Oszustwo i Śmierć

th6ECR3895

Dzieje Apostolskie 4:36 – 5:16

 „Tak Józef, nazwany przez Apostołów Barnabas, to znaczy „Syn Pocieszenia”, lewita rodem z Cypru, sprzedał ziemię, którą posiadał, a pieniądze przyniósł i złożył u stóp Apostołów. Ale pewien człowiek, imieniem Ananiasz, z żoną swoją Safirą, sprzedał posiadłość i za wiedzą żony odłożył sobie część zapłaty, a pewną część przyniósł i złożył u stóp Apostołów. «Ananiaszu – powiedział Piotr – dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię? Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzić tym, coś za nią otrzymał? Jakże mogłeś dopuścić myśl o takim uczynku? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu».  Słysząc te słowa Ananiasz padł martwy. A wszystkich, którzy tego słuchali, ogarnął wielki strach.  Młodsi mężczyźni wstali, owinęli go, wynieśli i pogrzebali. 
 Około trzech godzin później weszła także jego żona, nie wiedząc, co się stało.  «Powiedz mi – zapytał ją Piotr – czy za tyle sprzedaliście ziemię?» «Tak, za tyle» – odpowiedziała. A Piotr do niej: «Dlaczego umówiliście się, aby wystawiać na próbę Ducha Pańskiego? Oto stoją w progu ci, którzy pochowali twego męża. Wyniosą też ciebie». A ona upadła natychmiast u jego stóp i skonała. Gdy młodzieńcy weszli, znaleźli ją martwą. Wynieśli ją więc i pochowali obok męża. Strach wielki ogarnął cały Kościół i wszystkich, którzy o tym słyszeli. 
Wiele znaków i cudów działo się przez ręce Apostołów wśród ludu. Trzymali się wszyscy razem w krużganku Salomona. A z obcych nikt nie miał odwagi dołączyć się do nich, lud zaś ich wychwalał. Coraz bardziej też rosła liczba mężczyzn i kobiet, przyjmujących wiarę w Pana. Wynoszono też chorych na ulicę i kładziono na łożach i noszach, aby choć cień przechodzącego Piotra padł na któregoś z nich. Także z miast sąsiednich zbiegało się mnóstwo ludu do Jerozolimy, znosząc chorych i dręczonych przez duchy nieczyste, a wszyscy doznawali uzdrowienia. „

Historia Ananiasza i Safiry jest boleśnie podobna do historii Adama i Ewy. I szatan i grzech wciąż są obecni i swoim działaniem próbują osłabić pierwszy kościół tak, jak to miało miejsce w czasach ogrodu Eden. Zaskakującym jest to, że historia ta wpleciona jest pomiędzy opisem niezwykłej hojności pierwszych wierzących a opisem cudu uzdrowienia osoby, która znalazła się tylko w cieniu przechodzącego Piotra. Grzechem Ananiasza i Safiry nie było zatrzymanie części pieniędzy, ale zakłamanie i krętactwo, chęć „pokazania się”. Fragment ten ilustruje nam, jak wielką wagę i troskę przykłada Bóg do tego, by Jego Kościół był czysty i niezakłamany.

 Rozważania

  • Czytając ten fragment ponownie, zwróć uwagę na słowa i frazy, które przyciągają twoją uwagę. Jak ci się wydaje, dlaczego właśnie one mają na ciebie taki wpływ?
  • Jak ci się wydaje, dlaczego oszustwo i kłamstwo są tak destruktywne w życiu społeczności?  Czy byłeś kiedyś świadkiem niszczącej mocy kłamstwa i krętactwa, i skutków jakie to za sobą poniosło?
  • Przyjrzyj się krytycznie swojemu życiu. W jakich sytuacjach nie jesteś tak szczery i prawdomówny, jak powinieneś? Dlaczego? Co popycha cię do takiego zachowania: strach, niepewność, chciwość, pożądanie, czy coś innego? Jakie kroki możesz podjąć w tym tygodniu, by nic poza prawdą nie wychodziło z ust twoich?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s