Oczekując

211936_mgn01s24a_big

Ewangelia Mateusza 1:1-17

„Oto rodowód Jezusa Chrystusa, pochodzącego z rodu króla Dawida, potomka Abrahama:

Abraham był ojcem Izaaka, Izaak – ojcem Jakuba, a Jakub – ojcem Judy i jego braci. Kolejni potomkowie Judy to: Fares i jego brat Zara (ich matką była Tamar), Ezrom, Aram, Aminadab, Naasson, Salmon, Booz (jego matką była Rachab), Jobed (jego matką była Rut), Jesse i król Dawid.

Dawid był ojcem króla Salomona (jego matką była dawna żona Uriasza), a po nim byli: Roboam, Abiasz, Asa, Jozafat, Joram, Ozjasz, Joatam, Achaz, Ezechiasz,  Manasses, Amos i Jozjasz.  Jozjasz był ojcem Jechoniasza i jego braci (był to czas przesiedlenia Żydów do Babilonu).

Potomkowie Jechoniasza po przesiedleniu to: Salatiel, Zorobabel, Abijud, Eliakim, Azor, Sadok, Achim, Eliud,  Eleazar, Mattan i Jakub.  Jakub zaś był ojcem Józefa, męża Marii, która urodziła Jezusa, zwanego Chrystusem.

Tak więc wszystkich pokoleń, od Abrahama do Dawida, było czternaście, od Dawida do przesiedlenia babilońskiego – czternaście, i od przesiedlenia do Chrystusa – również czternaście.”

Wydawałoby się nam to dziwne, że historia ta zaczyna się od opisania rodowodu. Ale dla ludzi tamtych czasów był to nieodzowny element. Lud Boży już od tysięcy lat oczekiwał spełnienia Bożej obietnicy dla Abrahama (Księga Rodzaju 12). Przez długi czas wydawało im się, że Bóg zapomniał o swojej obietnicy, ale apostoł Mateusz chciał, by jego czytelnicy zauważyli, jak wierny jest Bóg w swoich obietnicach. Cyfra „7” była symbolem perfekcji i pełni dla czytelników i słuchaczy tamtego okresu i Mateusz podkreśla fakt, że było sześć razy powtarza się grupa siedmiu generacji, które poprzedzały narodziny Pana Jezusa. Jezus swoimi narodzinami zaczyna siódmą generację dopełniając w ten sposób perfekcji. Innymi słowy, narodzenie Chrystusa w tym czasie , w tej rodzinie, nie było przypadkiem, a jedynie perfekcyjnym planem Boga.

Rozważania

  • Co przychodzi ci na myśl, jeśli chodzi o wierność Bożą? Czy zauważyłeś wierność Bożą w swoim życiu? W jakich momentach?
  • Czy jest coś, o co modlisz się od dłuższego już czasu? W jaki sposób doświadczasz Bożej obecności i Jego prowadzenia w tym czasie?

Boże Ojcze, tak pełen podziwu jestem, kiedy zauważa, że u Ciebie nic nie dzieje się z przypadku, że wszystko w Twoim planie jest celowe i ważne. Wszystkie Swoje obietnice spełniasz w Twoim czasie i mogę mieć przez to pewność, że obietnice, które jeszcze czekają spełnienia, będą wypełnione w idealnym czasie i momencie historii. Wierność i stałość Twoich obietnic, niezmienność Twego charakteru i działania napełniają mnie otuchą i radością tego, co nadchodzi. Pomóż mi trwać w pełnym nadziei oczekiwaniu, naucz rozpoznawać Twoją obecność każdego dnia. Wycisz moje niespokojne serce, bo tak często nie mogę się już doczekać spełnienia Twoich obietnic. Potrzebuję Ciebie na każdy dzień, na każdą chwilę. Amen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s