadzieja nie zawiedzie”(Przyp. Salomona 23:17). Co wzbudza u ciebie zazdrość? Co sprawia, że porównujesz się do innych? Jaki wpływ na twoje zrozumienie mają powyższe słowa Slaomona?

Miłość nie jest chełpliwa, nie nadyma się.

Miłość nie obnosi się ze swoim szczęściem, pozycją, nie reklamuje swoich dobrych uczynków, bogobojności. Miłość nie wywyższa się, nie prowokuje innych do zazdrości. Na początku Listu do Koryntian Paweł pisze te słowa: „Przypatrzcie się zatem sobie bracia, kim jesteście według powołania waszego, że niewielu jest między wami mądrych według ciała, niewielu możnych, niewielu wysokiego rodu, ale to, co u świata głupiego wybrał Bóg, aby zawstydzić mądrych i to, co uświata słabego wybrał Bóg, aby zawstydzić to, co mocne, i to, co jest niskiego rodu u świata, i co wzgardzone wybrał Bóg, w ogóle to, co jest niczym, aby to, co jest czymś, unicestwić. Aby żaden człowiek nie chełpił się przed obliczem Bożym.(..) Aby kto się chlubi, w Panu się chlubił”. Wywyższając się pokazujemy, że innych uważamy za mniej ważnych od siebie, ich problemy i potrzeby nie są tak ważne jak nasze, ich osiągnięcia nie liczą się w świetle tego, co my osiągnęliśmy – umniejszamy wartość drugiego człowieka, a to nie powinno cechować ludzi wypełnionych miłością i poznaniem Boga. W liście do Galacjan Paweł pisze: „Nie bądźmy chciwi próżnej chwały, jedni drugich drażniąc, jedni drugim zazdroszcząc”(5:26), a w liście do Filipian są takie słowa: „nie czyńcie nic z kłótliwości, ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie. Niech każdy troszczy się nie tylko o to, co jego, ale i o to, co cudze.” (Fil 2:3)  Jak rozumiesz powyższe wersety i jaki wpływ powinny one mieć na twoje życie? Jakie zmiany powinny nastąpić w twoim podejściu do drugich?

„Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego”, a to oznacza, że nie ma miejsca na egocentryzm, egoizm, samolubstwo.

„Jeśli według Ducha żyjemy (odkupieni przez krew Jezusa), to według Ducha też postępujmy.” Jak rozumiesz te słowa z listu Pawła do Galacjan?

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s