Miłujcie – jak Ja was ukochałem, tak wy macie kochać – 18 dzień

 

Daję wam nowe przykazanie, abyście się wzajemnie kochali. Jak Ja was ukochałem, tak wy macie kochać jedni drugich. Jeśli będziecie okazywać sobie nawzajem miłość, wszyscy rozpoznają, że naprawdę jesteście moimi uczniami” Jana 13:34-35

 W dzisiejszym fragmencie Jezus kontynuuje swoją pożegnalną mowę. Pokazał już swoim uczniom, że wymaga od nich pokornej służby drugim. W Ew. Jana 13:34-35, Jezus mówi: „Daję wam nowe przykazanie, abyście się wzajemnie kochali. Jak Ja was ukochałem, tak wy macie kochać jedni drugich. Jeśli będziecie okazywać sobie nawzajem miłość, wszyscy rozpoznają, że naprawdę jesteście moimi uczniami.”

Przykazanie „kochajcie jedni drugich” nie było niczym nowym dla uczniów Jezusa. Bóg już wcześniej dał Izraelitom podobne przykazanie: „Nie będziesz szukał pomsty, nie będziesz żywił urazy do synów twego ludu, ale będziesz miłował bliźniego jak siebie samego” (Ks. Kapłańska 19:18). Było ono uważane za drugie z największych przykazań. Największe przykazanie było bardzo podobne: „Będziesz miłował Pana, Boga twojego, z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił.” (Ks. Powtórzonego Prawa 6:5).

Chociaż przykazanie „kochajcie jedni drugich” było dobrze znane uczniom Jezusa, to stopień zaangażowania w okazywaniu miłości, do jakiego On nas powołuje, jest dużo głębszy i bardziej zaawansowany niż wszystko, co uczniowie do tej pory słyszeli. W Księdze Kapłańskiej ludowi Bożemu było przykazane, by kochali swojego bliźniego, jak siebie samego. Jezus jednak nakazuje nam kochać innych tak bardzo, jak On nas umiłował. Można argumentować, że jest to technicznie niemożliwe. Nie możemy tak naprawdę kochać innych tak bardzo, jak Jezus nas umiłował. W innym miejscu Jan pisze: „Bóg jest bowiem miłością.(…) Miłość ta nie polega na tym, że my pokochaliśmy Boga, ale że On pokochał nas! Dlatego właśnie posłał swojego Syna, aby został On złożony w ofierze za nasze grzechy”(1 Jana 4:8-10). Bóg dał najwyższy wyraz swojej miłości w Jezusie. Najlepsze, co możemy zrobić, to podążać za Jego przykładem. I jeśli będziemy wzajemnie się  miłować,  to oferujemy obserwującemu nas światu dobry przykład, czym jest Ewangelia i ofiarna miłość Boga. Jak powiedział Jezus: „Jeśli będziecie okazywać sobie nawzajem miłość, wszyscy rozpoznają, że naprawdę jesteście moimi uczniami” (Ew. Jana 13:35).

Ewangelia Jana 13:18-14:14

18 Nie do wszystkich jednak odnosi się to, co powiedziałem. Wiem bowiem, kogo wybrałem. Muszą się jednak wypełnić słowa Pisma:

 „Ten, który jadł ze Mną chleb, zwrócił się przeciwko Mnie”.

19 Mówię o tym już teraz, abyście – gdy tak się stanie – uwierzyli, że JA JESTEM. 20 Zapewniam was: Kto przyjmuje mojego posłańca, Mnie samego przyjmuje. A kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. 

21 Potem, przejęty do głębi, powtórzył raz jeszcze: – Zapewniam was: Jeden z was Mnie zdradzi!

22 Zaniepokojeni uczniowie popatrzyli po sobie, zastanawiając się, o kim mówi. 23 Jeden z nich, najbliższy przyjaciel Jezusa, siedział tuż przy Nim. 24 Szymon Piotr dał mu więc znak, aby zapytał, o kogo chodzi. 25 Ten więc nachylił się i zapytał:  – Panie, kto to?

26To ten, któremu podam kawałek umoczonego w sosie chleba – odrzekł Jezus.

Umoczył więc kawałek i podał Judaszowi. 27 On zjadł i wtedy opanował go szatan. Jezus zaś powiedział do Judasza:

Zrób szybko to, co zamierzasz.

28 Nikt jednak tego nie zrozumiał.

29 Ponieważ Judasz był skarbnikiem, niektórzy myśleli, że Jezus wydał mu polecenie: „Kup rzeczy potrzebne na święto” lub „Zanieś pieniądze biednym”. 30 Gdy więc Judasz zjadł podany kawałek chleba, natychmiast wyszedł. A była już noc. 31 Po jego wyjściu Jezus powiedział: – Ja, Syn Człowieczy, zostałem teraz otoczony chwałą. I otoczę chwałą Boga. 32 On zaś wkrótce otoczy chwałą Mnie. 33 Kochani! Będę z wami jeszcze tylko chwilę. Potem będziecie Mnie szukać, ale jak powiedziałem przywódcom, tak i wam powtarzam: Tam, gdzie idę, nie możecie pójść. 34 Daję wam nowe przykazanie, abyście się wzajemnie kochali. Jak Ja was ukochałem, tak wy macie kochać jedni drugich. 35 Jeśli będziecie okazywać sobie nawzajem miłość, wszyscy rozpoznają, że naprawdę jesteście moimi uczniami.

36 – Panie, ale dokąd odchodzisz? – zaniepokoił się Szymon Piotr.

Teraz nie możesz iść tam razem ze Mną – odpowiedział Jezus – ale kiedyś pójdziesz.

37 – Dlaczego nie teraz, Panie? Oddam za Ciebie życie!

38Oddasz za Mnie życie? – odparł Jezus. – Zapewniam cię, że zanim rano zapieje kogut, trzy razy zaprzeczysz, że Mnie znasz.

Rozdział 14

1 Niech wasze serca nie drżą ze strachu. Wierzcie Bogu – i Mi wierzcie! 2 W domu mojego Ojca jest wiele mieszkań. Gdyby tak nie było, to czy mówiłbym wam, że idę przygotować wam miejsce? 3 A gdy odejdę i wszystko przygotuję, wrócę i zabiorę was ze sobą, abyście byli tam, gdzie Ja. 4 Przecież znacie drogę prowadzącą tam, dokąd odchodzę. Jezus drogą do Ojca

5 – Panie, nie mamy pojęcia, dokąd odchodzisz – odezwał się Tomasz. – Jak więc możemy znać drogę?

6Ja jestem drogą, prawdą i życiem – odpowiedział mu Jezus. – Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie. 7 Jeśli Mnie poznaliście, będziecie znać także mojego Ojca. Zresztą już Go znacie, bo Go zobaczyliście.

8 – Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy – rzekł Filip.

9Filipie! Tak długo z wami przebywam, a wciąż jeszcze nie wiesz, kim jestem? – odpowiedział Jezus. – Kto Mnie zobaczył, zobaczył również Ojca. Dlaczego więc prosisz: Pokaż nam Ojca? 10 Czy nie wierzysz, że jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Dzieła, o których wam mówię, nie są moją inicjatywą. Dokonuje ich Ojciec, który jest we Mnie. 11 Uwierzcie, że jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. A jeśli nie chcecie wierzyć Mi na słowo, uwierzcie ze względu na dzieła Ojca. 12 Zapewniam was: Kto Mi wierzy, będzie czynił cuda takie, jak Ja – a nawet jeszcze większe, bo już odchodzę do Ojca. 13 I zrobię to, o co poprosicie w moim imieniu – w ten sposób otoczę mojego Ojca chwałą. 14 Jeśli będziecie Mnie o coś prosić w moim imieniu, zrobię to.

Dzień 18 – Pytania 

  1. Jezus wiedział, że Judasz doniesie na niego, co doprowadzi do Jego śmierci. A jednak Jezus nadal kochał Judasza. Jezus dobrze wie, że twoje zachowanie wiele razy będzie dla Niego bolesne, a jednak On nadal kocha ciebie. Jego miłość jest bezwarunkowa. Jak uważasz, dlaczego wiedząc, co Judasz zrobi, Jezus i tak przyjął go do kręgu swoich przyjaciół? Jakie uczucia wzbudza w tobie fakt, że pomimo wielu bolesnych sytuacji, w których być może nawet zdradzisz Jezusa, On i tak będzie kochał ciebie?
  2. W Ew. Jana 14:14 Jezus mówi: „Jeśli będziecie Mnie o coś prosić w moim Imieniu, zrobię to”. Niektórzy ludzie czytając ten werset myślą, że jeśli poprosimy Jezusa o coś, to On nam to da. Ale musimy pamiętać, że Bóg nie jest złotą rybką spełniającą każde nasze życzenie. Kiedy prosimy o coś Jezusa, musimy to robić „w Jego imieniu”. Oznacza to, że nasza prośba musi być zgodna z Jego wolą i planem dla naszego życia. Następnym razem, zanim Boga o coś poprosisz, zastanów się, czy jest to tylko egoistyczna zachcianka, czy taka jest Boża wola dla twojego życia. W jaki sposób to, jak Bóg odpowiedział na twoje modlitwy, ewidentnie objawiało Jego wolę i chrakter?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s