Wybrani

10421108_10153093995007295_6141694073016123340_n

1 List Piotra 1:13 – 2:3

„Dlatego zachowujcie czujność oraz trzeźwość umysłu. Całą zaś waszą nadzieję złóżcie w Bożej łasce – w dniu powrotu Jezusa Chrystusa doświadczycie jej bowiem w całej pełni! Dawniej, gdy nie znaliście Pana, waszym życiem kierowały grzeszne pragnienia. Teraz jednak nie poddawajcie się im i zachowujcie się jak posłuszne dzieci.  Naśladujcie Boga, który jest święty, i w każdej sytuacji również wy bądźcie święci.  Pismo bowiem mówi: „Bądźcie święci, bo Ja jestem święty”.

Jeśli Boga, który jest bezstronnym sędzią ludzkich czynów, nazywacie swoim Ojcem, okazujcie Mu respekt do końca waszego życia na ziemi.  Pamiętajcie też, że z powodu złego postępowania, odziedziczonego po waszych przodkach, byliście niewolnikami zła, ale zostaliście wykupieni przez Boga! I to nie marnym srebrem lub złotem,  ale bezcenną krwią Chrystusa. On został bowiem zabity jak niewinny i czysty ofiarny baranek!  Bóg przeznaczył Go do tego jeszcze przed powstaniem świata, ale – ze względu na was – Chrystus przyszedł na świat dopiero teraz, w czasach ostatecznych.  To dzięki Niemu uwierzyliście Bogu, który wzbudził Go z martwych i otoczył chwałą. Od Niego pochodzi więc wasza wiara i nadzieja, którą złożyliście w Bogu.

Okazaliście posłuszeństwo prawdzie i oczyściliście swoje dusze. Teraz więc bez obłudy, zupełnie szczerze, okazujcie miłość innym wierzącym.  Narodziliście się bowiem na nowo dzięki słowu Bożemu, które jest jak niezniszczalne ziarno na zasiew – jest żywe i trwa na wieki.  Pismo mówi:

„Ludzie są jak trawa,
a ich piękno jest jak kwiat.
Trawa usycha, kwiat opada,
ale słowo Pana trwa na wieki”.

Dobra nowina, którą usłyszeliście, jest właśnie słowem Pana!

Dlatego porzućcie wszelką złość, fałsz, obłudę, zazdrość i obmawianie innych. Jako nowo narodzone niemowlęta pragnijcie czystego, duchowego mleka, które pomoże wam dojrzewać w wierze i osiągnąć zbawienie.  Sami bowiem przekonaliście się, że Pan jest dobry.”

Wydaje się, że słowa Piotra są niemożliwe do wykonania. Jak my, grzeszni, pełni pożądania i złych myśli, możemy stać się święci, oddzieleni od wszelkiego grzechu i nieczystości? Jak Piotr, który trzykrotnie zaparł się Jezusa w czas Jego ukrzyżowania, mógł napisać te słowa? Ale Piotr był obecny, kiedy Duch Święty spłynął z nieba i wypełnił wierzących zebranych w Święto Pięćdziesiątnicy. Piotr był świadkiem, jak ludzie wypełnieni Duchem Świętym nabierali mocy do nowego życia i odwagi do głoszenia Ewangelii. My też, wypełnieni Duchem Świętym, mamy tę samą moc uświęcenia, ta sama moc pracuje w naszym życiu, zmieniając je, zmieniając nasze myśli i postawy.

Rozważania

  • Czytając powyższy fragment ponownie, zwróć uwagę które słowo lub zwrot przyciąga twoją uwagę najbardziej. Jak myślisz dlaczego właśnie te słowa przemawiają do ciebie?
  • Jakie emocje i reakcje wzbudził w tobie ten fragment Słowa? Dlaczego?
  • Jakie aspekty twojego życia i charakteru wciąż wymagają zmiany?

Panie, oto stoję tu przed Tobą, o niepokorny, dumny i skłonny do chodzenia własnymi drogami. Uczyń mnie świętym, jak Ty jesteś Święty. Przemień mój umysł i serce, uczyń zdolnym do Twojej miłości, pełnym odwagi a nie lęku i niepewności. Pomóż mi odwrócić się od wszelkiego grzechu, który mnie tylko odciąga od Ciebie. Amen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s