Król i Królestwo nie z tego świata – 22 dzień

 

„Przyszedł więc tam wraz z rzymskim oddziałem oraz strażą, wysłaną przez najwyższych kapłanów i faryzeuszy. Uzbrojeni, nieśli pochodnie i latarnie.  Jezus wiedząc, co Go czeka, wyszedł im na spotkanie  i zapytał: – Kogo szukacie? – Jezusa z Nazaretu – powiedzieli. – JA JESTEM – odrzekł Jezus. Wtłumie stał również Judasz – zdrajca.” – Jana 18:3-6

Ew. Jana, rozdział 18 zaczyna się od konfrontacji Jezusa z Judaszem, żydowskimi przywódcami religijnymi i z oddziałem rzymskich żołnierzy (Ew. Jana 18:3). Ciekawa grupa!  Żydzi i poganie, ręka w rękę przychodzą pojmać Jezusa; być może jest to subtelna aluzja do tego, że cały świat jest odpowiedzialny za Jego śmierć. To też ma ogromne znaczenie. Oddział rzymskich żołnierzy zwykle składał się z około 600 mężczyzn. Jest to dużo więcej, niż normalnie potrzebne było do zatrzymania jednego człowieka. Ale Jan wielokrotnie wskazuje nam, że Jezus nie jest zwykłym człowiekiem.

Wersety w Jana 18:5-6 wyraźniej jeszcze dają nam do zrozumienia, że Jezus nie był zwykłym podejrzanym. Kiedy ta tak duża i zróżnicowana grupa przychodzi i mówi, że szukają „Jezusa z Nazaretu”, Jezus odpowiada im: „JA JESTEM”. Po raz kolejny Jezus w stosunku do siebie używa Bożego Imienia. Niesamowitym jest, jak wszyscy reagują na te słowa. W 18:6 Jan raportuje: „ A gdy Jezus powiedział: „JA JESTEM”, wszyscy cofnęli się i padli na ziemię”. W Piśmie Świętym często czytamy, jak ludzie, którzy nagle znaleźli się w obecności Boga Wszechmogącego, padali na ziemię (Ks. Sędziów 13:20; Ks. Ezechiela 1:28; Ks. Daniela 10:9). To pokazuje nam, że Jezus ma moc rzucić setki żołnierzy na kolana, wypowiadając po prostu swoje Boże Imię. Oznacza to, że Jego zaaresztowanie nie było zależne od liczby obecnych tam żołnierzy. Jezus dozwolił, by Go zaaresztowali, bo w Jego planie była dobrowolna śmierć za nas.

Jest to dla nas ważna lekcja. W dzisiejszych czasach, często wydaje nam się, że kiedy ludzie atakują Jezusa, naszym obowiązkiem jest stanąć w Jego obronie. W dalszej części tej historii czytamy, jak Piotr próbując odeprzeć i zapobiec aresztowaniu Jezusa, atakuje i odcina ucho jednemu z obecnych tam sług. Jezus nie potrzebuje, żebyśmy Go bronili. On umie sobie dać radę. Nie chce, żeby nasze słowa i czyny były dla innych krzywdzące. Jezus pragnie naśladowców, którzy w pokorze będą służyć innym, bez względu na to, co tamci sobie o Nim myślą. W ten właśnie sposób nasz Król żył tu na ziemi i taką właśnie drogą ustanawia swoje Królestwo.

Ewangelia Jana 18

1 Potem Jezus udał się z uczniami do ogrodu, znajdującego się za potokiem Cedron. 2 Judasz, zdrajca, znał to miejsce, bo Jezus często odwiedzał je z uczniami. 3 Przyszedł więc tam wraz z rzymskim oddziałem oraz strażą, wysłaną przez najwyższych kapłanów i faryzeuszy. Uzbrojeni, nieśli pochodnie i latarnie.  4 Jezus wiedząc, co Go czeka, wyszedł im na spotkanie 5 i zapytał: – Kogo szukacie? – Jezusa z Nazaretu – powiedzieli. – JA JESTEM – odrzekł Jezus. W tłumie stał również Judasz – zdrajca. 6 A gdy Jezus powiedział: „JA JESTEM”, wszyscy cofnęli się i padli na ziemię.

7 – Kogo szukacie? – powtórzył Jezus.

– Jezusa z Nazaretu – odpowiedzieli. 8 – Mówię wam, że to Japowiedział Jezus. – Skoro szukacie Mnie, pozwólcie reszcie odejść.

9 Powiedział to, aby wypełniła się zapowiedź proroka: „Nie utraciłem ani jednego z tych, których Mi dałeś”. 10 Wtedy Szymon Piotr wyjął miecz, zamachnął się i odciął prawe ucho słudze najwyższego kapłana, Malchusowi.

11 – Schowaj miecz rzekł do niego Jezus. – Czyż nie mam pić z kielicha, który podaje Mi Ojciec?

12 Wtedy żołnierze, ich dowódca oraz strażnicy wysłani przez kapłanów złapali Jezusa, związali Go 13 i zaprowadzili najpierw do Annasza, który był teściem Kajfasza, sprawującego tego roku urząd najwyższego kapłana. 14 To właśnie Kajfasz powiedział wcześniej żydowskim przywódcom, że lepiej będzie, aby jeden człowiek umarł za cały naród. 15 Za Jezusem podążał Szymon Piotr i jeszcze jeden uczeń, który był znajomym najwyższego kapłana. Dzięki temu wszedł razem z Jezusem na dziedziniec rezydencji najwyższego kapłana. 16 Tymczasem Piotr został za bramą. Drugi uczeń porozmawiał jednak z kobietą pełniącą służbę przy drzwiach i po chwili wprowadził na dziedziniec również Piotra.

17 – Ty chyba jesteś jednym z uczniów tego człowieka? – zapytała Piotra służąca.

 – Ależ skąd! – zaprzeczył.

18 Było zimno, więc słudzy oraz strażnicy rozpalili ognisko i grzali się przy nim. Wśród nich stał również Piotr. Jezus przed najwyższym kapłanem 19 W tym czasie najwyższy kapłan wypytywał Jezusa o Jego naukę i zwolenników.

20 – Nauczałem publicznie – odpowiedział Jezus. – Przemawiałem w synagodze i w świątyni, wśród wielu ludzi. Niczego nie mówiłem po kryjomu.  21 Dlaczego Mnie więc o to pytasz? Zapytaj tych, którzy Mnie słuchali. Oni wiedzą, co mówiłem.

22 – Jak się odzywasz do najwyższego kapłana?! – zawołał stojący w pobliżu sługa i uderzył Jezusa w twarz.

23 – Jeśli powiedziałem coś złego, udowodnij to – odrzekł Jezus. – A jeśli nie, to dlaczego Mnie uderzyłeś?  

24 Wtedy Annasz odesłał związanego Jezusa do najwyższego kapłana, Kajfasza. 25 Tymczasem Piotr nadal grzał się przy ognisku.

– Nie jesteś przypadkiem jednym z uczniów Jezusa? – zapytano go.

– Oczywiście, że nie – wyparł się Piotr.

26 Ale jeden ze służących najwyższego kapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, stwierdził: – Chyba widziałem ciebie razem z nim w ogrodzie?!

27 Piotr znowu zaprzeczył. I wtedy właśnie zapiał kogut. 28 Było już rano. Od Kajfasza zaprowadzono Jezusa do rezydencji gubernatora. Oskarżyciele jednak nie weszli do środka, aby nie narazić się na rytualną nieczystość. Chcieli bowiem uczestniczyć w kolacji paschalnej. 29 Piłat, rzymski gubernator, wyszedł więc do nich i zapytał: – Jakie zarzuty stawiacie temu człowiekowi? 30 – Gdyby nie był przestępcą, nie przyprowadzalibyśmy go do ciebie – odpowiedzieli. 31 – Zabierzcie go sobie i sądźcie według własnego prawa – odrzekł Piłat. – Przecież wiesz, że bez twojej zgody nie wolno nam nikogo skazać na śmierć – tłumaczyli. 32 W ten sposób spełniła się zapowiedź Jezusa, dotycząca sposobu, w jaki zostanie zabity. 33 Piłat wrócił więc do rezydencji i polecił, aby przyprowadzono Jezusa. – Jesteś Królem Żydów? – zapytał.

34 – Sam tak uważasz czy tylko powtarzasz, co ci powiedziano? – odpowiedział pytaniem Jezus.

35 – Czy ja jestem Żydem? – odparł Piłat. – To twój naród i jego przywódcy przyprowadzili cię do mnie. Co zrobiłeś?

36 – Moje królestwo nie pochodzi z tego świata – rzekł Jezus. – Gdyby tak było, moi słudzy walczyliby, żebym nie wpadł w ręce przywódców. Teraz moje królestwo nie jest jednak z tego świata.

37 – Więc jednak jesteś królem?

– Sam to potwierdzasz. Po to się narodziłem i po to przyszedłem na świat, aby opowiedzieć ludziom o prawdzie. A każdy, kto kocha prawdę, słucha Mnie.

38 – Co to jest prawda? – zapytał Piłat. Następnie wyszedł do zebranych i powiedział:  – Nie znajduję w nim żadnej winy! 39 Jest zwyczaj, że na święto Paschy uwalniam wam jednego z waszych więźniów. Jeśli więc chcecie, tym razem uwolnię Króla Żydów.

40 – Nie! Nie tego! Wypuść raczej Barabasza! – zaczęli krzyczeć. A Barabasz był buntownikiem.

22 dzień – Pytania 

  1. W Jana 18:10-11, wyciągając miecz i raniąc sługę najwyższego kapłana, Piotr starał się obronić Jezusa, Nawet już po tym, jak Jezus powiedział uczniom, że będzie musiał umrzeć, Piotr wciąż chciał mieć nad wszystkim kontrolę. Często, zamiast czekać na wypełnienie Bożych planów, próbujemy wziąć sprawy w nasze ręce. I dotyczy to wszystkich sfer naszego życia. Najczęściej, takie zachowanie prowadzi do grzechu, czego przykładem jest historia z Piotrem. Jak ci się wydaje, w jakich dziedzinach twojego życia Bóg chce, żebyś zrobił krok do tyłu i cierpliwie obserwował, jak Jego plan się wypełnia? W jaki sposób zgrzeszyłeś, kiedy wziąłeś sprawy w swoje ręce?
  1. Ten sam Piotr, który próbował obronić Jezusa odcinając ucho sługi, zaledwie kilka godzin później zaprzeczał, że nawet zna Jezusa. Dlaczego Piotr to zrobił? Czy tobie też zdarzyło się zaprzeczyć, że znasz Jezusa? Jak się potem czułeś?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s