Najwyższa radość – „Stali i Niewzruszeni” Dzień 4

ccj_s

List Jakuba 1:2-4

„Poczytujcie to sobie za najwyższą radość, bracia moi, gdy rozmaite próby przechodzicie, wiedząc, że doświadczenie wiary waszej sprawia wytrwałość, wytrwałość zaś, niech prowadzi do dzieła doskonałego, abyście byli doskonali i nienaganni, nie mający żadnych braków.”

Pan Jezus z pasją dążył do celu, ale z każdym krokiem, który postawił na tej drodze, z każdym uzdrowieniem, nauczaniem, cudem, napotykał na przeszkody i opory.

Następnym czynnikiem pomagającym nam wyrobić w sobie wytrwałość jest próba, problem, przeszkoda. Wiele razy, kiedy zaczynamy coś pełni pasji, nagle stają na naszej drodze przeszkody i problemy, i poddajemy się; najłatwiej wtedy jest poddać się. Brat Pana Jezusa, Jakub, pisał ten list do kościołów, które przechodziły w tamtym czasie przez prześladowania, mówiąc że idąc drogą wiary będziemy przechodzić przez rozmaite doświadczenia, problemy, opory i przeszkody. Tak do kościołów w tamtym czasie, jak i dzisiaj do nas, Jakub mówi: nie poddawaj się, bo w tej próbie jest coś, co pomoże ci wyrobić w sobie wytrwałość, odporność, by stać się dojrzałym chrześcijaninem, bez żadnych braków, zaprawionym w walce. Kiedy problem staje na naszej drodze to mamy do podjęcia jedną z dwóch decyzji: mądrą lub głupią. Mądry człowiek, kiedy przechodzi przez problemy, pogłębia swoją relację z Bogiem, z zaufaniem oddaje mu problem i wsłuchuje się w Jego prowadzenie. Głupiec myśli, że sam sobie da radę ze wszystkim, skutkiem czego w osamotnieniu i wyczerpaniu popada w grzech. Wielu ludzi, kiedy doświadczają przeciwieństw i problemów, zastanawia się: czyja to wina? Rozżalając się nad sobą pytając: dlaczego właśnie ja? Obwiniają innych za swój problem, obgadują i osądzają, nierzadko szukając ratunku i pomocy w złych miejscach, co prowadzi do grzechu, znosząc ich z kursu do osiągnięcia dojrzałości i wytrwałości.

Rozważania:

  • Czy doświadczyłeś ostatnio niespodziewanej próby, problemu? Jak na to zareagowałeś? Jakie podjąłeś decyzje?
  • Przypomnij sobie trudną sytuację, która zbliżyła cię do Boga. W jak sposób twoja wiara została wzmocniona wskutek tej sytuacji?
  • Kiedy w czasie prób w twojej głowie powstają myśli, że nie dasz sobie rady, że powinieneś się poddać, czy masz werset Biblijny, wiersz, czy też piosenkę, po które sięgasz, by odgonić te myśli? Jeśli nie, to zachęcam cię byś wybrał sobie werset, który cię podnosi na duchu i wzmacnia, i nauczył się go na pamięć.

 

Na głębsze wody:

1 List apostoła Piotra 1:6-7

„Weselcie się z tego, mimo że teraz na krótko, gdy trzeba, zasmucani bywacie różnorodnymi doświadczeniami, ażeby wypróbowana wiara wasza okazała się cenniejsza niż znikome złoto, w ogniu wypróbowane, ku chwale i czci, i sławie gdy się objawi Jezus Chrystus.”

List do Rzymian 5:3-5

„(…)Chlubimy się też z ucisków wiedząc, że ucisk wywołuje cierpliwość, a cierpliwość doświadczenie, doświadczenie zaś nadzieję; A nadzieja nie zawodzi, bo miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który nam jest dany.”

2 List apostoła Pawła do Tymoteusza 3:12

„Tak jest, wszyscy, którzy chcą żyć pobożnie w Chrystusie Jezusie, prześladowanie znosić będą. „

1 List apostoła Piotra 4:12

„Najmilsi, nie dziwcie się, jakby was coś niezwykłego spotkało, gdy was pali ogień, który służy doświadczeniu waszemu, ale w tej mierze, jak jesteście uczestnikami cierpień Chrystusowych, radujcie się, abyście i podczas  objawienia chwały Jego radowali się i weselili.”

Psalm 3:3-4

„Wielu mówi o mnie: nie ma dla niego ratunku u Boga. Ale Ty Panie jesteś tarczą moją, chwałą moją, i Ty podnosisz głowę moją.”

Psalm 16: 7-8

„Błogosławić będę Pana, że dał mi radę. Nawet w nocy poucza mnie serce moje. Mam zawsze Pana przed sobą, gdy On jest po prawicy mojej nie zachwieję się.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s