Obiecany Dar od Ojca

 

photo-1453574487790-de3ecc4ffc4a

Dzieje Apostolskie 1:1-11

Dostojny Teofilu! W pierwszej księdze napisałem ci o tym, co Jezus czynił i czego nauczał aż do dnia, w którym mocą Ducha Świętego przekazał wybranym przez siebie apostołom ostatnie polecenia i został wzięty do nieba. Im też dał wiele dowodów na to, że żyje, pomimo doznanych cierpień i śmierci. Przez czterdzieści dni ukazywał się im i rozmawiał z nimi o królestwie Bożym.

 Podczas jednego ze wspólnych posiłków polecił im, aby jeszcze nie opuszczali Jerozolimy, ale poczekali na spełnienie się obietnicy danej przez Ojca.

– Już o niej słyszeliście – wyjaśnił. – Mówiłem wam, że Jan Chrzciciel zanurzał w wodzie, lecz wy za kilka dni zostaniecie zanurzeni w Duchu Świętym.

Innym razem, gdy spotkali się z Jezusem, zapytali Go:

– Panie, czy teraz wyzwolisz Izrael i przywrócić nasze królestwo?

– Nie musicie znać czasu i daty. Mój Ojciec ma władzę nad wszystkim i to On je ustalił – odpowiedział.  – Wy otrzymacie moc Ducha Świętego, gdy zstąpi na was, i będziecie opowiadać o mnie innym ludziom. Najpierw w Jerozolimie i całej Judei, później w Samarii, a potem wyruszycie aż po krańce ziemi.

Po tych słowach wzniósł się na oczach uczniów i zniknął w obłoku.  A gdy wpatrywali się za Nim w niebo, nagle stanęli przy nich dwaj ubrani na biało mężczyźni,  którzy zapytali:

– Galilejczycy! Po co tak stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten sam Jezus, zabrany od was do nieba, pewnego dnia powróci w taki sam sposób, w jaki widzieliście Go odchodzącego.

Już na początku tego listu, Łukasz pragnie byśmy zrozumieli, że zmartwychwstanie i wniebowzięcie Jezusa to nie koniec historii. Przez następne dziewięć tygodni będziemy czytać list Apostoła Łukasza do Teofila, znany jako Dzieje Apostolskie. Chrystus nie powołał nas, byśmy bezczynnie czekali na Jego powrót. Jako Jego naśladowcy mamy pewną rolę do wypełnienia w odkupieńczym planie świata. Jednak nie mamy tego robić o własnych siłach, ale w mocy Ducha Świętego, który uzdalnia nas do miłości, niesienia pokoju i Ewangelii na cały świat.

Rozważania

  1. Czytając ten fragment ponownie, zwróć uwagę na słowa i frazy, które przyciągają twoją uwagę. Jak ci się wydaje, dlaczego właśnie one mają na ciebie taki wpływ?  
  2. Pomyśl o relacjach w twoim życiu, które uległy zerwaniu w pewnym momencie, a które później były odnowione. Jakie decyzje i akcje musiały być podjęte, by je naprawić? Jaki był twój udział w tym wszystkim? 
  3. Jaki jest twój udział, jako naśladowcy Jezusa, w naprawianiu zerwanych relacji, które możesz zaobserwować w miejscu pracy, w kościele, lub w rodzinie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s