Integralność charakteru – Dzień 44

photo-1454532256047-6f79947885b9

Ewangelia Mateusza 23:25–28       

„Biada wam, znawcy Prawa i faryzeusze, obłudnicy! Dbacie o czystość zewnętrznych części kielicha i misy, nie o to, że środek pełny grabieży i gwałtu.  Ślepy faryzeuszu! Czyszczenie kielicha zaczynaj od wnętrza, a wtedy to, co na zewnątrz, też zalśni czystością.

Biada wam, znawcy Prawa i faryzeusze, obłudnicy! Przypominacie groby pokryte białą farbą. Na zewnątrz są piękne, a wewnątrz — kości zmarłych i wszelka zgnilizna.  Wy też w oczach ludzi uchodzicie za sprawiedliwych, ale w waszych wnętrzach pełno obłudy i bezprawia.” 

Pan Jezus często wskazywał na hipokryzję faryzeuszy i uczonych w Piśmie, którzy niejednokrotnie jedno mówili, a drugie czynili. Używając przykładów, Pan Jezus porównał ich zewnętrzny wizerunek do tego, co było w ich sercach i  umysłach. Tak, jak nawoływał liderów religijnych tamtych czasów, tak samo i nas nawołuje dzisiaj do szczerości względem samych siebie i drugich o stanie naszego serca i umysłu, bo tylko wtedy prawdziwa przemiana może nastąpić. 

Rozważania 

  • Jak ci się wydaje, dlaczego Pan Jezus tak otwarcie wskazywał na hipokryzję i przeciwstawiał się jej? Jaki ma ona wpływ twoje środowisko?
  • Przypomnij sobie przypadek, kiedy miałeś okazję z pierwszej ręki doświadczyć efektów i wpływu hipokryzji. Jaką szkodę to przyniosło?
  • Czy są takie sfery twoje życia, w których twój zewnętrzny wizerunek nie pokrywa się z tym, co jest w twoim sercu i umyśle? W ciszy poproś Boga, by ci je wyjawił. Jakie możesz podjąć kroki, by obie sfery, ta wewnętrzna i ta zewnętrzna, były zintegrowane?

Werset do zapamiętania 

„Natomiast młodzieńczych żądz unikaj. Dąż raczej do sprawiedliwości, wiary, miłości, pokoju — we wspólnocie z tymi, którzy z czystym sercem wzywają Pana.”

 (2 Tym 2:22)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s