Dodając sobie nawzajem otuchy – „Stali i Niewzruszeni” Dzień 7

635466561880329203

List apostoła Pawła do Hebrajczyków 10:23-25

„Trzymajmy się niewzruszenie nadziei, którą wyznajemy, bo wierny jest ten, który dał obietnicę; i baczmy jedni na drugich w celu pobudzenia się do miłości i dobrych uczynków, nie opuszczając wspólnych zebrań naszych, jak to jest u niektórych w zwyczaju, lecz dodając sobie otuchy (..).”

Piątym wymogiem w wyrabianiu w sobie wytrwałości sa ludzie – przyjaciele. Czytając ewangelie widzimy, że Pan Jezus otaczał się stałą grupą ludzi, uczniów, przyjaciół. Podróżował z nimi, przebywał, modlił się. Wielu ludzi, którzy wchodzą na drogę chrześcijaństwa, próbuje przebyć tę drogę w samotności, wydaje im się, że sami sobie dadzą radę, ale jest to niemożliwe. Czytając Nowy Testament widzimy, jak często powtarzają się te zwroty: jedni drugich, nawzajem, wspólnie – módlcie się jedni za drugich, wspierajcie się nawzajem, wysłuchujcie jedni drugich, okazujcie sobie miłość nawzajem, szanujcie jedni drugich, błogosławcie się nawzajem. Cały koncept kościoła polega na wspólnocie, na byciu jedni z drugimi, na społeczności. „Jak nam się uda to i ja dam radę”. Czy masz dookoła siebie taką grupę „swoich” ludzi, którzy, kiedy problemy  staną na twojej drodze, przyjdą cię wesprzeć, przyjdą do ciebie do domu, by po prostu posiedzieć z tobą, nie opuszczą ciebie, bo chcą cię wspierać, chcą ci pomóc, chcą być „Chrystusem” w twoim życiu?

Rozważania:

  • Zastanów się przez chwilę i wymień trzy osoby, na które możesz zawsze liczyć w czasach próby. W jaki sposób ty sam wspierasz ich w codziennych troskach?
  • Czy masz dookoła siebie ludzi, którzy pragną twojego wzrostu duchowego, mają odwagę i serce, by zdać ci trudne pytania, znają twoje cele życiowe, to z czym  się zmagasz? Jeśli nie, to jak myślisz, dlaczego jest ci trudno być częścią takiej grupy? A jeśli twoja odpowiedź jest „tak”, to w jaki sposób możesz pomóc innym stać się częścią takiej grupy? W jakich słowach mógłbyś ich do tego zachęcić?
  • Czołowy werset dzisiejszego rozważania sugeruje, że aby mieć taką grupę ludzi, powinniśmy nie opuszczać wspólnych spotkań (nabożeństw, spotkania w małych grupach). Jeśli jeszcze nie jesteś częścią małej grupy, studium biblijnego, czy też grupy domowej, w jaki sposób mógłbyś podjąć kroki ku temu, aby do końca lata być częścią takiej właśnie społeczności?

 

Na głębsze wody:

Księga kaznodziei Salomona 4:9-10, 12

„Lepiej jest dwom niż jednemu, mają bowiem dobrą zapłatę za swój trud: bo jeżeli upadną, to jeden drugiego podniesie. Lecz biada samotnemu, gdy upadnie! Nie ma drugiego, który by go podniósł. A jeżeli jednego można pokonać, to we dwóch można się ostać; a sznur potrójny nie tak szybko się zerwie.”

1 List apostoła Pawła do Koryntian 12:12, 20, 26-27

„Albowiem, jak ciało jest jedno, a członków ma wiele, ale wszystkie członki ciała, chociaż jest ich wiele, tworzą jedno ciało, tak i Chrystus: bo też w jednym Duchu wszyscy zostaliśmy ochrzczeni w jedno ciało,

A tak członków jest wiele, ale jedno ciało.

I jeśli jeden członek cierpi, cierpią z nim wszystkie członki; a jeśli doznaje czci jeden członek, raduję się z nim wszystkie członki. Wy zaś jesteście ciałem Chrystusowym, a z osobna członkami.”

List do Galacjan 6:1-2

„Bracia, jeśli człowiek zostanie przyłapany na jakimś upadku, wy którzy macie Ducha, poprawiajcie takiego w Duchu łagodności, bacząc każdy na siebie samego, abyś i ty nie był kuszony. Jedni drugich brzemiona noście, a tak wypełnicie zakon Chrystusowy.”

List do Efezjan 4:14-16

 Nie bądźmy jak dzieci, które łatwo wierzą w fałszywe informacje i ulegają sprytnym kłamstwom przewrotnych ludzi. Zamiast tego, z miłością mówmy sobie prawdę i coraz bardziej upodabniajmy się do Chrystusa, który jest Głową swojego ciała—kościoła. Dzięki Niemu całe to ciało jest doskonale połączone w jedną całość, a każda jego część we właściwy sobie sposób służy innym, tak że cały organizm coraz bardziej się rozwija i rośnie w miłości.”

1 List do Tesaloniczan 5:9-11

Gdyż Bóg nie przeznaczył nas na gniew, ale na zachowanie zbawienia przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa. On umarł za nas, abyśmy, czy czuwamy, czy śpimy, żyli razem z Nim. Dlatego zachęcajcie się nawzajem i budujcie jeden drugiego — co zresztą czynicie.”

List do Hebrajczyków 10:39

„Lecz my nie jestesmy z tych, którzy się cofają i giną, lecz z tych, którzy wierzą i zachowują duszę.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s