Czyniąc dobro – Dzień 37

2832 (2)

Ewangelia Marka 3:1–6  

  „I znów przyszedł do synagogi. A był tam człowiek, który cierpiał na bezwład ręki. I śledzili Go, czy w szabat dokona na nim uzdrowienia, chcieli Go bowiem oskarżyć.

W pewnej chwili Jezus zwrócił się do człowieka z bezwładną ręką: Wstań i wyjdź na środek. A ich zapytał: Czy wolno w szabat wyświadczać dobro, czy zło; życie ocalić czy odebrać? Oni jednak milczeli.

Wtedy, zasmucony z powodu ich twardych niczym skała serc, powiódł po nich gniewnym spojrzeniem i polecił choremu: Wyciągnij rękę! I ten wyciągnął. Jego ręka stała się zdrowa jak dawniej. Faryzeusze natomiast, gdy tylko wyszli z synagogi, zaczęli wraz ze zwolennikami Heroda knuć spisek przeciw Niemu. Zastanawiali się, jak by Go tu zgładzić.”

Żydowscy religijni i polityczni przywódcy cały czas szukali powodów, by oskarżyć Jezusa o łamanie prawa, według którego żyli.  Wierzyli oni, że prawa te są im nadane przez Boga, nie umieli jednak zauważyć potrzeby miłosierdzia, która była tak bliska sercu Bożemu. Pan Jezus wiedział jednak, że prawo nie może istnieć bez miłosierdzia. To prawda, że dzień siódmy jest dniem wolnym od pracy, poświęconym Bogu. Czy to jednak oznacza, że nie możemy wtedy pomóc biednym i chorym, którzy tej pomocy właśnie wtedy potrzebują?

 Rozważania 

  • Czytając ten fragment ponownie, zwróć uwagę na słowa i frazy, które przemawiają do ciebie w szczególny sposób. Zapytaj Boga, jak ta sytuacja odnosi się do twojego codziennego życia i do jakich zmian zachęca cię Bóg.
  • Pomyśl, czy jest ktoś w twoim życiu, komu nie chcesz za bardzo okazać miłosierdzia ze względu na decyzje, jakie podejmują, czy też ze względu na ich styl życia i zachowania. Jak myślisz, jak Pan Jezus zachowałby się w tej sytuacji, w jaki sposób okazałby im miłosierdzie, łaskę i prawdę?

Werset do Zapamiętania 

„Jeśli wraz z Nim umarliśmy,
wraz z Nim ożyjemy.
Jeżeli przy Nim wytrwamy,
przy Nim panować będziemy.
Jeśli się Go wyprzemy —
On również nas się wyprze.
Lecz jeśli nie dochowamy wiary,
On pozostanie wierny,
ponieważ samego siebie
wyprzeć się nie może.” (2 Tym 2:11–13)

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s