Właściwe Serce

rich-guy

Dzieje Apostolskie 8:4-25

„A wielu z tych, którzy słyszeli naukę, uwierzyło. Liczba mężczyzn dosięgała około pięciu tysięcy.
Następnego dnia zebrali się ich przełożeni i starsi, i uczeni w Jerozolimie: arcykapłan Annasz, Kajfasz, Jan, Aleksander i ilu ich było z rodu arcykapłańskiego. Postawili ich w środku i pytali: «Czyją mocą albo w czyim imieniu uczyniliście to?» Wtedy Piotr napełniony Duchem Świętym powiedział do nich: «Przełożeni ludu i starsi! Jeżeli przesłuchujecie nas dzisiaj w sprawie dobrodziejstwa, dzięki któremu chory człowiek uzyskał zdrowie, to niech będzie wiadomo wam wszystkim i całemu ludowi Izraela, że w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka – którego ukrzyżowaliście, a którego Bóg wskrzesił z martwych – że przez Niego ten człowiek stanął przed wami zdrowy. On jest kamieniem, odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się głowicą węgła. I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni».
Widząc odwagę Piotra i Jana, a dowiedziawszy się, że są oni ludźmi nieuczonymi i prostymi, dziwili się. Rozpoznawali w nich też towarzyszy Jezusa. A widząc nadto, że stoi z nimi uzdrowiony człowiek, nie znajdowali odpowiedzi. Kazali więc im wyjść z sali Rady i naradzili się: «Co mamy zrobić z tymi ludźmi? – mówili jeden do drugiego – bo dokonali jawnego znaku, oczywistego dla wszystkich mieszkańców Jerozolimy. Przecież temu nie możemy zaprzeczyć. Aby jednak nie rozpowszechniało się to wśród ludu, zabrońmy im surowo przemawiać do kogokolwiek w to imię!». 
Przywołali ich potem i zakazali im w ogóle przemawiać, i nauczać w imię Jezusa. Lecz Piotr i Jan odpowiedzieli: «Rozsądźcie, czy słuszne jest w oczach Bożych bardziej słuchać was niż Boga? Bo my nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli». Oni zaś ponowili groźby, a nie znajdując żadnej podstawy do wymierzenia im kary, wypuścili ich ze względu na lud, bo wszyscy wielbili Boga z powodu tego, co się stało. A człowiek, który doznał tego cudownego uzdrowienia, miał ponad czterdzieści lat.

 Uwolnieni przybyli do swoich i opowiedzieli, co do nich mówili arcykapłani i starsi. Wysłuchawszy tego podnieśli jednomyślnie głos do Boga i mówili:
«Wszechwładny Stwórco nieba i ziemi, i morza, i wszystkiego, co w nich istnieje, Tyś przez Ducha Świętego powiedział ustami sługi Twego Dawida:
Dlaczego burzą się narody
i ludy knują rzeczy próżne?”

Po śmierci Szczepana, w obawie przed prześladowaniami, uczniowie rozproszyli się z Jeruzalem. I dla niektórych pierwszym przystankiem była Samaria, dokładnie tak, jak to przepowiedział Jezus odchodząc do Ojca (Dz. Ap. 1:8). Tam przed apostołami stanął nowy problem: ludzie, którzy chcieli używać mocy Ducha Świętego dla własnych celów i sławy. Szymon czarnoksiężnik chciał to posiąść za wszelką cenę. Do tego stopnia, że publicznie ogłosił swoją wiarę w Jezusa i przyjął chrzest, choć w sercu zrobił to dla innego powodu. Szymon tak na prawdę nie pragnął Ducha Świętego, relacji z Jezusem i życia w społeczności i powołaniu chrześcijanina. Szymon pragnął tylko otrzymać moc Ducha Świętego, by uzyskać sławę i uznanie wśród ludzi. Zamiast podążać za Bogiem, chciał być bogiem.

Rozważania

  • Czytając ten fragment ponownie, zwróć uwagę na słowa i frazy, które przyciągają twoją uwagę. Jak ci się wydaje, dlaczego właśnie one mają na ciebie taki wpływ?
  • Czy zdarzyło ci się nawiązać znajomości, by zyskać  wpływy, popularność? Co było źródłem takiego zachowania? Dlaczego?
  • Spójrz na swoją relację z Bogiem. Co w twoim życiu świadczy o takiej relacji? Czy regularnie spędzasz swój czas w Jego obecności? Czy twoje zachowanie i postawa są tego odzwierciedleniem? Czy masz takie momenty, kiedy pragniesz Jego mocy , ale nie poddajesz się Jego prowadzeniu i nauce? Czy jest taka sfera twojego życia, która jest wciąż pod panowaniem grzechu, rozgoryczenia, w wyniku czego odwracasz się od Niego?

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s