Punkty zwrotne cz.1 – Steve Carter

Steve

Życiowe punkty zwrotne

Wszyscy wiedzą, jak wielkie znaczenie mają punkty zwrotne. Kiedy na zebraniu w pracy, na boisku, czy też przy rodzinnym stole z przyjaciółmi, ktoś wypowie myśl, wskaże kierunek, podzieli się radą, lub

słowami wsparcia i zachęty, słowami, które w dogłębny sposób zmienią nas i nasze życie. Słowa, które tak bardzo potrzebowałeś usłyszeć, przypomną ci kim jesteś, po co tu jesteś i jakie decyzje powinieneś podjąć. To właśnie są punkty zwrotne naszego życia. Biblia pełna jest takich punktów zwrotnych dla naszego życia. Wiele razy opisane są w niej momenty, w których Duch Święty dotykał się i przemawiał do poetów, proroków i kapłanów, którzy ogłaszając te przesłania ludziom, narodom i kościołowi, radykalnie zmieniali sytuację i kierunek. W czasie tej serii kazań przyjrzymy się pięciu prawdom, zawartym w Biblii, które mają moc w radykalny sposób zmienić twoje życie. Tego lata poprosiliśmy was, abyście wypełnili naszą coroczną ankietę kościelną. W jednym z punktów zapytaliśmy , z czym się zmagacie, co sprawia wam trudność, a szczegółowe rozpatrzenie wyników pokazało, że na pierwszym miejscu, olbrzymia większość z was wymieniła niepokój, niepewność i troski. Słowo przetłumaczone w Nowym Testamencie jako troska i niepokój, ten zwrot „merimnao” oryginalnie oznacza „podzielony umysł”. Niepokój to stan, kiedy nasz umysł, serce i życie nie są w jedności, każde  zwrócene jest w innym kierunku. Bóg pragnie, aby każdy z nas żył dniem dzisiejszym, był obecnym tu i teraz. Ale jest to bardzo trudne. Wielu z nas zmaga się z tym. Kiedy niepokój dokonuje w nas rozłamu, to nasza uwaga zaczyna skupiać się na przeszłości, nasz umysł zaczyna wymyślać scenariusze tego, co jutro może przynieść i  zaczynamy przeżywać wewnętrzny konflikt. Dlatego, wielu z nas ma problem, aby żyć obecną chwilą. Żeby o tym nie myśleć, próbujemy w różny sposób odwrócić swoją uwagę, czy to przez internet, telewizję, itp. Zaczynamy żyć w takim wewnętrznym rozproszeniu. Ma to wpływ na nasze relacje z Bogiem, rodziną i przyjaciółmi. Zaczynamy żyć przeszłością, lub lękiem o przyszłość, zamiast żyć ciesząc się obecnością Bożą w danym momencie. Bóg dał nam prawdę Biblijną, która może pomóc nam pokonać nasze niepokoje i troski. Więc dzisiaj, na podstawie fragmentu z Listu Apostoła Pawła do Filipian dowiemy się, jak możemy posiąść wewnętrzny pokój. Wersety te wytyczają drogę do osiągnięcia wewnętrznego pokoju w dzisiejszym, pełnym niepokoju świecie.

 1. Raduj się ZAWSZE

„Radujcie się w Panu zawsze; powtarzam, radujcie się.” – Fil. 4:4

Apostoł Paweł miał trudne życie, zwłaszcza , kiedy przyjął wiarę w Jezusa. Pobity, wrzucony do więzienia, często cierpiał głód, był przemocą ściągany z mównicy, próbowano go ukamieniować – życie Pawła nie było lekkie. Ale jedna prawda o Pawle była widoczna dla wszystkich – poziom jego radości w Bogu był aż zaraźliwy.  Nie pozwalał, aby jakiekolwiek okoliczności i sytuacje miały wpływ na jego poczucie radości. Radość była ogromnym uczestnikiem jego życia, gotowy był walczyć o nią. Paweł pragnął, aby jego życie odzwierciedlało wielką i nieustającą radość z tego, co Bóg uczynił dla niego. Często radość kojarzy nam się z okresem świąt bożonarodzeniowych i innych radosnych okazji, ale z czasem ta radość blaknie i wygasa, więc czytając te słowa Pawła: „Radujcie się w Panu zawsze; powtarzam, radujcie się”, często wydają się nam one takie odległe, nierealne. Tak ważnym jest, aby uczynić ją bardzo osobistą i zdefiniowaną. Chcę „radować się w Bożej dobroci dla mnie – zawsze”. Chcę „radować się w Bożej łasce dla mnie – zawsze”. Chcę wspominać te momenty historii mojego życia, kiedy byłem załamany i w kłopotach, a Bóg wyzwolił mnie. Chcę wspominać to, jak byłem więźniem skutym kajdanami grzechu, bez celu w życiu, w zadufaniu myśląc tylko o sobie i jak Bóg mnie z tego wszystkiego wyzwolił. Kiedy powracamy myślami do własnych nieprawości, wspominając na Boży dar miłości i łaski dla nas, jak Bóg as z tego wszystkiego wyzwolił, to radość staje się osobistym i dogłębnym przeżyciem i będziesz widzieć, jak wzrasta ona w tobie z dnia na dzień. Ta radość, która swoje źródło ma w Bogu, Jego miłości i łasce dla nas – ta radość nigdy nie wygaśnie. Jest ona dostępna dla nas wszystkich.

Jaki jest poziom radości w twoim zyciu? Czy pozwalasz, by okoliczności i sytuacje zagłuszyły twoją radość?

Apostoł Paweł nawołuje, abyśmy „radowali się w Panu” nie od czasu do czasu, nie przy okazji, nie tylko kiedy wszystko idzie po naszej myśli, ale mówi: „radujcie się ZAWSZE”. Jeśli chcesz walczyć o pokój ducha w tym świecie pełnym niepokoju, to po pierwsze – musisz radować się w Panu zawsze.

 1. Szczerze i z pasją szukaj Boga, bo jest On blisko.

„Niech wasza życzliwość znana będzie wszystkim. Pan jest blisko.” – Fil. 4:5

Kiedy jesteśmy przepełnieni radością, to wzbudza w nas to łagodność i życzliwość do drugich i ludzie zaczynają to zauważać. Dzieje się tak, bo dostrzegamy, że to Bóg pracuje w naszym życiu, i że Pan jest blisko. Niestety często zapominamy o tym, że Bóg ma wszystko pod kontrolą. Zapominamy, że powinniśmy być wyczuleni i otwarci na to, co On chce nam przekazać, podszeptnąć, wskazać. Bóg jest z tobą, kiedy musisz przeprowadzić trudną rozmowę, On jest przy tobie, kiedy twój wróg próbuje odwrócić twoją uwagę i zapełnić twoje myśli przeszłością lub gdybaniem o jutro. Nasze uszy  i oczy muszą być otwarte, aby dostrzec, że Pan jest blisko.

Czy zdarza ci się o tym zapomnieć? Czy zdarza ci się zapomnieć o tym, że Bóg jest tuż obok, blisko? Ile razy w pospiechu dnia codziennego, przestajemy zwracać uwagę na to, że Bóg jest blisko, z nami, po naszej stronie, dla nas, każdej minuty?

Ludzie, którzy chcą odnaleźć wewnętrzny pokój w tym świecie, to ludzie, którzy szczerze szukają Pana w przekonaniu, że życie w obecności Bożej jest nieporównywalnie lepsze. Psalmista Dawid pisał, że nie ma nic lepszego nad przebywanie w obecności Bożej, że lepiej jest stracić wszystko po to, żeby tylko przeżywać Jego obecność. Kiedy to zrozumiesz i zaczniesz przeżywać Boża obecność w swoim życiu, to zauważysz, jak niepokój i lęki zaczynają tracić swój wpływ na ciebie.

 1. Wszystkie troski oddaj Bogu

„Nie troskajcie się o nic,  ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach, z dziękczynieniem powierzcie wasze prośby Bogu.” – Fil. 4:6

Niepokój ma swoje źródła w nierozwiązanym konflikcie relacji międzyludzkich i niespełnionych oczekiwań od życia. Ten konflikt zaczyna wypełniać twoje myśli, siać niepewność i niepokój, brak poczucia własnej wartości, zabiera pewność siebie, paraliżuje nas w podejmowaniu decyzji. Drugim źródłem niepokoju jest poczucie winy i wstydu. W przeszłości popełniłeś jakieś błędy i wróg teraz gra na twoim poczuciu winy, przekonując ciebie, że to nie tyle twoje decyzje były złe, ale ty sam jesteś zły i nic nie warty. To poczucie winy czyni z nas więźnia nierozliczonej przeszłości. Zaczynamy żyć tym, co było, a nie dniem dzisiejszym. Apostoł Paweł mówi, że nie powinniśmy się o nic zamartwiać, nie powinniśmy żyć w nieustannym niepokoju o grzechy przeszłości. Apostoł Paweł też miał ciemną przeszłość – wrzucał niewinnych chrześcijan do więzień,  prześladował i skazywał na ukamieniowanie. Ale to właśnie on pisze do nas: „nie zamartwiajcie się o nic, ale we wszystkim, w modlitwie i błaganiach, z dziękczynieniem powierzcie wasze prośby Bogu.” Jak podejść do tego praktycznie? Jak wprowadzić to w życie?

 • Zidentyfikuj i nazwij problem po imieniu;
 • Przypomnij sobie Bożą obietnicę;
 • Przypomnij sobie sytuację, w której Bóg pomógł ci i dał zwycięstwo;

Zacznij prowadzić notatnik, każdego dnia zapisując modlitwy, w których wzmieniasz dany problem, zapisując Boże obietnice z Biblii i historie, w których Bóg przeprowadził nas zwycięsko przez przeciwności. Za każdym razem, kiedy niepokój i lęki zaczynają cię nachodzić, weź swój notatnik, zapisz i módl się do Boga.

Jak często powinniśmy się modlić? Tak często, jak tego potrzebujemy! Jak często możemy przedkładać Bogu nasze prośby i potrzeby? Tak często, jak ich doświadczamy!

Bóg lubi słuchać twojego głosu! Za każdym razem, jak zanosisz swoje potrzeby do Boga, jak wyznajesz mu, że masz problem, że wróg cię atakuje, Bóg nie mówi: nie przeszkadzaj mi teraz. Bóg mówi: Cieszę się, że mi zaufałeś z tym problemem.  Apostoł Piotr tak pisze w swoim liście:

„Powierzcie Mu wszystkie swoje problemy, bo On troszczy się o was.” – 1 Piotra 5:17

Wszechpotężny nad wszystko, Stworzyciel wszechświata, Bóg nad wszelkim stworzeniem, dogłębnie i osobiście jest zainteresowany tobą, troszczy się o każdą jedną rzecz w twoim życiu. W Jego oczach jesteś bezcenny. Kocha ciebie tak samo w chwilach dobrych, jak i w chwilach kiedy jesteś w dołku. On chce, abyś oddał Mu każdy swój problem, lęk, ból i niepewność. Pragnie, abyś Mu zaufał tak bardzo, jak bardzo On ciebie ukochał. Tak wielu z nas modli się tylko przed posiłkiem, lub snem, przed jakąś ‘epokową’ decyzją w naszym życiu, ale nie przynosimy do Boga całego ciężaru naszego dnia codziennego. Z naszą kotwicą, często zarzuconą w niepokojach i lękach przeszłości, szarpiemy się , próbując posuwać się do przodu każdego dnia. Za każdym razem wspominając naszą przeszłość, nie potrafimy uwierzyć, że Bóg mógłby użyć nas do swoich celów, że jesteśmy coś warci dla Niego. Próbujemy żyć owocnym życiem, prowadzeni Duchem Świętym, ale nasza kotwica zaczepiona o lęki i niepowodzenia przeszłości nie pozwala nam na to. W Hebrajczyków 6:19 jest napisane:

“Ta nadzieja jest dla naszej duszy jak kotwica dla statku—jest bowiem niewzruszona, mocna i zaczepiona za zasłoną nieba.”

Ta nadzieją jest Chrystus i nawet jak nasze lęki i niepokoje, problemy i grzechy naszej przeszłości będą próbować nas odciągnąć i powalić, to ta kotwica pozostanie niewzruszona, ta kotwica utrzyma nas w bezpiecznym miejscu. Apostoł Paweł zachęca, abyśmy modlili się bez ustanku, każdej chwili dnia, oddając Mu nasze problemy, wspominając na Jego obietnice, pamiętając o chwilach, kiedy dał nam zwycięstwo. Pamiętajmy o historiach wiary zapisanych w Biblii, ale też o historiach wiary i zwycięstwa w życiu naszych znajomych i przyjaciół. One dodadzą nam siły i pewności.

„A Jego pokój, przekraczający najśmielsze ludzkie wyobrażenia, opanuje wasze serca i umysły. Wszystko to jest możliwe dzięki Chrystusowi.”

Kiedy oddajemy Bogu nasze lęki i niepewności, wtedy nieprzebrane źródła Jego pokoju, Szalom, zalewają nasze serce i umysł. Itrudno jest to sobie wyobrazić, dopóki się tego nie przeżyje; kiedy w chwili lęku i niepokoju, oddając to wszystko Bogu, czujemy jak niesamowity pokój i ukojenie zaczyna nas wypełniać, jak Duch Święty wypełniając nas, wypycha i usuwa wszelki strach, ból, wstyd.

 1. Rozmyślajmy o___________

“Na koniec, bracia myślcie tylko o tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i godne pochwały.” – Filipians 4:8

Jesteśmy jak wieża kontroli lotów na lotnisku. Mamy władzę pozwolić wylądować pewnym myślom w naszym sercu i umyśle, albo odesłać je gdzie indziej. To, czym wypełniamy nasz umysł i nasze serce, ma ogromne znaczenie. Apostoł Paweł mówi, że powinniśmy wypełniać nasze umysły i serca tym, prawdziwe, co piękne i sprawiedliwe, godne pochwały, czyste i miłe Bogu, a kiedy tak będziemy robić nasze lęki nie będą miały miejsca ani czasu zadomowić się w naszych myślach. Jakim myślom pozwalasz lądować w twoim umyśle i sercu? Bóg pragnie wypełnić ciebie swoim Szalom. Ale często my sami nie dajemy Mu na to miejsca, rozmyślając o niepotrzebnych rzeczach, tworząc historie i scenariusze rzeczy, które nie miały jeszcze się nie zdarzyły, zastanawiając się “co by było gdyby”, w rezultacie lęk i niepewność zaczynają nas przytłaczać, wygrywając bitwę myśli. Apostoł Paweł pyta nas:

O czym myślicie? Jakimi myślami zapełniacie swój umysł i serce?

Aby mieć wewnętrzny pokój w naszym życiu powinniśmy:

 1. “Radować się zawsze” – Jak jest z poziomem twojej radości? Czy zwalasz wine na innych ludzi? Weź za to odpowiedzialność, pamiętaj o tym, jak Bóg cię odkupił i wyratował, dał Tobie dary duchowe. Zrób remanent Bożych błogosławieństw w swoim życiu.
 2. Szczerze i z pasją szukaj Bożej obecności, “gdyż Pan jest blisko” – Bóg zawsze jest przy tobie. Trzymaj swoje oczy, uszy, serce i umysł otwarte i wyczulone na Jego obecność, na to, co On chce uczynić w twoim życiu. Nie dopuszczaj głosu wroga, który tylko chce wykraść, zabić i zniszczyć to, co Bóg dał i wciąż chce dawać w twoim życiu.
 1. Wszystkie troski oddaj Bogu – obyśmy byli znani z głębokiego zaufania do naszego niebiańskiego Ojca, byśmy umieli zanosić modlitwy do Niego o każdym czasie, oddając Mu nasze niepokoje, lęki i bóle, przedkładając Mu nasze prośby;
 1. Rozmyślajmy o ___ „tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i godne pochwały.” – rozmyślajmy o Bożych sprawach, o Jego miłości i dobroci, o tym, co jest prawdą; nie wypełniajmy naszych myśli gdybaniem o przyszłość lub przeszłość; pozwólmy tylko dobrym myślom “lądować” w naszych sercach i umysłach;

Kiedy tak będziemy postępować, to otrzymamy to, co Bóg chce nam dać tu i teraz – Jego Szalom i pokój, który przewyższa nasze oczekiwania. Twój wróg chce pokonać ciebie używając lęków, niepokoju i niepewności, pragnie rozbić ciebie od środka. Nie chce abyś żył pełnią życia tu i teraz, w chwili obecnej. Więc, przejmij kontrolę nad swoimi myślami, szukajmy obecności Bożej każdego dnia i każdej chwili, cieszmy się nieustannie naszym Zbawieniem i miłością Bożą, nie dajmy się zwariować problemom, ale oddawajmy je Bogu, módlmy się do Niego przynosząc nasze troski i problemy dnia codziennego. Powołujmy się na Boże obietnice dane nam w Biblii, pamiętając o zwycięstwach, jakie już odnieśliśmy w Panu. Stosuj te cztery zasady każdego dnia, a będą one punktem zwrotnym dla twojego życia. Są one w stanie zmienić twoją relację z Bogiem i z ludźmi, mają moc zmienić twoje życie i ciebie samego.

W tej serii kazań zatytułowanej „Punkty zwrotne”, chcemy dać wam wyzwanie, byście każdego tygodnia nauczyli się na pamięć jednego wersetu. Tak wielu z nas zna na pamięć słowa popularnych piosenek, statystyski i wyniki rozgrywek naszych ulubionych drużyn sportowych. Ale ilu z nas może z pamięci zarecytować fragmenty Słowa Bożego? Więc poprzez tą serię kazań chcemy, abyście nauczyli się na pamięć jednego wersetu na tydzień i w tym tygodniu niech będzie to werset z Listu Apostoła Pawła do Filipian 4:6

„Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim przez modlitwę i prośbę z dziękczynieniem niech wasze pragnienia będą znane Bogu.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s