Miłość jest – cierpliwa

Przez następnych parę tygodni będziemy zastanawiać się, jak wygląda prawdziwa miłość. Popatrzymy na nią z trzech perspektyw:

  • miłość Boga do nas,
  • nasza miłość do Boga,
  • i nasza miłość do drugiego człowieka.

W zeszłym tygodniu przeczytaliśmy fragment z 1 Listu do Koryntian 13 rozdział. Jest on powszechnie znany jako pieśń o miłości. Na jego podstawie napisanych zostało wiele pieśni i poematów. W naszych grupach i w naszych osobistych spotkaniach z Bogiem, zajrzymy w głąb naszych serc i postaramy się pracować nad okazywaniem miłości takiej, jaką sam Bóg okazał względem nas. Zaczniemy od cierpliwości.

Szczera miłość nie jest zapalczywa, niezależnie od tego, jak mocno prowokują nas ludzie i sytuacje. Miłość nie irytuje się łatwo, nie łatwo jest pobudzić ją do gniewu. Ale gdzie szukać wsparcia i pomocy w cierpliwości? Ktoś kiedyś powiedział, że jeśli prosisz Boga o cierpliwość, to da ci sytuacje, w których będziesz mógł ją w sobie wyrobić. Cierpliwości nie da się nabyć w jedną sekundę, trzeba ją w sobie wyrobić. A to wymaga regularnego  treningu. Zacznij od małych rzeczy i powoli zobaczysz, jak będziesz nabywać cierpliwości w większych sprawach.

Rzymian 5:3-5

„chlubimy się też z ucisków, wiedząc, że ucisk wywołuje cierpliwość, A cierpliwość doświadczenie, doświadczenie zaś nadzieję; A nadzieja nie zawodzi, bo miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który nam jest dany.”

Rozdział 3 Księgi Salomona prezentuje nam poprawną perspektywę na wszystko, co się dzieje w naszym życiu. Przeczytaj go powoli i rozmysłem. Spróbuj nauczyć się na pamięć. Kiedy będziesz w sytuacji, że zacznie ci brakować cierpliwości, przypomnij sobie słowa najmądrzejszego człowieka pod słońcem: „Wszysko ma swój czas i każda sprawa pod niebem ma swoją porę”.

A jakie są rezultaty braku cierpliwości?

List do Jakuba 1:19-20

„Wiedzcie to, umiłowani bracia moi. A niech każdy człowiek będzie skory do słuchania, nieskory do mówienia, nieskory do gniewu. Bo gniew człowieka nie czyni tego, co jest sprawiedliwe u Boga.”

Księga Kaznodziei Salomona 7:9

„Nie bądź w swym duchu porywczy do gniewu, bo gniew mieszka w piersi głupców.”

Przypowieści Salomona 29: 9, 22 ; 15:18

„Gdy mądry wiedzie spór z głupim, ten zaraz wybucha”, „porywczy popełnia wiele błędów”, „Człowiek porywczy wywołuje zwadę, lecz cierpliwy zażegnuje spór”.

  1. W jaki sposób dostrzegasz Bożą cierpliwość względem ciebie? Jakie to wywołuje u ciebie uczucia?
  2. Jak wygląda twoja cierpliwość względem innych?  Czy są w twoim życiu osoby, do których nie masz cierpliwości, sytuacje, w których łatwo tracisz cierpliwość? Jak myślisz, w jaki sposób możesz to zmienić na lepsze?
  3. Czy potrafisz cierpliwie czekać na wypełnienie Bożej woli w twoim życiu, na odpowiedź Boga na twoje modlitwy i potrzeby? Jak myślisz, dlaczego często sprawia ci to trudność?

List do Efezjan 4:1-2

„Napominam was teraz ja, więzień w Panu, abyście postępowali, jak przystało na powołanie wasze, z wszelką pokorą i łagodnością, z cierpliwością znosząc jedni drugich w miłości (…)”

Psalm 37:7-8

„Zdaj się w milczeniu na Pana i złóż w nim nadzieję. Nie gniewaj się na tego, któremu się szczęści, Na człowieka, który knuje złe zamiary!Zaprzestań gniewu i zaniechaj zapalczywości! Nie gniewaj się, gdyż to wiedzie do złego.”

Rzymian 5:3-5

„chlubimy się też z ucisków, wiedząc, że ucisk wywołuje cierpliwość, A cierpliwość doświadczenie, doświadczenie zaś nadzieję; A nadzieja nie zawodzi, bo miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który nam jest dany.”

Notatki:

Załączone dokumenty do pobrania i duku, pomogą nam w zorganizowanym notowaniu naszych przemyśleń i odpowiedzi.

Miłość jest

  • wynotuj definicję i wersety biblijne, które się do tego odnoszą

Miłość jest 2

  • wynotuj swoje mocne i słabe strony w odniesieniu do każdego słowa opisującego miłość z fragmentu  1 Listu do Koryntian 13 rozdział.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s