Wylanie Ducha Bożego

elektryka-skandynawia-energia

Dzieje Apostolskie 2:1-21

Kilka dni później nadeszło święto Pięćdziesiątnicy. Wszyscy wierzący znowu byli razem w tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum jakby potężnego huraganu, który wypełnił cały dom.  Ukazały się im także jakby języki ognia, które się rozdzieliły i osiadły na każdym z nich.  Wszyscy zostali wtedy napełnieni Duchem Świętym i zaczęli mówić obcymi im językami, zgodnie z wolą Ducha.

W tym czasie przebywali w Jerozolimie pobożni Żydzi, pochodzący z wielu różnych krajów świata.  Gdy usłyszeli hałas, tłumnie zbiegli się i stanęli oszołomieni. Każdy z nich słyszał bowiem, jak uczniowie mówią w ich własnym języku.

– Jak to możliwe? – dziwili się. – Przecież wszyscy ci ludzie pochodzą z Galilei?  Dlaczego więc słyszymy swój własny język, język kraju, w którym się urodziliśmy?  Partowie, Medowie i Elamici, mieszkańcy Mezopotamii, Judei, Kapadocji, Pontu, Azji,  Frygii, Pamfilii, Egiptu, mieszkańcy Libii z okolic Cyreny, przybysze z Rzymu (zarówno Żydzi, jak i poganie nawróceni na judaizm),  Kreteńczycy i Arabowie – wszyscy słyszymy, jak mówią w naszych ojczystych językach o wielkich dziełach Boga!

Oszołomieni i zdezorientowani pytali siebie nawzajem:

– Co to może znaczyć?

– Upili się niedojrzałym winem – drwili jednak niektórzy.

Wtedy wystąpił Piotr z pozostałymi jedenastoma apostołami i zawołał do zebranych:

– Posłuchajcie mnie uważnie mieszkańcy Jerozolimy i wszyscy przybysze!  Ci ludzie nie są pijani, jak niektórzy podejrzewają. Jest przecież dopiero dziewiąta rano!  To, co widzicie, zostało przed wiekami zapowiedziane przez proroka Joela:

„W ostatnich dniach – mówi Bóg
– ześlę mojego Ducha na wielu ludzi:
wasi synowie i córki będą prorokować,
młodzieńcy będą mieć widzenia, a starcy – sny.
Ześlę mojego Ducha na wszystkie moje sługi,
na mężczyzn i kobiety, i będą prorokować.
I sprawię, że zobaczycie cudowne znaki,
zarówno na niebie, jak i na ziemi.
Zobaczycie krew, ogień i kłęby dymu.
Na niebie zaś zgaśnie słońce,
a księżyc stanie się krwawoczerwony.
Wszystko to poprzedzi nadejście
wielkiego i wspaniałego Dnia Pana.
Lecz każdy, kto wezwie imienia Pana,
będzie zbawiony”.

Przed wydarzeniem Pięćdziesiątnicy, Bóg wylewał swojego Ducha tylko na kilku wybranych, dla specyficznych celów i na określony czas. Ale dzięki Zmartwychwstaniu i Wniebowzięciu Chrystusa, coś zupełnie nowego i zaskakującego wydarzyło się w dzień Pięćdziesiątnicy. Duch Święty stał się dostępny dla każdego, kto uwierzył i oddał życie Jezusowi. Pierwszy raz w historii, wszystkie dzieci Boże mają dostęp i mogą korzystać z mocy Ducha Świętego, by głosić Ewangelię, pomagać innym  i by wieść życie w Jego mocy.

Rozważania

  1. Czytając ten fragment ponownie, zwróć uwagę na słowa i frazy, które przyciągają twoją uwagę. Jak ci się wydaje, dlaczego właśnie one mają na ciebie taki wpływ?
  2. Czy doświadczyłeś w swoim życiu nadnaturalnej mocy Ducha Świętego? Kiedy? Jak mógłbyś to opisać drugiej osobie?
  3. Czy są takie sfery twojego życia, które wydają się nie być podporządkowane planom Bożym i Jego celom (np. praca, zdrowie, sukces zawodowy, zawód w relacjach czy pracy)? Jak mogłoby wyglądać twoje życie, gdyby te sfery były pełne Ducha Bożego, Jego prowadzenia i mocy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s