Przez nas i za nas wydany – Wielki Tydzień 2017

small

Ewangelia Jana 19:1–16

„Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni, włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: «Witaj, Królu Żydowski!» I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: «Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy». Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: «Oto Człowiek». Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: «Ukrzyżuj! Ukrzyżuj!» Rzekł do nich Piłat: «Weźcie Go i sami ukrzyżujcie! Ja bowiem nie znajduję w Nim winy». Odpowiedzieli mu Żydzi: «My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym».
Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: «Skąd Ty jesteś?» Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: «Nie chcesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzą Ciebie ukrzyżować?» Jezus odpowiedział: «Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie». Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: «Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi». 
Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień Przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: «Oto król wasz!» A oni krzyczeli: «Precz! Precz! Ukrzyżuj Go!» Piłat rzekł do nich: «Czyż króla waszego mam ukrzyżować?» Odpowiedzieli arcykapłani: «Poza Cezarem nie mamy króla». Wtedy więc wydał Go im, aby Go ukrzyżowano. 
Zabrali zatem Jezusa.”

To właśnie Judasz, którego stopy dopiero co z miłością umywał Pan Jezus, przyprowadził oddział żołnierzy i żydowskich przywódców, doskonale zdając sobie sprawę z tego co nastąpi: pojmą Go i zabiją. I tak się stało. Zaciągnięty przed Sanhedryn, ogłoszony winnym i wydany w ręce rzymskiego prefekta Poncjusz Piłata, Pan Jezus znalazł się w sytuacji, którą wcześniej zapowiedział swoim uczniom. Pan Jezus wiedział, co nastąpi, że będzie przechodził przez tortury i po drodze pełnej obelg, drwin, bluźnierstw i szyderstw, zostanie przybity do krzyża. Ale dla Jego uczniów, którzy mimo tego, że wcześnie słyszeli jak mówił o swojej śmierci, musiało to być wielkim zaskoczeniem. Ich plan był przecież inny. Bezsilnie patrząc na bieg wydarzeń, musieli się zastanawiać , czy rzeczywiście Jezus jest tym oczekiwanym Mesjaszem i obiecanym Królem.

Rozważnia:

  • Co najbardziej poruszyło cię w dzisiejszym fragmencie ?
  • Przeczytaj słowa Pan Jezusa zapowiadające Jego śmierć i Zmartwychwstanie i jaka na to była reakcja Jego uczniów. Jakie uczucia musiały targać Piotrem, kiedy widział Pana Jezusa pojmanego przez żołnierzy i wydanego na ukrzyżowanie?

Ewangelia Marka 8:31-33

” I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy musi wiele cierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że będzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. A mówił zupełnie otwarcie te słowa. Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: «Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie».

(Zachęcam do prowadzenia notatnika i zapisywania odpowiedzi na podane pytania, a także notowania przemyśleń ze Słowa Bożego.)

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s