Nowy Człowiek

da_1_self_perception

List do Efezjan 4:17 – 5:2

„Dlatego też ostrzegam was w imieniu Pana: Nie postępujcie jak niemądrzy poganie!  Ich umysły są bowiem pogrążone w ciemności i dlatego nie mają oni nic wspólnego z życiem dla Boga. Jest to spowodowane ich niewiedzą i twardym sercem.   Ludzie ci znieczulili swoje sumienie i rzucili się w wir wszelkiego rodzaju nieczystości i rozwiązłości.

Wy jednak nie tego nauczyliście się od Chrystusa.  Skoro usłyszeliście o Nim i poznaliście Jego prawdę,  to wiecie, że musicie porzucić dawne, grzeszne życie, zepsute z powodu zwodniczych pragnień.  Macie również poddać się Duchowi Świętemu, aby nieustannie zmieniał wasz sposób myślenia.  Stawajcie się nowymi ludźmi, prawymi i świętymi, stworzonymi na obraz Boga.

Dlatego odrzućcie kłamstwo i mówcie sobie nawzajem prawdę – należycie przecież do jednego ciała!  Wyrażajcie swój gniew, ale nie pozwalajcie, aby prowadził was do grzechu. A jeśli tak się stanie, rozwiążcie problem jeszcze przed zachodem słońca,  aby nie dawać diabłu okazji do działania. Kto dotychczas kradł, niech teraz przestanie. Niech się weźmie za uczciwą pracę, aby dzięki zarobionym pieniądzom mógł pomagać potrzebującym.  Niech z waszych ust nie wychodzi żadne złe słowo, ale tylko dobre – umacniające innych w wierze lub pomagające im w ich problemach. Nie zasmucajcie swoim życiem Ducha Świętego, którym Bóg opieczętował was, gwarantując wam w ten sposób zbawienie. Usuńcie spośród siebie wszelkie zgorzknienie, gwałtowne reakcje, gniew, krzyk i ostre słowa. Odrzućcie także złość.  Bądźcie wobec siebie łagodni i współczujący. Przebaczajcie sobie nawzajem, tak jak Bóg – ze względu na Chrystusa – przebaczył wam.

Podążajcie za wzorem wyznaczonym przez Boga, bo jesteście Jego ukochanymi dziećmi. Okazujcie innym miłość, tak jak Chrystus okazał ją nam. On oddał przecież za nas swoje życie, a Jego ofiara została przyjęta przez Boga.”

W momencie, kiedy przyjmujemy Jezusa do naszego życia, otrzymujemy niezwykły dar przemiany. Wszystkie te rzeczy w naszym życiu, które przez lata bez powodzenia próbowaliśmy zmienić, zostają teraz poddane transformacji. Nasze stare „ja”, poddane niewoli grzechu, motywowane chciwością i egoizmem – jest zastąpione nowym „ja”, które jest wkorzenione w Chrystusa i z każdym dniem upodabnia się do Niego. Paweł mówi nam, że początkiem tych przemian jest zmiana postawy i perspektywy życiowej.

Rozważania

  • Czytając powyższy fragment ponownie, zwróć uwagę które słowo lub zwrot przyciąga twoją uwagę najbardziej. Jak myślisz dlaczego właśnie te słowa przemawiają do ciebie?
  • Czy możesz wymienić niektóre z twoich zachowań i postaw, które charakteryzowały twoje stare „ja”? Które z nich od czasu do czasu powracają do twojego życia? Dlaczego?
  • Z listy wymienionych przez Pawła zachowań, postaw i nawyków, których jest ci najtrudniej się pozbyć?

Panie Jezu, dzięki ci za dar nowego życia. Za to, że mogę obserwować, jak dzień po dniu kształtujesz moje serce i umysł. Ty znasz każdą moją myśl, każdy mój niepoprawny nawyk, nałóg – nic się przed Tobą nie ukryje. W cierpliwości, troskliwości i miłości dotykasz każdej sfery mojego życia, naprawiając to, co zepsute i wypalając to, co złe i destruktywne. Otwórz moje oczy na to, co musi podlec takiej właśnie przemianie w moim życiu. Ucz mnie, jak moje życie powinno odzwierciedlać Twoją łaskę i miłość. Amen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s