6 tydzień – Mądry budowniczy – grupa domowa

devotional capture

Do pobrania dokument PDF 6 tydzień grupa domowa Mądry budowniczy

Ten przewodnik do dyskusji w grupach domowych zawiera w sobie propozycję modlitwy na otwarcie spotkania, pytania do przedyskutowania, następne kroki do podjęcia i propozycję modlitwy kończącej spotkanie. Całość jest zaprojektowana tak, aby wszyscy w grupie mogli uczestniczyć w dyskucji i zagłębić się w temat. Niemniej, jest to tylko propozycja pytań i modlitwy. Lider grupy domowej powinien wybrać pytania i format pasujący do dynamiki i potrzeb jego grupy.

Modlitwa na otwarcie

Panie Jezu, dzięki za mądrość i dobro zawarte w Twoich naukach „Kazania na górze”. Pragniemy być tymi, którzy nie tylko słuchją Twoich słów, ale też wykonują je. Pomóż nam, abyśmy umieli pomagać sobie nawzajem  i zachęcać do podążania Twoim śladem z radością. Amen.

Na początek

 • W jaki sposób, w tym tygodniu doświadczyłeś Bożej dobroci?

  Od podstaw

  • Pastor Steve mówił, jak mimo, że fundament jest niewidoczny dla oka, to efekty postawienia budynku na dobrym lub złym fundamencie, są łatwe do zaobserwowania. W którym momencie swojego życia zauważyłeś, że coś jest nie tak z fundamentem, na którym się ono opiera? Co się wydarzyło?
  • W których momentach życia miałeś poczucie, że stoisz na solidnym fundamencie? Co się wtedy działo w twoim życiu?

   

  Przeczytaj z grupą na głos fragment z Ewangelii Mateusza 7:24-27 i nawiąż dyskusję na podstawie poniższych punktów.

  • Jak myślisz, co miał na myśli Pan Jezus mówiąc, że wiatry i deszcze na pewno nadejdą?
  • W jaki sposób zastosowanie nauk Pana Jezusa w naszym codziennym życiu, podobne jest ustanowieniu niewzruszonego fundamentu pośrodku tych sztormów?
  • Na jakie przeszkody napotykamy, próbując wprowadzać w życie nauki Pana Jezusa?
  • Steve zaznaczył, że głupiec z przypowieści Pana Jezusa zwodzi samego siebie. Czy miałeś taki moment w swoim życiu, kiedy Duch Święty wskazywał ci, że żyjesz iluzją prawdy, udając tylko, że wszystko jest w porządku, kiedy tak na prawdę pojawiły się już pęknięcia w fundamencie twojego życia?

   

  Na głębsze wody

  Przez ostatnich sześć tygodni rozważaliśmy jedne z centralnych nauk zapisanych w Biblii : „Kazanie na górze”. Jest ono pełne mądrości, inspiracji i wyzwań dla naszego życia. W dzisiejszej, końcowej sesji, przypomnijmy sobie jeszcze raz cały tekst „Kazania na górze” i porozmawiajmy, jakie znaczenie dla nas miałoby wprowadzenie tych nauk w nasze codzienne życie.

  Razem z grupą przeczytajcie jeszcze raz pełny tekst „Kazania na górze” z rozdziałów 5-7 Ewangelii Mateusza. 

  • Które z nauczań Pana Jezusa, zawartych w tym fragmencie, zaskoczyło ciebie najbardziej i dlaczego?
  • Które z tych nauk byłoby ci najłatwiej wprowadzić w życie? Dlaczego?
  • Które byłoby najtrudniej i dlaczego?
  • Biorąc pod uwagę treść „Kazania na górze” i rozmowy w trakcie waszych spotkań przez ostanich 6 tygodni, do których z tych nauk powinieneś podejść bardziej poważnie, na co wskazuje ci Duch Święty? Jak myślisz, dlaczego?

  Kolejne kroki

   Do wspólnej dyskusji:

  • Biorąc pod uwagę to, co powiedział Steve, waszą dyskusję w grupie i to, do czego pobudza ciebie Bóg, jakie kroki podejmiesz w nadchodzącym tygodniu (i nie tylko)?

   

  Jeśli potrzeba, użyj poniższych sugestii do nawiązania dyskusji.

  • Modlitwa. Modląc się w tym tygodniu, używaj struktury Modlitwy Pańskiej z Ewangelii Mateusza. Możesz każdy werset użyć jako punkt wyjściowy do rozwinięcia zawartej w nim myśli. Możesz też każdego dnia skupić się na kolejnym wersecie tego fragmentu. Na przykład w poniedziałek w swojej modlitwie skoncentrujesz się na zwrocie „nasz Ojcze”, we wtorek: „święć się Imię Twoje” itd.

   

  • Codzienne rozważania. W trakcie tej serii kazań i rozważań, będziemy wgłębiać się w znaczenie słów Kazania na Górze.

   

  • Wprowadzając w życie. Pomyśl o wszystkim, czego się nauczyłeś w serii spotkań opartych na „Kazaniu na górze”. Wymień jedną radę/naukę, która utkwiła ci w pamięci, a którą wiesz, że powinieneś lepiej wykonywać w swoim życiu.W jaki sposób możesz się w tym tygodniu przyłożyć do rozmyślnego wprowadzania jej w swoje życie?

   

  Modlitwa na zakończenie

  Módl się o problem i potrzeby, którymi podzieliliście się dzisiaj w grupie. Zakończ wspólną recytacją Modlitwy Pańskiej, zwracając szczególną uwagę, by była pełna pasji, zrozumienia i intencji. Będziemy to robić podczas każdego spotkania tej serii, by słowa i znaczenie Kazania na górze na zawsze zostały zaszczepione w naszych sercach.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s