Jedyna Droga

photo-1453415770460-0a674f0a3fc7

Dzieje Apostolskie 4:1-22

Gdy Piotr i Jan przemawiali do zgromadzonych, podeszli do nich kapłani, wraz z dowódcą straży świątynnej i kilkoma saduceuszami. Oburzyli się słysząc, że nauczają zebranych i głoszą im zmartwychwstanie w Jezusie.  Aresztowali ich więc, a ponieważ był już wieczór, zamknęli w więzieniu do następnego dnia.  Mimo to, wielu ludzi, którzy słuchali ich słów, uwierzyło w Jezusa, zwiększając liczbę samych tylko wierzących mężczyzn do około pięciu tysięcy.

Następnego dnia zebrali się w Jerozolimie przełożeni, starsi i przywódcy religijni,  a wśród nich: Annasz –najwyższy kapłan, Kajfasz, Jan, Aleksander i wszyscy inni, spokrewnieni z najwyższym kapłanem.  Postawili apostołów na środku i przesłuchiwali:

– Jakim prawem i z czyjego polecenia to robiliście?

– Dostojni przywódcy naszego narodu! – odpowiedział Piotr, napełniony Duchem Świętym.  – Skoro przesłuchujecie nas dzisiaj z powodu dobrego czynu, dzięki któremu ten chory człowiek odzyskał zdrowie,  to wiedzcie – wy wszyscy i cały naród Izraela – że stoi on przed wami zdrowy dzięki mocy Jezusa Chrystusa z Nazaretu. Wy Go ukrzyżowaliście, ale Bóg wskrzesił Go z martwych.  To On jest tym, zapowiedzianym w Piśmie:

„Kamieniem, odrzuconym przez budujących,
który stał się kamieniem węgielnym,
najważniejszym w całym budynku!”.

W nikim innym nie ma zbawienia! – dodał Piotr. – Bo nie dano ludziom na ziemi żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy uzyskać zbawienie.

Przywódcy zdumieli się na widok odwagi Piotra i Jana. Przypomnieli sobie, że są to ludzie prości oraz niewykształceni i rozpoznali, że to oni przebywali z Jezusem.  Jednak widok stojącego z nimi uzdrowionego człowieka zamknął im usta.  Polecili więc im opuścić salę obrad i naradzali się między sobą:

– Co z nimi zrobić? Nie możemy zaprzeczyć, że dokonali cudu. Wiedzą o tym już wszyscy mieszkańcy Jerozolimy.  Żeby jednak nie rozchodziło się to dalej, zabrońmy im rozmawiania z kimkolwiek o Jezusie.

Wezwali ich więc ponownie i zakazali im mówić i nauczać o Jezusie.

– Sami oceńcie, co jest słuszne w oczach Boga! Powinniśmy słuchać was czy też Jego? – odrzekli Piotr i Jan.  – My nie możemy przestać mówić o tym, co sami widzieliśmy i słyszeliśmy od Jezusa.

Ponawiając groźbę, przywódcy wypuścili ich. Nie potrafili bowiem znaleźć takiego powodu do ich ukarania, który by nie oburzył ludzi. Wszyscy bowiem oddawali Bogu chwałę za to, co uczynił.  Bo przecież tylko On mógł cudownie uzdrowić człowieka, który od ponad czterdziestu lat był kaleką.

Piotr i Jan otwarcie dzielili się ze wszystkimi wiarą w Zmartwychwstanie i Zbawienie, które jest jedynie w Chrystusie. Stawiało ich to często w opozycji do władzy i religijnych liderów tamtego czasu. Wiele razy słyszeli od nich, że mają przestać głosić nowinę o Jezusie. I dzisiaj też wiele ludzi w pozycji autorytetu jest przeciwna idei, że Jezus jest jedyną drogą do zbawienia. Prawda ta uraża ich poczucie wyższości i ważności, uważają ją za przykład małostkowego myślenia i ograniczonego światopoglądu. Imię i prawda tego, kim jest Jezus, wciąż jest postrzegana jako zagrożenie dla istniejących systemów politycznych, społecznych i ekonomicznych. Jaką przyjmiemy postawę w tej sytuacji? Czy zamilkniemy i usuniemy się w cień, czy podążając za przykładem Piotra i Jana , będziemy nieugięcie głosić Ewangelię Zbawienia w Jezusie.

Rozważania

  1. Czytając ten fragment ponownie, zwróć uwagę na słowa i frazy, które przyciągają twoją uwagę. Jak ci się wydaje, dlaczego właśnie one mają na ciebie taki wpływ?
  2. Dlaczego prawda, że zbawienie jest jedynie w Jezusie, jest dobrą nowiną? Jakiej odpowiedzi udzieliłbyś tym, co cię o to spytają?
  3. Jakie struktury polityczne i społeczne w naszym kraju czują się zagrożone prawdą o Jezusie? W jaki sposób możemy oddziaływać na nie w sposób zgodny z Bożą miłością?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s