Modlitwa za wrogów – Dzień 3

photo-1418489614040-ee0ac582072e (2)

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych wypowiedzi Pana Jezusa jest ta:

„Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią. Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.” Ew. Mat. 5:43-48

a także słowa z Ewangeli Łukasza (6:27-36)

 Lecz powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w [jeden] policzek, nadstaw mu i drugi! Jeśli bierze ci płaszcz, nie broń mu i szaty! Daj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje.
 Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie! Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to dla was wdzięczność? Przecież i grzesznicy miłość okazują tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to dla was wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to dla was wdzięczność? I grzesznicy grzesznikom pożyczają, żeby tyleż samo otrzymać. Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka, i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny.”

Dla wielu z nas taka właśnie modlitwa, pełna miłości i błogosławienstwa względem naszych wrogów, jest najtrudniejszym zadaniem. Tak naprawdę, to dobrzy jesteśmy w robieniu wymówek, by tylko tego nie robić. Jest nam dużo łatwiej przyjąć postawę tolerancji i przebaczenia dla naszych wrogów, ale okazywać im dobroć i modlić się, by Bóg im błogosławił – to już często wykracza poza nasze „możliwości”. A jednak Pan Jezus wyraził się bardzo jasno i zdecydowanie na ten temat. On nas powołuje, by kochać, okazywać dobroć, błogosławić i modlić się o nich.

Pomyśl, kogo w swoim życiu traktujesz jako wroga? Kto swoim zachowaniem, przekonaniami politycznymi i społecznymi, swoimi wypowiedziami i wyrządzonym złem, jest na pozycji wroga ? Porozmawiaj z Bogiem szczerze o uczuciach, jakie te fragmenty Słowa wzbudziły w tobie. Poproś Boga, by Duch Święty pomógł ci zrozumieć i pokonać te bariery, by Boża miłość i Jego zrozumienie wypełniły twoje serce. Z pokorą i w posłuszeństwie naukom Pana Jezusa, pomódl się o swoich wrogów.

„Przyjdż królestwo Twoje, bądź wola Twoja, jako w niebie, tak i na ziemi”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s