Bóg Drugiej Szansy

1324048822_291808853_1-Zdjecia-Skonczyles-ZSZ-Zrob-sobie-srednie-za-DARMO-Ostatnia-szansa-Ostatni-nabor1

Dzieje Apostolskie 2:22-47

Posłuchajcie mnie, Izraelici! – kontynuował Piotr. – Bóg w oczywisty sposób udzielił poparcia Jezusowi z Nazaretu, przez którego uczynił wśród was wielkie cuda i znaki, o czym doskonale wiecie. Zgodnie ze swoim odwiecznym zamiarem i postanowieniem pozwolił, aby Jezus został wam wydany przez bezbożnych Rzymian. A wy przybiliście Go do krzyża i zamordowaliście!  Bóg jednak wyrwał Go z rąk śmierci i ożywił, gdyż śmierć nie mogła Go pokonać.  Już król Dawid zapowiedział to, mówiąc:

„Zawsze widziałem obok siebie Pana.
Jest blisko mnie, abym się nie zachwiał.
Dlatego z całego serca ucieszyłem się,
i moje usta napełniły się radością.
Moje ciało będzie bowiem spoczywać z nadzieją!
Bo nie pozostawisz mojej duszy wśród umarłych
i nie pozwolisz,
aby ciało Twojego Świętego uległo rozkładowi.
Pokazałeś mi ścieżkę życia,
a Twoja obecność napełnia mnie radością”.

Przyjaciele! – mówił Piotr. – Mogę to wam otwarcie przypomnieć, że król Dawid umarł, miał pogrzeb, a jego grób po dziś dzień się tu znajduje.  Był jednak prorokiem i pamiętał, że Bóg złożył mu przysięgę, obiecując królewski tron jego potomkowi.  Gdy więc zobaczył przyszłe zmartwychwstanie Mesjasza, przepowiedział, że nie pozostanie On w grobie, a Jego ciało nie ulegnie rozkładowi.  My wszyscy jesteśmy świadkami tego, że to właśnie Jezusa Bóg wskrzesił z martwych.  Wyróżniony przez Boga najwyższą w niebie godnością, wypełnił obietnicę Ojca i posłał Ducha Świętego. To Jego cudowne działanie teraz widzicie i słyszycie.  I chociaż Dawid nie był w niebie, to jednak powiedział:

„Bóg rzekł do mojego Pana:
Zasiądź po mojej prawej stronie,
dopóki nie rzucę Ci pod nogi Twoich nieprzyjaciół”.

Niech więc to będzie jasne dla całego Izraela – dodał Piotr – że Jezusa, którego wy ukrzyżowaliście, Bóg uczynił Panem i Mesjaszem!

Słowa te tak wstrząsnęły słuchaczami, że zapytali Piotra i pozostałych apostołów:

– Przyjaciele! Co w takim razie mamy zrobić?

– Opamiętać się – odrzekł Piotr – i dać się zanurzyć w wodzie w imię Jezusa Chrystusa, na znak uwolnienia od grzechów. Wtedy otrzymacie dar Ducha Świętego,  bo został On obiecany właśnie wam i waszym dzieciom, a nawet poganom – wszystkim, których wezwie Pan, nasz Bóg!  I długo jeszcze Piotr mówił do nich, wzywając:

– Ratujcie się przez Bożym sądem, który spadnie na to złe pokolenie.

 Ci, którzy dzięki słowom Piotra uwierzyli w Jezusa, zostali ochrzczeni. I tego dnia przyłączyło się do grupy wierzących około trzech tysięcy osób.

 Z oddaniem trzymali się oni nauki apostołów, żyli we wspólnocie, dzielili się chlebem i razem modlili się.  Mieszkańcy miasta odczuwali lęk, ponieważ apostołowie czynili wiele cudów.  Natomiast wszyscy wierzący przebywali razem i dzielili się tym, co mieli.  Często sprzedawali swoje posiadłości i wspomagali innych wierzących, w zależności od potrzeb.  Byli jednomyślni i codziennie zbierali się w świątyni. W domach zaś dzielili się chlebem i z radością oraz otwartością spożywali wspólnie posiłki.  W tym wszystkim oddawali chwałę Bogu i cieszyli się dobrą opinią ze strony innych mieszkańców. Pan zaś sprawiał, że codziennie nowi ludzie przyjmowali zbawienie i przyłączali się do wspólnoty.

 

Ten fragment jest wspaniałym przykładem tego, jak nasz Bóg jest Bogiem drugiej szansy. Piotr tłumaczy zebranym ludziom (tym, których chwilę wcześniej oskarżył o ukrzyżowanie Mesjasza), że wylanie Ducha Świętego może mieć miejsce tylko dzięki zmartwychwstaniu i wniebowzięciu Chrystusa. To wydarzenie to spełniona Boża obietnica, która prorocy ogłaszali już od dawna. niezależnie od ich przeszłych uczynków, wszyscy mogą otrzymać przebaczenie i Ducha Świętego, jeśli tylko w pokucie przyjdą do Jezusa. Ta sama prawda dotyczy nas wszystkich dzisiaj. Niezależnie od naszej przeszłości, jak niemoralne i destruktywne życie wiedliśmy, możemy otrzymać przebaczenie jeśli tylko wrócimy do Boga z sercem pełnym pokuty, przyjmując odkupieńcza śmierć Chrystusa.

Rozważania

  1. Czytając ten fragment ponownie, zwróć uwagę na słowa i frazy, które przyciągają twoją uwagę. Jak ci się wydaje, dlaczego właśnie one mają na ciebie taki wpływ?
  2. Czy zdarzyło ci się w życiu prosić kogoś o drugą szansę?  Jakie to uczucie? Jaką otrzymałeś odpowiedź?
  3. Czy kiedykolwiek odmówiłeś dania komuś drugiej szansy? Dlaczego?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s