Opuszczony przez wszystkich – Dzień 15

Prison

2 List do Tymoteusza 1:15–18 (2Tym. 1:15-18) 

„Wiesz o tym, że odwrócili się ode mnie wszyscy ci, którzy są w Azji, do których należą Figelos i Hermogenes.
Niechże Pan użyczy miłosierdzia domowi Onezyfora za to, że często mnie krzepił i łańcucha mego się nie zawstydził, lecz skoro się znalazł w Rzymie, gorliwie mnie poszukał i odnalazł. Niechaj mu da Pan w owym dniu znaleźć miłosierdzie u Pana! A jak wiele mi wyświadczył w Efezie, ty wiesz lepiej.”

Nie znamy dokładnej sytuacji, w jakiej znalazł się Paweł w czasie swojego pobytu w Rzymie. Zaraz po przyjeździe został umieszczony pod domowym aresztem przez następne dwa lata. (Dzieje Apostolskie 28:30), ale wygląda na to, że jego sytuacja drastycznie się pogorszyła, kiedy pisał 2 list do Tymoteusza. Teraz znajdował się w więzieniu przykuty łańcuchami, jak zwykły złoczyńca, potrzebując pomocy z zewnątrz(2 Tym. 1:16, 2:8-9). Odsunęli się od niego wierzący w Azji, co musiało być szczególnie bolesne dla Pawła, gdyż spędził dużo czasu w miastach jak Efez, nauczając, zachęcając, dając z siebie wszystko dla wzrostu kościoła w Azji. Nie znamy powodu, dla którego chrześcijanie w Azji odwrócili się od niego: czy zabrakło im odwagi, pasji, obawa przed prześladowaniami, itp. Wyobraź sobie, co odczuwał w tej sytuacji Paweł i jak musiały wyglądać jego modlitwy. Czy dopadało go zwątpienie? Czy lęk i strach wypełniał jego dni? 

Rozważania 

  • Jak myślisz, dlaczego Paweł przypomina Tymoteuszowi, że nawet Figelos i Hermogenes go opuścili? 
  • Przypomnij sobie te momenty w życiu, kiedy czułeś się opuszczony przez kogoś, kogo uważałeś za przyjaciela. Jak myślisz, dlaczego ta osoba odwróciła się od ciebie? W jaki sposób mogłeś doświadczyć Bożej obecności w tej sytuacji?
  • Pomyśl chwilę i poproś Boga, by pokazał ci, czy w swoim życiu ty sam nie odwróciłeś się i opuściłeś kogoś. W jaki sposób mógłbyś na nowo nawiązać kontakt i odnowić relację? Wsłuchaj się w to, co Bóg pragnie ci przekazać co do tej sytuacji. 

Werset do zapamiętania 

„Ta łaska została nam dana w Chrystusie Jezusie przed wiecznymi czasami. Ukazana zaś została ona teraz przez pojawienie się naszego Zbawiciela, Chrystusa Jezusa, który przezwyciężył śmierć, a na życie i nieśmiertelność rzucił światło przez Ewangelię. (2Tym. 1:9-10)

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s