Boża Łaska w Działaniu

ea92325ce0e640da21bb36c2fafc28a5
Pierwszy kościół w Antiochii w jaskiniach. To tu nauczali Piotr, Paweł i Barnaba.

 

Dzieje Apostolskie 11:19-30

„Ci, których rozproszyło prześladowanie, jakie wybuchło z powodu Szczepana, dotarli aż do Fenicji, na Cypr i do Antiochii, głosząc słowo samym tylko Żydom. Niektórzy z nich pochodzili z Cypru i z Cyreny. Oni to po przybyciu do Antiochii przemawiali też do Greków i opowiadali Dobrą Nowinę o Panu Jezusie. A ręka Pańska była z nimi, bo wielka liczba uwierzyła i nawróciła się do Pana.  Wieść o tym doszła do uszu Kościoła w Jerozolimie. Wysłano do Antiochii Barnabę. Gdy on przybył i zobaczył działanie łaski Bożej, ucieszył się i zachęcał wszystkich, aby całym sercem wytrwali przy Panu; był bowiem człowiekiem dobrym i pełnym Ducha Świętego i wiary. Pozyskano wtedy wielką liczbę [wiernych] dla Pana. Udał się też do Tarsu, aby odszukać Szawła. A kiedy [go] znalazł, przyprowadził do Antiochii i przez cały rok pracowali razem w Kościele, nauczając wielką rzeszę ludzi. W Antiochii też po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami.
W tym czasie właśnie przybyli z Jerozolimy do Antiochii prorocy. Jeden z nich imieniem Agabos przepowiedział z natchnienia Ducha, że na całej ziemi nastanie wielki głód. Nastał on za Klaudiusza. Uczniowie postanowili więc, że każdy według możności pośpieszy z pomocą braciom, mieszkającym w Judei. Tak też zrobili, wysyłając [jałmużnę] starszym przez Barnabę i Szawła.”

Imię Barnaba znaczy: syn  pocieszenia. W tym fragmencie widzimy, jak życie Józefa zwanego teraz Barnabą, odzwierciedla znaczenie jego nowego imienia. Często, powodowani zazdrością, nie potrafimy dać słów zachęty tym, którzy osiągają sukces.  Czasami nie robimy tego dlatego, że jesteśmy skupieni głównie na sobie i zapominamy, jak potrzebne są nam wszystkim słowa zachęty, docenienia, pocieszenia i wsparcia, zwłaszcza w trudnych chwilach. Barnaba umie zauważyć Bożą łaskę w działaniu i daje mu to radość. Wiara wypełnia całe jego życie.

Rozważania

  • Czytając ten fragment ponownie, zwróć uwagę na słowa i frazy, które przyciągają twoją uwagę. Jak ci się wydaje, dlaczego właśnie one mają na ciebie taki wpływ?
  • Jak ci się wydaje, w jakim stopniu jesteś tą osobą, która zachęca innych? Co powstrzymuje cię przed czynieniem tego częściej?
  • Kto w twoim życiu jest tą osobą, która najczęściej zachęca cię i wspiera? Kto  pociesza cię i pomaga, kiedy Bóg wykonuje swoją pracę w tobie, kto jest twoją podporą w trudnych chwilach? Przy najbliższej okazji wyraź tym osobom swoją wdzięczność  i jak wielkim wsparciem są dla ciebie ich słowa.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s