Odziani w Pokorę

thCZXC9SWQ

Pierwszy List św. Piotra 5:1-11

Pragnę teraz skierować kilka słów do starszych kościoła, sam bowiem również jestem starszym. Co więcej, na własne oczy widziałem cierpienia Chrystusa i – podobnie jak wy – czekam na objawienie się Jego chwały. Zachęcam was do tego, abyście dobrze troszczyli się o Boże stado. Czyńcie to nie dlatego, że otrzymaliście taki nakaz, ale ze szczerego serca – oddając w ten sposób chwałę Bogu. Bądźcie pełni entuzjazmu i niech wasza służba nie będzie dla was tylko sposobem zarabiania na życie! Nie nadużywajcie waszej władzy nad ludźmi, ale dawajcie im raczej dobry przykład. Gdy zaś przybędzie najwyższy Pasterz, otrzymacie od niego wieniec wiecznej chwały.

Wy, młodsi mężczyźni, uznawajcie przywództwo starszych. Wszyscy zaś okazujcie pokorę wobec innych. Pismo mówi bowiem:

„Bóg przeciwstawia się tym,
którzy się wywyższają,
a uniżonym okazuje swoją łaskę”.
Uniżcie się więc przed potężnym obliczem Boga, a gdy nadejdzie na to czas, zostaniecie przez Niego wywyższeni. Powierzcie Mu wszystkie wasze problemy, bo On troszczy się o was.

Bądźcie trzeźwi i uważajcie na siebie! Wasz przeciwnik, diabeł, krąży wokół was jak ryczący lew, szukający ofiary. Stawcie mu opór dzięki mocy waszej wiary. Pamiętajcie też, że podobne cierpienia spotykają wierzących na całym świecie.  Po krótkiej próbie, Bóg przygotuje was do dalszej walki, umocni was, doda wam sił i postawi was na pewnym gruncie. Od bowiem obdarzył was łaską i wieczną chwałą Chrystusa.  Do Niego należy również wieczna władza nad wszystkim. Amen!

Pokora w człowieku jest czymś uderzającym. Zwraca naszą uwagę kiedy jesteśmy jej świadkami: „Ale on jest pokornym człowiekiem”,  albo „Nie mogę uwierzyć, jaką ona jest pokorną osobą”. Jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do samopromocji. Oczywiście nie ma w tym nic złego, że gromadzimy osiągnięcia lub dbamy o osobisty rozwój, ale kiedy nadymamy się i depczemy po innych w tym procesie, łamiemy wzór pokory, który zostawił nam do naśladowania Chrystus. Piotr instruuje nas, abyśmy odziali się w pokorę i chodzili w niej tak, jak robił to Jezus.

Rozważania

  • Czytając powyższy fragment ponownie, zwróć uwagę które słowo lub zwrot przyciąga twoją uwagę najbardziej. Jak myślisz dlaczego właśnie te słowa przemawiają do ciebie? Co one mówią?
  • Kto przychodzi ci na myśl kiedy myślisz o pokornej osobie? Co zwróciło twoją uwagę na pokorność tej osoby? Dlaczego?
  • W jakich sytuacjach, lub w jakim otoczeniu odczuwasz pokusę „pokazania się” lub przyjęcia postawy „ja jestem ważny i lepiej traktujcie mnie w ten sposób”? Co dzieję się w środku ciebie, kiedy zachowujesz się w ten sposób?

Przebacz mi Panie te chwile, kiedy zachowywałem się tak, jakbym był lepszy od innych. Pokaż mi, co we mnie powoduje takie zachowania i ulecz mnie z tego. Pragnę być przykładem Twojej pokory i miłości. Pragnę służyć innym tak, jak Ty nam pokazałeś, że powinniśmy to robić. Daj mi odwagę by łamać stereotypy tego świata. Amen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s