Uszy Do Słuchania

Ethiopian-people

Dzieje Apostolskie 8:26-40

„«Wstań i idź około południa na drogę, która prowadzi z Jerozolimy do Gazy: jest ona pusta» – powiedział anioł Pański do Filipa. A on poszedł. Właśnie wtedy przybył do Jerozolimy oddać pokłon Bogu Etiop, dworski urzędnik królowej etiopskiej, Kandaki zarządzający całym jej skarbcem, i wracał, czytając w swoim wozie proroka Izajasza.  «Podejdź i przyłącz się do tego wozu!» – powiedział Duch do Filipa. Gdy Filip podbiegł, usłyszał, że tamten czyta proroka Izajasza: «Czy rozumiesz, co czytasz?» – zapytał. A tamten odpowiedział: «Jakżeż mogę [rozumieć], jeśli mi nikt nie wyjaśni?» I zaprosił Filipa, aby wsiadł i spoczął przy nim. A czytał ten urywek Pisma:
Prowadzą Go jak owcę na rzeź,
i jak baranek, który milczy, gdy go strzygą,
tak On nie otwiera ust swoich. 
W Jego uniżeniu odmówiono Mu słuszności.
Któż zdoła opisać ród Jego?
Bo Jego życie zabiorą z ziemi7
«Proszę cię, o kim to Prorok mówi, o sobie czy o kimś innym?» – zapytał Filipa dworzanin. A Filip wychodząc z tego [tekstu] Pisma opowiedział mu Dobrą Nowinę o Jezusie. W czasie podróży przybyli nad jakąś wodę: «Oto woda – powiedział dworzanin – cóż przeszkadza, abym został ochrzczony?» Filip odpowiedział: Jeśli wierzysz z całego serca, możesz. A on na to: Wierzę, że Jezus Chrystus jest Synem Boga. I kazał zatrzymać wóz, i obaj, Filip i dworzanin, zeszli do wody. I ochrzcił go. A kiedy wyszli z wody, Duch Pański porwał Filipa i dworzanin już nigdy go nie widział. Jechał zaś z radością swoją drogą. A Filip znalazł się w Azocie i głosił Ewangelię od miasta do miasta, aż dotarł do Cezarei. „

Filip był jednym z siedmiu ludzi, którzy wraz ze Szczepanem byli wyznaczeni do opieki nad wdowami (Dz. Ap. 6:1-7). W tym fragmencie widzimy, jak Bóg wysyła Filipa z zadaniem, którego szczegóły wyjawia z czasem. I nie wiemy, czy Filip czuł się pewny siebie, jak podszedł do wozu zagranicznego urzędnika finansowego, ale pod mocą ducha Świętego podbiegł i z odwagą przekazał słowa Ewangelii, prowadząc do jego nawrócenia i chrztu. Tak Etiopski eunuch stał się pierwszym zapisanym w Biblii zagranicznym uczniem Jezusa.

Rozważania

  • Czytając ten fragment ponownie, zwróć uwagę na słowa i frazy, które przyciągają twoją uwagę. Jak ci się wydaje, dlaczego właśnie one mają na ciebie taki wpływ?
  • Jaki lęk, niepewność i zmieszanie narastają w tobie, kiedy Duch Święty pobudza cię, by zainicjować rozmowę z obcą osobą na sprawy duchowe? Dlaczego? Skąd się one biorą? W jaki sposób możesz je pokonać tak, by Duch Święty mógł cię używać do Bożych celów?
  • Kiedy masz przekonanie, że Bóg właśnie do ciebie przemawia – przez słowa Biblii, w twoim sercu, przez innych ludzi, itp. – jak na ogół na to reagujesz? Z kim się dzielisz tym przeżyciem, by poradzić się co do podjęcia następnych kroków?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s