Wybrani

ChosenPeopleSlider

Dzieje Apostolskie 1:12-26

 Działo się to na Górze Oliwnej, oddalonej od Jerozolimy o kilometr. Apostołowie wrócili do miasta  i zebrali się w swoim pokoju na piętrze. Byli tam: Piotr, Jan, Jakub, Andrzej, Filip, Tomasz, Bartłomiej, Mateusz, Jakub – syn Alfeusza, Szymon Gorliwy i Juda – syn Jakuba. Wszyscy oni, razem z kobietami oraz Marią – matką Jezusa, i Jego braćmi, nieustannie spędzali czas na wspólnej modlitwie.

Gdy pewnego razu zebrało się około stu dwudziestu wierzących, Piotr wstał i rzekł:

– Przyjaciele! Musiało się wypełnić proroctwo Pisma, które Duch Święty, poprzez króla Dawida, wypowiedział o Judaszu. To on doprowadził do aresztowania Jezusa,  bo był jednym z nas, apostołów, i miał udział w tej służbie.  On to, za pieniądze splamione krwią, kupił pole. A potem zabił się, spadając głową w dół. Spotkał go straszny koniec: pękł na pół a jego wnętrzności wypłynęły na zewnątrz.  Wieść o tym dotarła do wszystkich mieszkańców Jerozolimy i nazwano to miejsce po hebrajsku Hakeldamach (to znaczy: „Pole Krwi”).  Księga Psalmów mówi: „Niech opustoszeje jego dom i niech nikt w nim nie mieszka” oraz „Jego służbę niech przejmie ktoś inny”.  Teraz, jako świadek zmartwychwstania Jezusa, musi dołączyć do nas ktoś, kto tak jak my był z Panem od samego początku  – od dnia, w którym Jan Chrzciciel zanurzył Go w wodzie aż do chwili, w której został wzięty do nieba.

Wybrali dwóch kandydatów: Józefa (zwanego Barsabą, noszącego też pseudonim „Justus”) i Macieja,  po czym zaczęli się modlić:

– Panie, Ty znasz każde serce. Wskaż nam, którego z nich wybrałeś  do tej apostolskiej służby, którą Judasz porzucił, poszedłszy własną drogą.

Następnie podali im losy.  Oznaczony los został wyciągnięty przez Macieja.  Za aprobatą wszystkich dołączył więc do grona jedenastu apostołów.

Po powrocie do Jeruzalem, gdzie uczniowie mieli oczekiwać obietnicy z nieba, apostołowie wraz z resztą uczniów zebrali się, by naradzić się co robić dalej. Po wgłębieniu się w słowa Psalmów 69  i 109, zdecydowali się wybrać zastępcę na miejsce Judasza, by zachować liczbę dwunastu apostołów na wzór 12 plemion Izraela. Uczniowie wiedzieli, że powinni nieść dalej przesłanie Jezusa, ale nie wiedzieli, jak się do tego zabrać. Brakowało im czegoś więcej niż tylko osoby na miejsce Judasza.

Rozważania

  1. Czytając ten fragment ponownie, zwróć uwagę na słowa i frazy, które przyciągają twoją uwagę. Jak ci się wydaje, dlaczego właśnie one mają na ciebie taki wpływ?
  2. Czy zdarzyło ci się, że zamiast ciebie ktoś inny był wybrany na stanowisko lub do wykonania ważnego zadania? Jakie to było uczucie? Co sobie wtedy myślałeś?
  3. Pomyśl o różnych rolach, jakie spełniasz teraz w życiu: mąż/żona, mama/tata, siostra/brat, córka/syn, pracownik, przyjaciel, sąsiad. Jakie byłoby twoje podejście do wypełniania tych roli, gdybyś miał przekonanie, że jesteś specjalnie do nich wybrany?

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s