Bóg z Nami

10847885_10152884376512295_6430332544608524432_n

Ewangelia Mateusza 1:18-25

„Jezus Chrystus urodził się w takich oto okolicznościach: Jego matka, Maria, była zaręczona z Józefem. Ale zanim wspólnie zamieszkali, za sprawą Ducha Świętego zaszła w ciążę.  Józef, jej narzeczony, był prawym człowiekiem. Postanowił zerwać zaręczyny, ale chciał to uczynić potajemnie, by nie narażać Marii na publiczne oskarżenia.  Gdy już to postanowił, we śnie ukazał mu się anioł Pana, który rzekł:

– Józefie, potomku króla Dawida! Nie bój się ożenić z Marią, twoją narzeczoną! Bo to Duch Święty sprawił, że poczęła dziecko.  Urodzi syna, któremu nadasz imię Jezus (czyli „Bóg zbawia”), bo to On wybawi od grzechów swój naród.

 Stało się tak, aby wypełniło się to, co Pan przepowiedział przez proroka:   „Oto dziewica pocznie i urodzi Syna i nazwą Go Emmanuel” (co znaczy: „Bóg jest z nami”).  Gdy Józef się obudził, zgodnie z poleceniem anioła przyjął Marię, jako żonę, do swojego domu.  Nie współżył z nią jednak aż do czasu, gdy urodziła Syna. I dał Mu na imię Jezus.”

Czytając historię narodzin Jezusa Pana widzimy jak echem odbijają się w niej starotestamentowe historie i proroctwa i narodzenie z dziewicy jest jednym z najmocniejszych przykładów. W czasie, kiedy lud Boży był przepełniony lękiem, prorok Izajasz przekazał im słowa pocieszenia, by się nie lękali:  Dlatego Pan sam da wam znak:  Oto Panna pocznie i porodzi Syna,  i nazwie Go imieniem Emmanuel. „
(Izajasza 7:14). W Jezusie spełniła się obietnica, która Bóg dał izraelitom setki lat wcześniej, że On Sam przyjdzie i zamieszka pośród nich. Od momentu narodzenia Jezusa, Bóg jest z nami cały czas: w osobie Jezusa, gdy chodził On po ziemi, i w osobie Ducha Świętego od dnia Pięćdziesiątnicy(Dzieje Apostolskie 2:1-21)

Rozważania

  • Kiedy ostatnio odczułeś obecność Bożą w swoim życiu? Gdzie i w jaki sposób to się stało? Jaki to miało wpływ na ciebie?
  • Co jest dla ciebie przeszkodą w odczuwaniu Bożej obecności? Co w tym sezonie przygotowań przedświątecznych rozprasza cię i przeszkadza ci w skupieniu się na Jego obecności? Jakie zmiany mógłbyś poczynić w tym tygodniu, by być bardziej wyczulonym na Boża obecność i prawdziwy powód tych świąt?

Boże Ojcze, dzięki Ci za wszystkie spełnione Twoje obietnice. Za to, że zgodnie z obietnicą, przyszedłeś, by zamieszkać z nami, by być tak blisko nas na każdy dzień. Jesteś ze mną, kiedy się budzę o poranku, jesteś ze mną w dobrych i tych złych momentach dnia, w pracy w domu, w sklepie, na ulicy, w samochodzie, i kiedy kładę się do snu, i jesteś przy mnie przez każdą godzinę nocy. W tym świątecznym sezonie, kiedy niepokój, przemęczenie i samotność zacznie dokuczać mi, proszę przypomnij mi, że jesteś tuż obok, tylko o słowo modlitwy ode mnie. Amen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s