Dzień Ojca – John Maxwell

John Maxwell

Nasze ojcostwo jest często drogą prób i błędów. Kto może być naszym przykładem do naśladowania? Naszym wzorem ojcostwa w akcji? Skąd możemy czerpać wiedzę i wsparcie w tym trudnym zadaniu? Bóg Ojciec jest !!! On jest najwyższym przykładem ojcostwa. W Liście do Efezjan apostoł Paweł pisze:

„Dlatego zginam moje kolana przed Ojcem, od którego wszelkie ojcostwo na niebie i na ziemi bierze swoje imię…”- List do Efezjan 3:14

Kiedy czytamy Ewangelie widzimy, jak dwa razy Bóg Ojciec przemawia o swoim Synu: pierwszy raz, kiedy Jezus wstępuje do wód chrztu Janowego, drugim razem na Górze Przemienienia. Jego słowa są dla nas modelem tego, czego każde dziecko potrzebuje w swoim życiu.

 1. Wody chrztu Janowego – Ewangelia Mateusza 3:16-17

“A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego.  A głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie». “

 1. Góra Przemienienia – Ewangelia Marka 9:7

„ I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!».”

Jezus słyszał od swojego Niebiańskiego Ojca słowa, które każde dziecko pragnie usłyszeć:

 • – Przynależę – „To jest mój Syn”
 • – Jestem kochany – „Mój Syn umiłowany”
 • – Jestem wyjątkowy – „w którym Mam upodobanie”, „Jego słuchajcie”

Kiedy słyszymy w swoim życiu, że przynależymy, że jesteśmy kochani i wyjątkowi, to buduje to w nas poczucie pewności siebie, przeświadczenie tego, kim jest nasz ojciec i kim my jesteśmy.

Podczas Paschy, tuż przed swoją śmiercią, Pan Jezus spędza czas ze swoimi uczniami wiedząc, że Jego godzina już nadeszła (jak jest napisane w Biblii) i że zaraz zostanie zdradzony przez Judasza. Pan Jezus wiedział, że Bóg Ojciec wszystko oddał w Jego ręce, wiedział skąd przyszedł i dokąd idzie. To przeświadczenie pomogło Mu później stawić czoła zdradzie jednego ze swoich najbliższych przyjaciół, prześladowaniu, cierpieniom i wreszcie okropnej śmierci krzyżowej.

Ewangelia Jana 13:1-5

„Było to przed Świętem Paschy. Jezus wiedząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty syna Szymona, aby Go wydać, wiedząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie,  wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło nim się przepasał.  Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany.”

Kiedy jako dzieci słyszymy te słowa zapewnienia, że przynależymy, że jesteśmy kochani, że jesteśmy wyjątkowi, to pomaga nam to później w życiu stawiać czoła trudnościom i problemom. Kiedy jesteśmy wychowani w duchu pewności tego, jak wartościowi i specjalni jesteśmy w oczach naszych rodziców, to uzdalnia nas to do wysokich celów i do służby w najmniejszym, dlatego, że wiemy, kim jesteśmy i nic nie może umniejszyć naszej wartości.

My wszyscy potrzebujemy wiedzieć, że mamy swoje miejsce, że przynależymy, potrzebujemy wiedzieć, że jest ktoś, kto nas kocha i troszczy się o nas, że jesteśmy częścią czegoś większego od nas samych. 

Być może niektórzy z nas mają właśnie takich rodziców, rodziców którzy zaszczepili w was poczucie wartości, miłości i wyjątkowości. Niektórzy z nas nie mieli takiego przywileju. Niektórzy z nas są właśnie takimi rodzicami, którzy nie szczędzą słów miłości i afirmacji swoim dzieciom, a niektórzy z nas nie sprawdzili się za dobrze w dziele rodzicielstwa.  Niezależnie jednak od tego, w jakim domu się wychowałeś, czy też jakim do tej pory byłeś rodzicem, jedno jest pewne: nikt z nas nie może cofnąć się w przeszłość, by zmienić ją, ale każdy z nas może już dziś i teraz zacząć zmieniać koniec swojej historii życia.

Każdy z nas, niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajduje, może już dziś podjąć decyzję, że chociaż my sami nie otrzymaliśmy tego w dzieciństwie, to zapewnimy to naszym dzieciom: miłość, afirmację i przeświadczenie wyjątkowości.

Na tym właśnie polega sedno dzisiejszego przekazu: jak ważną jest pozycja ojca i wybory, jakich dokonujemy, które pozwolą ci stać się lepszym ojcem, a jest to w zasięgu każdego z nas. Już dziś możemy podjąć decyzję, że stworzymy naszym dzieciom lepsze dzieciństwo.

Kiedy John i Margaret Maxwell zaadoptowali dwójkę dzieci, to w biuletynie kościoła, w którym John był pastorem, zamieścili takie zawiadomienie:

„Adopcje, które mają szczególne znaczenie dla naszej rodziny:

 1. – Mojżesz – zaadoptowany przez córkę Faraona – Ks. Wyjścia 2:10 i Dzieje 7:2
 2. – Estera – zaadoptowana przez wujka Mordechaja – Estery 2:7,15
 3. – Jezus Chrystus zaadoptowany przez Józefa – Łukasza 1:34-35, 2:48
 4. – prawdziwi naśladowcy Chrystusa – zaadoptowani przez Boga – Jana 1:12. Gal. 4:4-5
 5. – Sara Elizabeth Maxwell – zaadoptowana przez nas – urodzona 31 grudnia, 1976 – przyszła do nas 2 Grudnia, 1977
 6. – Joel Porter Maxwell – zaadoptowany przez nas – urodzony 29 marca, 1979 roku, przyszedł do nas 4 czerwca 1979

                                                                                                – John i Margaret Maxwell”

 

„Niezależnie od tego, czy nie dostaliście takiego daru afirmacji i miłości od swoich rodziców, czy też nie potrafiliście dać tego swoim dzieciom, czy wnukom, to chce żebyście wiedzieli, że Bóg Ojciec, nasz Niebiański Ojciec, spogląda na ciebie i na mnie, i w swój niezaprzeczalny sposób daje nam poczucie przynależności i miłości, i zapewnienie, jak wyjątkowi jesteśmy w Jego oczach.

 1. Poczucie przynależności: 1 List Jana 3:1

„Patrzcie, jak wspaniałą miłość okazał nam Bóg Ojciec! Popatrzcie, jesteśmy nazwani dziećmi Boga!”

„Powiedz teraz to na głos: jestem dzieckiem Boga. Czyż nie jest to wspaniałe? Jesteś dzieckiem Boga. Pomyśl o tym przez chwilę: Bóg stworzyciel mówi do ciebie i do mnie – jesteś mój! Stworzyłem cię na Swój obraz. Obdarowałem cię.”

 1. Pewność miłości: List do Efezjan 3:16 – apostoł Paweł pisze:

„Modlę się, abyście umocnieni byli Jego Duchem – nie w cielesnej sile, ale w wewnętrznym człowieku – tak, aby Chrystus mógł zamieszkać w was, kiedy tylko zaprosicie Go i otworzycie się na Niego. I proszę Go, abyście wraz ze wszystkimi naśladowcami Chrystusa, ugruntowani w miłości, pojęli jak przeogromna jest miłość Chrystusa. Spójrzcie i doświadczcie, jak szeroka jest, jak długa, jak głęboka i wysoka jest. Abyście żyli do oporu, wypełnieni pełnią Bożą.”

Apostoł Paweł pisze tutaj, że ta miłość jest w naszym zasięgu, mówi nam byśmy jej doświadczali, badali.

Jak szeroka jest miłość – oznacza to, że jest ona dostępna dla każdego. Każdego. „Bóg tak ukochał… ŚWIAT”.

 1. Jestem wyjątkowy – List do Efezjan 1:3

„Błogosławiony niech będzie Bóg! Jakim błogosławieństwem jest Bóg! On jest Ojcem naszego Pana Jezusa Chrystusa, i w Nim wynosi nas na wyżyny błogosławieństw. Na długo przed założeniem fundamentów ziemi, miał nas w myślach Swoich, na nas skupił całą uwagę swojej miłości, by poprzez nią uczynić nas świętymi i bez skazy. Na długo przedtem zdecydował, aby poprzez Jezusa Chrystusa zaadoptować nas do swojej rodziny. I radował się planując to.” 

I dzisiaj Bóg Ojciec mówi do nas wszystkich: „Jesteś Mój, kocham cię bezwarunkową miłością, w Moich oczach jesteś wyjątkowy.”

 

„Gdyby Bóg miał lodówkę, to miałby na niej twoje zdjęcie!”

– John Maxwell

– wersety tłumaczone z Amerykańskiego wydania Biblii – „The Message”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s