I złożyli tam Jezusa – Wielki Tydzień 2017

melanie-wasser-233297

Ewangelia Jana 19:38–42

„Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy, i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A na miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc, ze względu na żydowski dzień Przygotowania, złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.”

Możemy sobie tylko wyobrażać, jak bardzo uczniowie Jezusa musieli się czuć zawiedzeni, zniechęceni i przygnębieni , kiedy namaszczone ziołami i olejkami, ciało ich Mesjasza zostało złożone w grobie tak, jak to robiono od wieków z każdym zmarłym. Czy dali się nabrać temu, który zwał się Jezusem, o którym wierzyli, że jest ich długo wyczekiwanym Mesjaszem i Królem? Czyż nie uzdrawiał, czyż nie przywracał ślepym wzrok, przywracał zmarłych do życia? Jak to możliwe, by to ciało złożone w grobie wyznaczało koniec wszystkiego?

Rozważania:

 

  • Co najbardziej poruszyło cię w dzisiejszym fragmencie?
  • Przeczytaj fragment z Ewangelii Łukasza, by zrozumieć, jak dwóch z uczniów Jezusa przeżywało ten moment. Jak myślisz o czym Józef i Nikodem rozmawiali ze sobą w trakcie, jak przygotowywali ciało Jezusa, by złożyć je w grobie? Jak myślisz o czym rozmawiali dwaj uczniowie w drodze do Emaus , zanim objawił się im Pan Jezus?

„Tego samego dnia dwaj z nich byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej sześćdziesiąt stadiów od Jerozolimy. Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. Gdy tak rozmawiali i rozprawiali z sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że Go nie poznali. On zaś ich zapytał: «Cóż to za rozmowy prowadzicie z sobą w drodze?» Zatrzymali się smutni. A jeden z nich, imieniem Kleofas, odpowiedział Mu: «Ty jesteś chyba jedynym z przebywających w Jerozolimie, który nie wie, co się tam w tych dniach stało». Zapytał ich: «Cóż takiego?» Odpowiedzieli Mu: «To, co się stało z Jezusem Nazarejczykiem, który był prorokiem potężnym w czynie i słowie wobec Boga i całego ludu; jak arcykapłani i nasi przywódcy wydali Go na śmierć i ukrzyżowali. A myśmy się spodziewali, że On właśnie miał wyzwolić Izraela. Tak, a po tym wszystkim dziś już trzeci dzień, jak się to stało.”

(Zachęcam do prowadzenia notatnika i zapisywania odpowiedzi na podane pytania, a także notowania przemyśleń ze Słowa Bożego.)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s