Król nad wszystkimi – 7 dzień

Gdy ludzie uświadomili sobie, jakiego cudu dokonał Jezus, zaczęli wołać: – To na pewno jest ten prorok, który miał nadejść! Lecz Jezus zorientował się, że chcą Go zabrać i obwołać królem. Dlatego samotnie oddalił się na górę”. – Jana 6:14-15

 W Ew. Jana 6:1-24 zawarte są historie dwóch najbardziej znanych cudów Jezusa: nakarmienie 5000 i chodzenie po wodzie. Czytamy, że te cuda miały miejsce, kiedy zbliżał się czas żydowskiego święta Paschy. Jest to ważny szczegół, ponieważ była to pora roku, w której mocno ożywały uczucia patriotyczne. Pascha była dorocznym świętem, obchodzonym na pamiątkę Bożego wyzwolenia narodu izraelskiego z niewoli. Każdego roku o tym czasie, w ludziach ożywała nadzieja, że Bóg ponownie uwolni swój naród żydowski z ucisku, jaki teraz mieli pod panowaniem Rzymu.  Nie dziwi więc, że będąc świadkami dwóch cudów uczynionych przez Jezusa, tłumy starały się siłą ogłosić Go królem (w. Jana 6:15). W ich rozumowaniu  myśleli, że jeśli Bóg zechce uwolnić naród żydowski, to stanie się to pod kierownictwem kogoś, kto ma taką właśnie moc.

Jezus zapobiegł próbom uczynienia go królem. Z jednej strony, zrobił to, bo wiedział, że „Jego godzina jeszcze nie nadeszła” (Ew. Jana 2:4, 7:30, 8:20, 12:23). Ogłoszenie Go królem w tamtym momencie, niemal na pewno równałoby się przedwczesnej śmierci z rąk rzymskich. Z drugiej strony, nie przyszedł po to, by zostać tego typu królem.

Tę prawdę ilustruje kolejny cud Jezusa, który czyni dla swoich uczniów. Podczas szalejącej burzy, kiedy uczniowie byli na łodzi, Jezus przychodzi do nich po wodzie. Ten cud jest pełen symbolizmu. Pismo Święte uczy nas, że tylko Bóg może w ten sposób kontrolować szalejące wody i że Jego panowanie nad wzburzonymi wodami oznacza, że jest On Królem nad wszystkim (Ks. Rodzaju. 1:1-2, 6; Psalm 29:10; Psalm 77:13-19; Psalm 93:1-4). Swoim przejściem po wodzie Jezus zaznacza, że jest On innym typem króla, niż się spodziewali. Nie można Go zmusić do niczego, nie można posłużyć się Nim do własnych celów i politycznej agendy. Jego cele i dobroć są większe ponad to wszystko. Jezus przyszedł, aby wyzwolić cały świat z grzechu i śmierci, i stworzyć nowy naród z ludzi, którzy uznają Go za Króla nad wszystkimi.

Ewangelia Jana 6:1-24

1 Potem Jezus przeprawił się na drugą stronę Jeziora Galilejskiego, zwanego też Jeziorem Tyberiadzkim. 2 Towarzyszyły Mu tłumy, bo ludzie widzieli, jak w cudowny sposób uzdrawiał chorych.

3 Jezus wszedł na górę i usiadł tam ze swoimi uczniami. 4 A zbliżało się wtedy żydowskie święto Paschy. 5 Gdy Jezus rozejrzał się i zobaczył, nadchodzące ogromne tłumy ludzi, powiedział do Filipa:

– Gdzie kupimy chleb, aby ci ludzie mogli coś zjeść? 6 Zapytał o to, aby wystawić go na próbę. Wiedział bowiem, co ma robić.

7 – Nawet fortuna nie wystarczyłaby, aby każdy mógł dostał chociaż kawałek chleba – odrzekł Filip. 8 Wtedy do rozmowy włączył się inny uczeń – Andrzej, brat Szymona Piotra:

9 – Jest tu chłopiec, który ma pięć jęczmiennych chlebów i dwie ryby. Ale co to jest dla takiego tłumu?

10 – Każcie wszystkim usiąść! – powiedział Jezus.

Ludzie usiedli więc na trawie, a samych tylko mężczyzn było tam około pięciu tysięcy. 11Jezus wziął chleby, podziękował za nie Bogu i polecił rozdać je siedzącym – każdemu tyle, ile chciał. To samo zrobił z rybami.

12Gdy już wszyscy się najedli, powiedział uczniom:

– Pozbierajcie resztki, aby nic się nie zmarnowało.

13 I z pięciu jęczmiennych chlebów zebrano aż dwanaście koszy resztek chleba! 14Gdy ludzie uświadomili sobie, jakiego cudu dokonał Jezus, zaczęli wołać:

– To na pewno jest ten prorok, który miał nadejść!

15Lecz Jezus zorientował się, że chcą Go zabrać i obwołać królem. Dlatego samotnie oddalił się na górę.

16Wieczorem uczniowie zeszli na brzeg, 17wsiedli do łodzi i popłynęli w kierunku Kafarnaum. 18Wkrótce zerwał się silny wiatr i jezioro bardzo się wzburzyło. 19Intensywnie wiosłując, przepłynęli jakieś pięć kilometrów. Nagle zobaczyli Jezusa idącego po wodzie i będącego już blisko łodzi. Przerazili się, 20lecz On zawołał:

– Nie bójcie się, to Ja!

21Chcieli Go wziąć do łodzi, ale okazało się, że właśnie dobijają do brzegu – do miejsca, do którego płynęli. 22Następnego dnia, tłum ludzi, zebrany na przeciwległym brzegu, zorientował się, że poza jedną łodzią, którą odpłynęli uczniowie, nie było innej. Wiedzieli też, że Jezus nie wsiadł do łodzi z uczniami, bo odpłynęli sami. 23Tymczasem na miejsce, w którym Jezus nakarmił ludzi chlebem, przypłynęły z Tyberiady inne łodzie. 24Gdy ludzie zauważyli, że nie ma ani Jezusa, ani uczniów, wsiedli do łodzi i popłynęli do Kafarnaum, aby Go odnaleźć.

7 dzień – Pytania 

  1. Pomimo tego, że już parokrotnie byli świadkami cudów Jezusa, to jednak Jego uczniowie w momencie, kiedy zabrakło im pożywienia, martwili się, że nie mają wystarczająco pieniędzy, żeby nakarmić 5000 zebranych ludzi. Spodziewalibyśmy się raczej, że poproszą Jezusa o cud. Sami nałożyli ograniczenia na to, co wydawało im się, że Jezus może uczynić. I my też tak często robimy. Być może, stoisz przed niemożliwym zadaniem, o którym wierzysz, że dał ci go Bóg. Być może chciałbyś prosić Boga o coś, ale nie robisz tego, bo wydaje się to tobie nierealne. Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych!! Z czym powinieneś Mu dzisiaj zaufać?

 

  1. Zanim jeszcze ich ujrzał w łodzi, Jezus wiedział, że uczniowie ogarnięci są trwogą, więc zawołał do nich, żeby ich pocieszyć i uspokoić, a Pismo mówi, że oni:”chętnie zabrali Go do łodzi”. Jezus wie, co czujemy i co przeżywamy, jeszcze zanim Mu cokolwiek powiemy, ale aby otrzymać Jego pocieszenie i pomoc, musimy zaprosić Go do naszego życia. Jak określiłbyś swoją relację z Jezusem? Czy w każdym aspekcie swojego życia jesteś Mu posłuszny i wierny, czy też są takie sfery twojego życia, których Mu nie podporządkowałeś? Bóg i tak wie to wszystko, więc jak ci się wydaje, jakie konsekwencje byś poniósł, gdybyś zawierzył Mu całe swoje życie?

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s