Od środka na wskroś

List do Rzymian 2:25-29

„Bo obrzezanie jest pożyteczne, jeśli przestrzegasz zakonu; jeśli jednak jesteś przestępcą zakonu, obrzezanie twoje stało sie nieobrzezaniem. Jeśli więc ten, który nie ma obrzezania, zachowuje przykazania zakonu, czyż jego nieobrzezanie nie będzie mu poczytane za obrzezanie? Przeto ten, który cieleśnie jest nieobrzezany, a wypełnia zakon, będzie sądził ciebie, który mimo litery zakonu i obrzezania jesteś przestępcą zakonu. Albowiem nie ten jest Żydem, który jest nim na zewnątrz, i nie to jest obrzezanie, które jest widoczne na ciele, ale ten jest Żydem, który jest nim wewnętrznie i to jest obrzezanie, które jest obrzezaniem serca, w duchu, a nie według litery; taki ma chwałę nie u ludzi, lecz u Boga.”

Rozważania

Tak łatwo można popaść w nominalne chrześcijaństwo. Naszym wyznacznikiem wiary staje się tylko uczęszczanie do kościoła, zapamiętywanie wersetów lub wykonywanie „dobrych „uczynków. Czy coś ci to przypomina? Czy łapiesz się na tym, że czasami używasz tych przykładów, lub historii twojego nawrócenia, by udowodnić swoją chrześcijańską tożsamość?

Jest to na pewien sposób podobne do tego, co Paweł próbował zobrazować żydowskim wierzącym: chciał by zrozumieli, że stanie się naśladowcą Chrystusa wymagało obrzezania serca, odnawiającej mocy Ducha Świętego, zaprowadzającego zmiany w ich sercach. Paweł zachęca nas, żebyśmy sprawdzili i porównali, czy zewnętrzne i wewnętrzne przejawy naszej tożsamości w Chrystusie sie pokrywają. Więc, jak to widzisz? Dobrze jest też pamiętać, że niezależnie od rozbieżności, nasza nowa tożsamość w Chrystusie jest źródłem nieprzebranego pokoju i radości.

1. Zwróć uwagę na opisowy język Pawła: „obrzezanie serca”. Jakie znaczenie mają dla ciebie  te słowa?

2. W jakiej sferze swojego życia odczuwasz napięcie wynikające z rozbieżności pomiędzy wewnętrzną tożsamością odkupionego dziecka Bożego, a tym, jak na zewnątrz prezentujesz tę prawdę?

3. Teraz nie musisz już, poprzez utrzymywanie i przestrzeganie litery prawa, pracować na swoje zbawienie. Okaż Bogu swoją wdzięczność!

Modlitwa

Duchu Święty, dzięki Ci, że pracujesz w sercu każdego wierzącego. Wychwalamy Cię, bo przemieniasz nas od wewnątrz na wskroś. Dzięki Ci, że razem z Tobą możemy iść w tej podróży wiary. Amen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s