5 tydzień – Nie martwcie się – grupa domowa

devotional capture

Dokument PDF –Nie martwcie się – grupa domowa

Ten przewodnik do dyskusji w grupach domowych zawiera w sobie propozycję modlitwy na otwarcie spotkania, pytania do przedyskutowania, następne kroki do podjęcia i propozycję modlitwy kończącej spotkanie. Całość jest zaprojektowana tak, aby wszyscy w grupie mogli uczestniczyć w dyskucji i zagłębić się w temat. Niemniej, jest to tylko propozycja pytań i modlitwy. Lider grupy domowej powinien wybrać pytania i format pasujący do dynamiki i potrzeb jego grupy.

Modlitwa na otwarcie

Panie Jezu, dziękujemy, że jesteś Bogiem, któremu możemy w pełni zaufać. Pomóż nam oddać Tobie wszystkie nasze lęki i zmartwienia. Pomóż nam, abyśmy umieli odnaleźć pokój i radość w Twojej obecności i w przebywaniu ze sobą nawzajem. Amen.

Na dobry początek

 W jaki sposób, w tym tygodniu doświadczyłeś Bożej dobroci?

Od podstaw

 • O co najczęściej się martwisz?
 • Steve mówił, że źródła naszych zmartwień sprowadzają się do dwóch podstawowych pytań: „Czy nie mam za mało?” i „Jak jestem przez innych postrzegany?” Które z tych pytań najbardziej ciebie dotyka? Jaki ma ono wpływ na twoje życie?

Przeczytaj z grupą na głos fragment z Ewangelii Mateusza 6:25-34 i nawiąż dyskusję na podstawie poniższych punktów.

 • Jak myślisz, dlaczego Pan Jezus mówiąc o naszych zmartwieniach, wzmienił właśnie pożywienie i ubranie? Jak to wygląda w twoim życiu?
 • Jak myślisz, dlaczego tak trudno jest nam nie martwić się?
 • Steve podał nam trzy prawdy, które mogą nam pomóc pokonać zmartwienia:
  • W oczach Bożych jestem cenny
  • Martwienie się w niczym nie pomaga
  • Bóg zna nasze potrzeby i umie je zaspokoić

Z którą z powyższych prawd najbardziej się identyfikujesz? Dlaczego?

 • Steve zachęcił nas do podążania za tym, co ma wartość dla Boga, porzucając szaleńczą pogoń za budowaniem własnego wizerunku i zabezpieczenia materialnego. W jaki sposób zamartwianie się zabiera ci energię, którą mógłbyś użyć w podążaniu za Królestwem Bożym?

Na głębsze wody

Lęki i strach niepewności są bardzo ludzką cechą charakteru. Mają one jednak bardzo niezdrowy wpływ na nasze ciało i ducha. Dlatego też, ten temat jest często poruszany na kartach Biblii. W poniższym fragmencie apostoł Paweł mówi, skąd bierze siłę i zrozumienie, by do każdej trudnej sytuacji podejść z pokojem wewnętrznym i niezaburzonym zadowoleniem.

Razem z grupą przeczytajcie na głos wersety 8-13 z 4 rozdziału listu apostoła Pawła do Filipian i w oparciu o poniższe punkty nawiążcie dyskusję. 

 • Jakiej porady udziela tutaj Paweł jeśli chodzi o doświadczanie Bożego pokoju?
 • Czy jest ci łatwo, czy trudno skoncentrować się na dobrych rzeczach, o których w wersecie 8 mówi Paweł? Dlaczego?
 • Jak opisałbyś „życiowy sekret” Pawła, o którym pisze w wersecie 12? W jaki sposób udaje mu się być zadowolonym w każdej sytuacji?
 • Kiedy porównamy dzisiejsze dwa fragmenty, ten z Ewangeli Mateusza i ten z listu Pawła do Filipian, jakie są w nich podobieństwa? Jak podsumowałbyś ich przesłanie?

Kolejne kroki 

Do wspólnej dyskusji:

 • Biorąc pod uwagę to, co powiedział Steve, waszą dyskusję w grupie i to, do czego pobudza ciebie Bóg, jakie kroki podejmiesz w nadchodzącym tygodniu (i nie tylko)?

Jeśli potrzeba, użyj poniższych sugestii do nawiązania dyskusji.

 • Modlitwa. Modląc się w tym tygodniu, używaj struktury Modlitwy Pańskiej z Ewangelii Mateusza. Możesz każdy werset użyć jako punkt wyjściowy do rozwinięcia zawartej w nim myśli. Możesz też każdego dnia skupić się na kolejnym wersecie tego fragmentu. Na przykład w poniedziałek w swojej modlitwie skoncentrujesz się na zwrocie „nasz Ojcze”, we wtorek: „święć się Imię Twoje” itd.
 • Codzienne rozważania. W trakcie tej serii kazań i rozważań, będziemy wgłębiać się w znaczenie słów Kazania na Górze.
 • Nie martwcie się. Używając słów Pawła z listu do Filipian, postaraj się odwrócić swój umysł od zmartwień. Przeczytaj ponownie fragment z listu do Filipian i wynotuj wszystko, co w twoim życiu podchodzi pod wzmienione przez Pawła kategorie. W tym tygodniu, kiedy zauważysz, że zmartwienia zaczynają wypełniać twoje umysł, zacznij myśleć o dobrych rzeczach, które wynotowałeś i módl się o Boży pokój.

Modlitwa na zakończenie

Módl się o problem i potrzeby, którymi podzieliliście się dzisiaj w grupie. Zakończ wspólną recytacją Modlitwy Pańskiej, zwracając szczególną uwagę, by była pełna pasji, zrozumienia i intencji. Będziemy to robić podczas każdego spotkania tej serii, by słowa i znaczenie Kazania na górze na zawsze zostały zaszczepione w naszych sercach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s