Bóg Objawiony – 1 dzień – Podróż przez Ewangelię Jana

jeremy-bishop-211453-unsplash

„Boga nikt nigdy nie widział, a pokazał Go nam Jedyny Syn – Bóg, który stanowi jedno z Ojcem.”Ewangelia Jana 1:18

 

Księga Jana zaczyna się inaczej od pozostałych Ewangelii opisujących życie Jezusa. Zamiast, jak u Marka i u Łukasza, rozpocząć linią genealogiczną, Ewangelię Jana rozpoczyna poetycka refleksja o Jezusie. W pięknych słowach Jan opisuje nam, kim jest Jezus, w jakim celu przyszedł do nas. Słowa są tak piękne, jak piękna jest historia, którą się z nami dzieli. Swoje wspomnienia Jan rozpoczyna od określenia Jezusa jako Słowo, które jest osobne od Boga, ale jednocześnie jest Bogiem: „Na początku było Słowo. Było ono u Boga i było Bogiem” (Ew. Jana 1:1) Następnie mówi nam, że głównym celem Jezusa, jako Syna Bożego, jest objawienie w przejrzysty i zrozumiały sposób, prawdy o Bogu i Jego charakterze. Dla tego właśnie powodu w pierwszym rozdziale, Jan odnosi się do Jezusa jako „Słowa”. Tak jak i my używamy słów, by opisać siebie drugiej osobie, tak samo Jezus, jako żywe Słowo, objawia nam jakim jest Bóg. Swoim życiem, poprzez głoszone nauki, swoim zachowaniem Jezus pozwala ludziom ujrzeć niewidzialnego Boga. (Ew. Jana 1:8, 1:14; Księga Wyjścia 33:18-23) To pokazuje nam, że Bóg chce, byśmy Go poznali, żebyśmy mieli z nim osobistą relację. Dlatego posłał Jezusa na ten świat. Jest to dla nas zaproszeniem do dalszego czytania księgi Jana. Jeśli tylko chcemy poznać Boga, dowiedzieć się więcej o Nim, nawiązać z Nim relację, to jest to najlepszy początek do poznania życia i osoby Jezusa, który historią swojego życia, spisaną na kartach Ewangelii Jana, objawia ludzkości Boga i Jego naturę.

Ewangelia Jana 1:1 – 1:34

Słowo stało się ciałem

1 Na początku było Słowo. Było ono u Boga i było Bogiem. 2 Od samego początku było razem z Bogiem. 3 Ono powołało wszystko do istnienia. I nic, co zostało stworzone, nie zaistniało bez Niego. 4 W Nim było życie, a życie jest dla ludzi światłem. 5 To Światło świeci w ciemnościach, a mrok nie był w stanie Go pochłonąć.

6 Bóg posłał swojego człowieka, imieniem Jan, 7 aby powiedział ludziom o prawdziwym Świetle i aby dzięki niemu wszyscy uwierzyli. 8 Sam Jan nie był Światłem, lecz miał o Nim opowiedzieć.

9 I nadeszło prawdziwe Światło, które oświeca każdego człowieka, przychodzącego na świat. 10Pojawiło się na świecie, który dzięki Niemu powstał, ale świat Go nie rozpoznał.

11Przyszło do swojej własności, ale swoi Go nie przyjęli. 12Tym jednak, którzy Je przyjęli, i uwierzyli Mu dało prawo stać się dziećmi Bożymi, 13które narodziły się nie fizycznie – w wyniku namiętności czy ludzkich planów – ale z Boga.

14Słowo stało się ciałem i jako człowiek zamieszkało wśród nas. Ujrzeliśmy więc Jego chwałę – chwałę, jaką Ojciec obdarzył swojego jedynego Syna, pełnego łaski i prawdy. Jan Chrzciciel 15Jan Chrzciciel powiedział o Nim, wołając do zebranych wokół niego ludzi: – To właśnie o Nim mówiłem: „Nadchodzi ktoś większy ode mnie, bo istniał wcześniej niż ja!”. 16Z Jego bogactwa wszyscy otrzymaliśmy wiele łask. 17Mojżesz dał nam Prawo, natomiast dzięki Jezusowi Chrystusowi nadeszła łaska i prawda. 18Boga nikt nigdy nie widział, a pokazał Go nam Jedyny Syn – Bóg, który stanowi jedno z Ojcem.

19Żydowscy przywódcy z Jerozolimy wysłali do Jana Chrzciciela kapłanów i ich pomocników z pytaniem: – Kim właściwie jesteś? 20Wtedy on jednoznacznie i dobitnie odpowiedział: – Nie jestem Mesjaszem!

21– No to kim? Eliaszem? – pytali.

– Nie.

– To może prorokiem?

– Też nie – odpowiedział Jan

22– Kim więc jesteś? Co mamy powiedzieć tym, którzy nas wysłali? Co możesz o sobie powiedzieć? – dopytywali go.

23– Jak powiedział prorok Izajasz: „Jestem głosem wołającego na pustyni: Przygotujcie Panu drogę!” – odrzekł Jan.

24Niektórzy wysłannicy, należący do ugrupowania faryzeuszy, 25zapytali go:

– Dlaczego więc chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?

26 – Ja zanurzam tylko w wodzie – odparł Jan. – Lecz niebawem nadejdzie ktoś, kto już jest wśród was, ale na razie nie dał się wam poznać. 27Ja nie jestem nawet godzien zdjąć Mu butów!

28Miało to miejsce po drugiej stronie Jordanu, w Betanii, gdzie Jan udzielał ludziom chrztu. Jezus ofiarnym Barankiem Bożym 

29Następnego dnia Jan ujrzał nadchodzącego Jezusa i rzekł:

– Oto Baranek, którego Bóg złoży w ofierze, aby usunąć grzech świata! 30To Jego miałem na myśli mówiąc, że „nadchodzi ktoś większy ode mnie, bo istniał wcześniej niż ja!”. 31Nie wiedziałem, że to On, ale po to właśnie przyszedłem i zacząłem chrzcić ludzi, aby ogłosić Izraelowi Jego nadejście. 32Jan kontynuował: – Widziałem Ducha, który zstąpił na Niego z nieba jak gołąb. 33Nie wiedziałem, że to On, ale Bóg, który mnie posłał, abym zanurzał ludzi w wodzie, powiedział: „Ten, na którego zstąpi Duch i spocznie na Nim, będzie zanurzał ludzi w Duchu Świętym”. 34Widziałem to i dlatego oświadczam, że On jest Synem Boga!

1 dzień – Pytania

  1. Aby pomóc nam zrozumieć przedstawiany przekaz, Jan w pierwszym rozdziale swojej Ewangelii wielokrotnie używa zwrotu „Słowo”. W czasach Jana, ten zwrot był używany przez greków i żydów, w odniesieniu do przekazu od Boga, Jego standartów świętości i zasad rozumowania. Jak ci się wydaje, co w pierwszych słowach swojej Ewangelii Jan próbuje nam powiedzieć o Jezusie? Dlaczego właśnie w ten sposób Jan otwiera swój opis?
  1. W wersetach 12 i 13 Jan mówi, że każdy, kto przyjmie Jezusa do swojego życia, przeżyje duchowe nowonarodzenie, otrzymają nowe życie od Boga. Dlatego właśnie, wielu chrześcijan zaraz po podjęciu decyzji podążania za Jezusem, mówi o sobie, że są nowonarodzeni. Jak określiłbyś swoje „nowe życie”, które otrzymałeś przy nowonarodzeniu w Chrystusie? Jeśli jesteś naśladowcą Jezusa, opisz swoją decyzję zaproszenia Go do swojego życia. Co ciebie skłoniło do podjęcia tej decyzji?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s