Gorzka Prawda

prawda

Dzieje Apostolskie 7:30-53

wam je przekazać. Nie chcieli go słuchać nasi ojcowie, ale odepchnęli go i zwrócili serca ku Egiptowi. „Zrób nam bogów – powiedzieli do Aarona – którzy będą szli przed nami, bo nie wiemy, co się stało z tym Mojżeszem, który wyprowadził nas z ziemi egipskiej”. Wówczas to zrobili sobie cielca i złożyli ofiarę bałwanowi, i cieszyli się dziełem swoich rąk. Ale Bóg odwrócił się od nich i dozwolił, że czcili wojsko niebieskie, jak napisano w księdze proroków:
Czy składaliście Mi ofiary i dary na pustyni
przez lat czterdzieści, domu Izraela? 
Obnosiliście raczej namiot Molocha
i gwiazdę bożka Remfana,
wyobrażenia, które zrobiliście, aby im cześć oddawać.
Przesiedlę was za to poza Babilon. 
Nasi ojcowie mieli na pustyni Namiot Świadectwa. Ten bowiem, który rozmawiał z Mojżeszem, rozkazał zbudować go według wzoru, który [Mojżesz] ujrzał. Przyjęli go nasi ojcowie i pod wodzą Jozuego wnieśli do ziemi pogan, których Bóg wypędził przed ojcami naszymi, aż do czasów Dawida. On znalazł łaskę przed Panem i prosił, aby mógł wznieść przybytek dla Boga Jakuba. Ale dopiero Salomon wybudował Mu dom. Najwyższy jednak nie mieszka w dziełach rąk ludzkich, jak mówi Prorok: 
Niebo jest moją stolicą,
a ziemia podnóżkiem stóp moich.
Jakiż dom zbudujecie Mi, mówi Pan,
albo gdzież miejsce odpoczynku mego? 
Czyż tego wszystkiego nie stworzyła moja ręka? 
Twardego karku i opornych serc i uszu! Wy zawsze sprzeciwiacie się Duchowi Świętemu. Jak ojcowie wasi, tak i wy. Któregoż z proroków nie prześladowali wasi ojcowie? Pozabijali nawet tych, którzy przepowiadali przyjście Sprawiedliwego. A wyście zdradzili Go teraz i zamordowali. Wy, którzy otrzymaliście Prawo za pośrednictwem aniołów, lecz nie przestrzegaliście go». „

Wyobraź sobie, że ktoś zaczyna wyliczać ci wszystkie twoje grzechy przeciwko Bogu. Właśnie to zrobił Szczepan, kiedy mówił z Sanhedrynem. Jakbyś się czuł słysząc każde twoje przestępstwo, każde bałwochwalstwo, które popełniłeś, wszystkie twoje najskrytsze myśli i uczucia? Każdy moment, kiedy świadomie odwróciłeś się od Boga, bo tak było wygodniej, czy też korzystniej dla ciebie. Każda decyzja, podjęta wbrew Bożej woli, wbrew powołaniu, które dał ci Bóg. Ciężko jest wysłuchać i przełknąć tę prawdę. Ale jednocześnie jest to niezwykle ważne, by zrozumieć, doznać i przeżyć Boże odkupienie i przemianę.

 Rozważania

  • Czytając ten fragment ponownie, zwróć uwagę na słowa i frazy, które przyciągają twoją uwagę. Jak ci się wydaje, dlaczego właśnie one mają na ciebie taki wpływ?
  • Czy pamiętasz taki moment swojego życia, kiedy ktoś zwrócił ci uwagę na twoje błędy, grzechy i złe nawyki? W jaki sposób to było ci przekazane? Jak na to zareagowałeś? Czy byłeś w stanie spokojnie przyjąć tę prawdę? Jeżeli nie, to dlaczego? Jak myślisz, co pomogłoby tobie w odpowiednim przyjęciu bolesnych słów prawdy?
  • Czy jest w twoim życiu ktoś, kto powinien usłyszeć prawdę o swoim zachowaniu, nałogach i złych decyzjach? Jaką ty możesz mieć w tym rolę do odegrania? W jaki sposób mógłbyś przekazać tę prawdę, zachowując jednocześnie szczerość, bezkompromisowość i wrażliwość?

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s