Dobra Nowina o Pokoju

photo-1439116641709-09e88f4b3a80

Dzieje Apostolskie 10:34-48

„Wtedy Piotr przemówił w dłuższym wywodzie: «Przekonuję się, że Bóg naprawdę nie ma względu na osoby. Ale w każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie. Posłał swe słowo synom Izraela, zwiastując im pokój przez Jezusa Chrystusa. On to jest Panem wszystkich. Wiecie, co się działo w całej Judei, począwszy od Galilei, po chrzcie, który głosił Jan. Znacie sprawę Jezusa z Nazaretu, którego Bóg namaścił Duchem Świętym i mocą. Dlatego że Bóg był z Nim, przeszedł On dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła. A my jesteśmy świadkami wszystkiego, co zdziałał w ziemi żydowskiej i w Jerozolimie. Jego to zabili, zawiesiwszy na drzewie. Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia i pozwolił Mu ukazać się nie całemu ludowi, ale nam, wybranym uprzednio przez Boga na świadków, którzyśmy z Nim jedli i pili po Jego zmartwychwstaniu. On nam rozkazał ogłosić ludowi i dać świadectwo, że Bóg ustanowił Go sędzią żywych i umarłych. Wszyscy prorocy świadczą o tym, że każdy, kto w Niego wierzy, przez Jego imię otrzymuje odpuszczenie grzechów».
Kiedy Piotr jeszcze mówił o tym, Duch Święty zstąpił na wszystkich, którzy słuchali nauki. I zdumieli się wierni pochodzenia żydowskiego, którzy przybyli z Piotrem, że dar Ducha Świętego wylany został także na pogan. Słyszeli bowiem, że mówią językami i wielbią Boga. Wtedy odezwał się Piotr: «Któż może odmówić chrztu tym, którzy otrzymali Ducha Świętego tak samo jak my?» I rozkazał ochrzcić ich w imię Jezusa Chrystusa.
Potem uprosili go, aby zabawił jeszcze kilka dni. ”

Słowa Pana Jezusa, że Jego uczniowie będą Jego świadkami po krańce ziemi, są zapowiedzią i implikacją tego, że zbawienie i życie wieczne w Jezusie jest dostępne dla wszystkich, nie tylko dla Żydów, którzy do tej pory mieli pozycję narodu wybranego. Spotkanie Piotra I Korneliusza, kiedy Piotr głosi nowinę o życiu, śmierci, zmartwychwstaniu Pana Jezusa i odpuszczeniu grzechów, jest bardzo znaczącym.  Według proroctw i obietnicy, Duch Święty zostaje wylany na pogan, w taki sam sposób, jak to miało miejsce w Dzień Pięćdziesiątnicy w Jeruzalem (Dz. Ap. 2). Piotr nazywa Ewangelię Jezusa ewangelią pokoju, zaznaczając, że łamie ona barierę nie tylko między nami a Bogiem, ale też pomiędzy ludźmi.

Rozważania 

  • Czytając ten fragment ponownie, zwróć uwagę na słowa i frazy, które przyciągają twoją uwagę. Jak ci się wydaje, dlaczego właśnie one mają na ciebie taki wpływ?
  • W jaki sposób Chrystus wniósł pokój w twoje relacje z innymi? W jakich sferach swojego życia wciąż potrzebujesz pokoju?
  • W jaki, praktyczny sposób pokój, który Pan Jezus wniósł w twoje życie, możesz pogłębiać i  aplikować w swoim życiu? W jaki sposób ty sam hamujesz, lub niszczysz ten pokój?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s