List do Galacjan 5:16–26
„Podkreślam natomiast: Żyjcie w Duchu, a na pewno pokonacie żądzę ciała. Ciało bowiem pożąda przeciw Duchowi, a Duch przeciw ciału. Te pragnienia są ze sobą sprzeczne, tak, by wam przeszkodzić w czynieniu tego, co chcecie. Jeśli jednak Duch was prowadzi, nie podlegacie Prawu.
Wiadomo, co bierze się z ciała: nierząd, nieczystość, rozpusta, oddawanie czci bożyszczom, wróżbiarstwo, wrogość, kłótliwość, zazdrość, porywczość, zaczepność, krnąbrność, brak troski o jedność, zawiść, chęć mordu, pijaństwo, rozpasanie i tym podobne. Zapowiadam wam teraz, tak jak czyniłem to wcześniej, że ci, którzy się tych rzeczy dopuszczają, nie odziedziczą Królestwa Bożego.
Owocem zaś Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, powściągliwość. Przy takich cechach nie potrzeba Prawa.
A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało wraz z jego namiętnościami oraz pragnieniami. Jeśli żyjemy w Duchu, w zgodzie z Duchem też postępujmy. Nie bądźmy żądni próżnej chwały. Nie drażnijmy w ten sposób jedni drugich ani nie kierujmy się wzajemną zazdrością.”
W tym tygodniu rozważamy słowa apostoła Pawła o unikaniu młodzieńczych pożądliwości. W tym fragmencie swojego listu do Galacjan Paweł wymienia te złe pożądania i instruuje nas, jak powinno wyglądać nasze życie w Duchu Świętym. Wzmienia on tutaj, że nie jesteśmy w stanie wydawać owoców Ducha Świętego tylko dzięki własnym wysiłkom. By to osiągnąć musimy poddawać się prowadzeniu Ducha i tylko w ten sposób będziemy mogli wzrastać w podobieństwo Jezusa Chrystusa.
Rozważania
- Skąd możesz wiedzieć, że chodzisz w Duchu Świętym? Jakie są tego oznaki w twoim życiu?
- Które z pożądań ciała zauważasz w swoim życiu? W jakich sytuacjach najczęściej one się ujawniają?
- Czytając powyższy fragment Słowa Bożego, skoncentruj się na frazach i zwrotach, które najbardziej do ciebie przemawiają. Poproś Boga, by wskazał ci, jakie mają one zastosowanie w twoim życiu.
Werset do zapamiętania
„Natomiast młodzieńczych żądz unikaj. Dąż raczej do sprawiedliwości, wiary, miłości, pokoju — we wspólnocie z tymi, którzy z czystym sercem wzywają Pana.”
(2 Tym 2:22)