Czas Odnowy

photo-1452697620382-f6543ead73b5

Dzieje Apostolskie 3:11-26

Ponieważ uzdrowiony trzymał się blisko Piotra i Jana, wszyscy ruszyli za nimi do krużganka Salomona. Widząc to, Piotr zwrócił się do tłumu:

– Izraelici! Dlaczego tak się dziwicie? I dlaczego wpatrujecie się w nas tak, jakbyśmy własną mocą lub pobożnością sprawili, że ten człowiek chodzi?  Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba – Bóg naszych przodków – otoczył chwałą swojego sługę, Jezusa. Wy Go wydaliście Piłatowi i odrzuciliście, chociaż on chciał Go uwolnić.  Wzgardziliście Świętym i Prawym, a zażądaliście uwolnienia mordercy.  Zabiliście Dawcę życia! Bóg jednak wzbudził Go z martwych, czego my jesteśmy naocznymi świadkami! Właśnie przez wiarę w tego Jezusa człowiek, którego tu widzicie i którego dobrze znacie, został uzdrowiony. Dzięki Jezusowi, na oczach was wszystkich, odzyskał pełną władzę w nogach! Przyjaciele! Teraz jednak wiem, że działaliście w nieświadomości, tak jak i wasi przywódcy.  Bóg jednak wypełnił to, co wszyscy prorocy kiedyś zapowiedzieli o cierpieniu Mesjasza.  Opamiętajcie się więc i zwróćcie się do Boga, aby oczyścił was z grzechów.  Może pocieszy was wtedy i pośle do was Jezusa, Mesjasza.  Teraz jednak musi On pozostać w niebie aż do czasu ostatecznego odnowienia wszystkich rzeczy. Bóg dawno temu zapowiedział to poprzez swoich świętych proroków.  Już Mojżesz powiedział bowiem:

„Bóg, wasz Pan, powoła spośród was
proroka podobnego do mnie.
Słuchajcie uważnie wszystkiego, co wam powie.
Każdy bowiem, kto nie będzie Mu posłuszny,
zostanie wyłączony z ludu i ulegnie zagładzie”.

Począwszy od Samuela, wszyscy kolejni prorocy zapowiadali wydarzenia minionych dni – kontynuował Piotr.  – Wy zaś jesteście potomkami tych proroków i uczestnikami przymierza, które Bóg zawarł z waszymi przodkami. On powiedział Abrahamowi:

„Przez twojego potomka
będą błogosławieni wszyscy ludzie na ziemi”.

 To dla was, jako pierwszych – wyjaśniał Piotr – Bóg wskrzesił swojego Sługę, Jezusa, i posłał Go, aby każdemu z was błogosławił, pomagając zerwać z grzesznym życiem.

Często, czytając tę historię, podchodzimy do uzdrowienia paralityka jak do czegoś niezwykłego, co miało miejsce wiele wie, ale nie zdarza się już dzisiaj. Ale zaraz po tym, jak paralityk doznał uzdrowienia, Piotr zwraca uwagę wszystkich na Tego, który jest źródłem tego cudu, na Jezusa. Piotr pragnie, by wszyscy tam obecni zrozumieli, że uzdrowienie to jest zadatkiem i przykładem tego, co Chrystus pragnie ofiarować każdemu, kto uwierzy w Niego: uzdrowienie nie tylko ciała ale przede wszystkim duszy, serca i relacji z Bogiem Ojcem.

Rozważania

  1. Czytając ten fragment ponownie, zwróć uwagę na słowa i frazy, które przyciągają twoją uwagę. Jak ci się wydaje, dlaczego właśnie one mają na ciebie taki wpływ?
  2. Jakie sfery twojego życia potrzebują uzdrowienia? Jak by to zmieniło twoje życie?
  3. W jaki sposób problemy i słabości twojego życia Bóg obrócił w zwycięstwo? Czy widziałeś przykład tego w życiu innych ludzi?

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s