Niepokój Tych u Władzy

THE WISE MEN COSULT HEROD
Król Herod i Mędrcy

Ewangelia Mateusza 2:1-12

„Jezus urodził się w miasteczku Betlejem, w Judei, za panowania króla Heroda. Właśnie w tym czasie przybyli do Jerozolimy mędrcy ze Wschodu.

– Gdzie znajduje się nowo narodzony Król Żydów? – pytali. – Ujrzeliśmy u nas, na Wschodzie, Jego gwiazdę i przybyliśmy złożyć Mu hołd.  Wiadomość o tym bardzo zaniepokoiła Heroda i całą Jerozolimę.  Zwołał więc wszystkich najwyższych kapłanów oraz przywódców religijnych i pytał, gdzie ma się narodzić Mesjasz.

– W Betlejem w Judei – odpowiedzieli mu. – Bo tak napisał prorok:

 „A ty, Betlejem w Judzie,
wcale nie jesteś najgorsze wśród miast Judy,
gdyż z ciebie pochodzić będzie Władca,
który będzie pasterzem mojego ludu – Izraela”.

Wtedy Herod potajemnie wezwał do siebie mędrców i dowiedział się, kiedy ujrzeli gwiazdę.  Następnie skierował ich do Betlejem mówiąc:

– Idźcie i dokładnie wypytujcie o dziecko. Gdy je znajdziecie, powiadomcie mnie, abym i ja mógł złożyć mu hołd.

Po rozmowie z królem mędrcy wyruszyli w drogę. Znowu ukazała się im gwiazda, którą zobaczyli na Wschodzie, i prowadziła ich. W końcu zatrzymała się nad miejscem, gdzie znajdowało się Dziecko.  Widok gwiazdy napełnił ich ogromną radością.  Gdy weszli do domu, zobaczyli Dziecko i Jego matkę, Marię. Pokłonili Mu się nisko, otworzyli szkatułki z kosztownościami i ofiarowali Mu w darze złoto, kadzidło oraz mirrę.  Później we śnie otrzymali nakaz, by nie wracać do Heroda. Dlatego inną drogą udali się do swojego kraju.”

Król Herod na wieść o narodzeniu Mesjasza zwołał na naradę bogaczy i ludzi politycznie ustawionych. Ale tematem tej narady nie było to, jak przywitać Bożego Mesjasza, ale co tu zrobić, żeby utrzymać się przy władzy i pieniądzach. W ewangeliach czytamy wiele razy, jak Jezus był atakowany przez nich. Mędrcy, którzy przyszli powitać Jezusa i oddać Mu cześć, są przykładem, jak każdy powinien reagować na Boże objawienie. Wyruszyli w drogę prowadzeni tylko światłem gwiazdy i po przybyciu na miejsce nie odstraszyła ich ubogość miejsca i knowania Heroda. Jakiejż to wiary potrzeba, żeby ujrzeć Króla Mesjasza w maleńkim dziecku złożonym w żłobie.

Rozważania

  • Zastanów się z modlitwą, czy w jakiejś sferze swojego życia nie zachowujesz się jak Herod, próbując kurczowo trzymać się tego, co twoje, dóbr, pozycji, zamiast wszystko w poddaniu oddać Bogu.
  • Jakie dary możesz przynieść Bogu w tym okresie świątecznym, by pokazać miłość i uwielbienie Jezusowi?

Pokaż mi Panie Jezu, gdzie w moim życiu zachowuję się jak Herod. Gdzie nierozumnie kurczowo ściskam, co i tak do mnie nie należy. Daj mi poprawne zrozumienie, że wszystko , co mam i tak jest Twoje. Daj bym zawsze pamiętał, że Ty masz dla mnie lepsze plany, że pragniesz mojego szczęścia i radości. Jedno, co mogę Ci dać to moje uwielbienie, serce i ciało, by Tobie przynosić chwałę moim życiem. Amen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s