Dla naszego Boga – 20 dzień

 

„Zapewniam was jednak, że moje odejście jest dla was korzystne. Jeśli bowiem nie odejdę, Pocieszyciel do was nie przyjdzie. Ale gdy odejdę, przyślę Go do was”. – Jana 16:7

Większość z nas zastanawiała się, czy nie łatwiej byłoby iść za Jezusem, żyjąc w czasach, kiedy On chodził po ziemi. Ale to niekoniecznie prawda. Przypomnijmy sobie historie, które już przeczytaliśmy, a poznamy jeszcze inne, w dalszej części Ewangelii Jana. Wiara nie przychodzi automatycznie, ani nie jest łatwa tylko dlatego, że jesteś w fizycznej obecności Jezusa. W najbliższych dniach będziemy czytać historie o tym, jak niektórzy z najbliższych uczniów Jezusa zwątpili, zaprzeczyli, a nawet dopuścili się zdrady.

Chrześcijańskie życie może w rzeczywistości być łatwiejsze po tej stronie karty historii  wiary chrześcijańskiej. Jezus mówi w Ew.Jana 16:7: „Zapewniam was jednak, że moje odejście jest dla was korzystne. Jeśli bowiem nie odejdę, Pocieszyciel do was nie przyjdzie. Ale gdy odejdę, przyślę Go do was”.  Jezus mówi tutaj, że Jego odejście pozwoliło na przyjście Ducha Świętego, Pocieszyciela. Ten Pocieszyciel, który jest trzecim członkiem Trójcy Świętej, wraz z Ojcem i Synem, daje nam większy i bardziej bezpośredni dostęp do Boga. W przeciwieństwie do Jezusa, którego ludzkie ciało ograniczało Go do przebywania tylko w jednym miejscu na raz, Duch Święty jest w stanie być „w” i „z”  wszystkimi wierzącymi, bez względu na to, gdzie się znajdują (Ew. Jan 14:17).  Inaczej mówiąc, poprzez Ducha Świętego, możemy zawsze być w bliskości z Bogiem i możemy doświadczać Boga na sposób, na jaki nie było to możliwe przed Zmartwychwstaniem i  Wniebowstąpieniem Jezusa.

Jana 15:18-16:33

18 Jeśli świat was nienawidzi, to pamiętajcie, że Mnie najpierw znienawidził. 19 Gdybyście należeli do świata, kochałby was. Ponieważ jednak nie należycie do niego – bo Ja was wybrałem dla siebie – nienawidzi was. 20 Przypomnijcie sobie, co wam niedawno powiedziałem: Sługa nie jest ważniejszy od swojego pana. Skoro Mnie prześladowali, i was będą prześladować. A jeśli słuchali moich słów, i waszych posłuchają. 21 Ze względu na Mnie będą was prześladować, bo nie znają Tego, który Mnie posłał. 22 Gdybym nie przyszedł i nie mówił do nich, nie mieliby grzechu. Lecz teraz już nie mogą się usprawiedliwić. 23 Kto Mnie nienawidzi, nienawidzi także mojego Ojca. 24 Nie mieliby grzechu, gdybym nie uczynił na ich oczach cudów, których nikt nigdy nie dokonał. Oni jednak widzieli je, a mimo to znienawidzili i Mnie, i Ojca. 25 W ten sposób sprawdziły się słowa zapisane w Piśmie: „Znienawidzili Mnie bez powodu”. 26 Lecz Pocieszyciel – Duch prawdy, którego poślę wam od mojego Ojca, opowie wam o Mnie, 27 a wy opowiecie o Mnie innym, bo jesteście ze Mną od samego początku.

Rozdział 16

1 Powiedziałem wam o tym, abyście się nie załamali. 2 Wyrzucą was bowiem z synagogi. Co więcej, nadchodzi czas, gdy ludzie chcący was zabić będą przekonani, że ich działanie podoba się Bogu. 3 Będą tak postępować, bo nigdy nie poznali ani Ojca, ani Mnie. 4 Mówię o tym teraz, zanim ten czas nastanie, abyście pamiętali, że was ostrzegałem. Nie mówiłem o tym wcześniej, bo byłem z wami. 5 Teraz jednak odchodzę do Tego, który Mnie posłał. Nie pytacie już: „Dokąd odchodzisz?”. 6 Powiedziałem wam bowiem o tym i smutek wypełnił wasze serca. 7 Zapewniam was jednak, że moje odejście jest dla was korzystne. Jeśli bowiem nie odejdę, Pocieszyciel do was nie przyjdzie. Ale gdy odejdę, przyślę Go do was. 8 Wtedy On przekona świat o grzechu, o prawości i o sądzie. 9 O grzechu – bo ludzie Mi nie wierzą. 10 O prawości – bo odchodzę do Ojca i już Mnie nie ujrzycie. 11 O sądzie – bo władca tego świata już został skazany. 12 Tak wiele chciałbym wam jeszcze powiedzieć, lecz teraz nie jesteście w stanie tego zrozumieć. 13 Gdy jednak przyjdzie Duch prawdy, wprowadzi was w całą prawdę. Nie będzie mówił sam od siebie, lecz przekaże wam to, co usłyszał. Powie wam także o tym, co przyniesie przyszłość. 14 On otoczy Mnie chwałą, bo przekaże wam to, co do Mnie należy. 15 Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że Duch weźmie ode Mnie i wam to przekaże. 16 Już niebawem odejdę. Ale wkrótce zobaczycie Mnie znowu!

17 – O co Mu chodzi? – zastanawiali się uczniowie. – „Już niebawem odejdę. Ale wkrótce zobaczycie Mnie znowu” albo „Odchodzę do Ojca”? 18 Co ma na myśli, mówiąc: „Już niebawem”? Nie rozumiemy tego.

19 Jezus wiedział, że chcieli Go o to zapytać. Powiedział więc:

– Zastanawiacie się, co miałem na myśli, mówiąc: „Już niebawem odejdę. Ale wkrótce zobaczycie Mnie znowu”? 20 Zapewniam was: Wkrótce będziecie płakać i smucić się, a świat będzie się cieszyć. Wasz smutek zostanie jednak przemieniony w radość. 21 Gdy kobieta rodzi, doznaje smutku, bo nadszedł czas rozwiązania. Ale gdy już urodzi, z radości zapomina o bólu, bo jej dziecko przyszło na świat. 22 Teraz przytłacza was smutek, ale gdy zobaczę was znowu, wasze serca napełnią się radością – radością, której już nikt nie zdoła wam odebrać. 23 Wtedy nie będziecie Mnie już o nic pytać. Zapewniam was: Jeśli wtedy poprosicie o coś Ojca w moim imieniu, da wam to. 24 Dotychczas nie prosiliście Go o nic w moim imieniu. Teraz proście, a otrzymacie, i wasza radość nie będzie miała granic! 25 O wielu rzeczach mówiłem wam za pomocą przypowieści. Nadchodzi jednak czas, gdy o sprawach dotyczących Ojca będę wam mówił wprost – bez porównań. 26 Wtedy będziecie prosić w moim imieniu, a Ja nie będę musiał o to prosić Ojca. 27 On sam was kocha, ponieważ wy Mnie ukochaliście i uwierzyliście, że przyszedłem od Niego. 28 Tak, przyszedłem na świat od Ojca i opuszczam świat, aby do Niego powrócić.

29 – Teraz wszystko mówisz nam wprost, bez porównań – odrzekli uczniowie. 30 – Nareszcie rozumiemy, że wszystko wiesz i nie potrzebujesz, aby ktokolwiek zadawał Ci pytania. Wierzymy, że przyszedłeś od Boga.    

31 – Mówicie, że wierzycie? – rzekł Jezus. 32 – Oto nadchodzi czas, a właściwie już nadszedł, gdy pouciekacie do swoich domów i zostawicie Mnie samego. Nie będę jednak sam, ponieważ jest ze Mną Ojciec. 33 Powiedziałem wam o tym wszystkim, abyście dzięki Mnie doświadczali pokoju. Na świecie czeka was cierpienie. Ale bądźcie odważni – Ja zwyciężyłem ten świat.

20 dzień – Pytania 

  1. Fragment z Ew.Jana 15:18-20 nie zalicza się do najlepszych sloganów reklamowych chrześcijaństwa! Dla wierzących, prześladowania są rzeczywistością dnia codziennego. W niektórych częściach świata chrześcijanie ryzykują życiem, ale dla większości prześladowanie wiąże się z presją społeczną. W niektórych kręgach, wielu obawia się przyznać do swojej wiary, z lęku przed wyśmianiem, upokorzeniem, lub odrzuceniem. Ale Jezus mówi, że nie powinno to być dla nas zaskoczeniem, że powinniśmy się tego spodziewać. Na dzień dzisiejszy, w jaki sposób czujesz się prześladowany? Jak uważasz, dlaczego świat zawsze nienawidził chrześcijan? Aby otwarcie żyć naszą wiarą, musimy mieć odwagę. Pomódl się dzisiaj do Boga o odwagę, abyś pomimo prześladowań, pozostał Mu wiernym.
  1. Jezus przewidział, że po Jego aresztowaniu uczniowie rozpraszą się (Ew. Jana 16:32). Jezus wiedział, że brak im odwagi, i że potrzebują czasu, aby dorosnąć do miejsca, gdzie nie będą się już bali nawet umrzeć za swoją wiarę.  Jezus przeprowadza nas przez ten sam proces. Na ile odważny jesteś, by otwarcie mówić i żyć wiarą w Jezusa?

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s