Ulegajcie Sobie Nawzajem

photo-1444920275954-9dddec6b714e

List Apostoła Pawła do Efezjan 5:21-33

„Ze względu na Chrystusa okazujcie sobie nawzajem uległość.

Żony, bądźcie uległe wobec swoich mężów, tak jak wobec Pana. Mąż jest bowiem głową żony, tak jak Chrystus jest Głową kościoła – Jego ciała. Jest też jego Zbawicielem! Tak jak kościół jest uległy wobec Chrystusa, tak wy macie być we wszystkim uległe wobec swoich mężów.

A wy, mężowie, kochajcie żony z takim oddaniem, z jakim Chrystus pokochał kościół. On oddał za niego życie, aby uczynić go świętym i aby oczyścić go przez obmycie Bożym słowem. Chrystus uczynił to, aby przygotować dla siebie kościół jako wspaniałą narzeczoną – świętą i nienaganną, pozbawioną jakiejkolwiek skazy lub wady. Mężowie powinni więc kochać swoje żony jak własne ciało. Kto okazuje żonie miłość, okazuje ją własnemu ciału. Nikt przecież nie chce szkodzić własnemu ciału! Przeciwnie, każdy odżywia je i pielęgnuje. W taki sam sposób Chrystus troszczy się o kościół, który jest Jego ciałem i do którego należymy. Pismo mówi:

„Dlatego mężczyzna opuści rodziców
i złączy się z żoną,
tak że ci dwoje staną się jednym ciałem”.
Jest to niezwykła tajemnica, ale ja na tym przykładzie chcę zobrazować jedność Chrystusa i Jego kościoła. Niech więc każdy mąż kocha żonę jak samego siebie, a żona niech okazuje szacunek mężowi.”

W powyższym fragmencie Paweł przedstawia nam wizję tego, jak powinniśmy traktować się nawzajem w oparciu o przykład Pana Jezusa: we wzajemnej uległości. My wszyscy żyjemy we świecie hierarchicznym i strukturach opartych na sile, są to jednak świeckie systemy, które nie powinny mieć miejsca pomiędzy dziećmi Bożymi. Odziani w pokorę i miłość, podążając za przykładem Pana Jezusa, powinniśmy w uległości służyć sobie nawzajem .

Rozważania

  • Czytając powyższy fragment ponownie, zwróć uwagę które słowo lub zwrot przyciąga twoją uwagę najbardziej. Jak myślisz dlaczego właśnie te słowa przemawiają do ciebie?
  • Jakiego rodzaju emocje ten fragment wyzwala w tobie? Dlaczego?
  • Przypomnij sobie, czy znasz takie małżeństwo, które jest wzorcem wzajemnej uległości? Jeżeli nigdy nie widziałeś takiego przykładu, jak wyobrażasz sobie wzajemną uległość małżeńską w dzisiejszej kulturze?

Panie Jezu, dzięki Ci za przykład Twojego życia, jaki nam zostawiłeś do naśladowania. Ty sam pokazałeś nam, co to znaczy skromność, uległość i miłość. Proszę naucz mnie łagodności i wyrozumienia, bym umiał służyć drugim w Twoim Duchu w tym świecie wypełnionym walką o pozycję, siłę i wpływy. Pomóż mi przyjąć postawę wzajemnej uległości w moich relacjach z przyjaciółmi i rodziną, w pracy i w życiu codziennym. Amen .

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s